Były esbek podejrzany

  Były esbek podejrzany

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Były funkcjonariusz wrocławskiej Służby Bezpieczeństwa jest podejrzany o znęcanie się nad zatrzymanym w 1987 roku działaczem opozycyjnej organizacji Solidarność Walcząca.
  Były esbek był przesłuchiwany w środę we wrocławskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Za wymuszanie zeznań przemocą grozi mu nawet dziesięć lat więzienia. Marek J. nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

  Wszystko wydarzyło się, gdy w 1987 roku esbecy zatrzymali działacza Solidarności Walczącej Jarosława H. Marek J. był jednym z funkcjonariuszy, który go przesłuchiwał. Esbek próbował wymusić jakiekolwiek informacje o opozycyjnej działalności zatrzymanego.

  Kopał w krzesło tak, że działacz uderzał brzuchem w krawędź stołu. Groził pobiciem, groził też, że zamknie Jarosława H. do aresztu, będzie go tam głodził i nie poda nawet wody do picia. W trakcie wielogodzinnych przesłuchań nie pozwalał wyjść do toalety.

  - Ta historia to jeden z wątków dużego śledztwa dotyczącego znęcania się nad zatrzymanymi przez SB działaczami Solidarności Walczącej - mówi prokurator Tomasz Rojek, szef pionu śledczego wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. - Byli zatrzymywani i w czasie przesłuchań poddawani rozmaitym szykanom. Esbecy psychicznie i fizycznie znęcali się nad nimi.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama