Pływanie synchroniczne

  Pływanie synchroniczne

  Krzysztof Kucharski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Ktoś, kto oglądał w trakcie olimpiady w Pekinie na kanale Eurosportu (polskie telewizje tego nie transmitowały) pływanie synchroniczne, wie, jak trudną sztuką jest wystawienie spod wody takiego samego kawałka nogi, ręki czy innej części ciała, żeby to miało artystyczny sens.
  Może ktoś pamięta, że w trakcie finałowego pokazu zasłabła piękna Horomi Kobayashi z japońskiej ekipy. Zjadł ją stres. Ma dopiero 23 lata. Japonia nie zdobyła żadnego medalu i wszyscy jej to wybaczyli. Zwyciężyły Rosjanki przed Hiszpankami.

  W oławskim Ośrodku Kultury oglądałem spektakl wyreżyserowany przez wrocławskiego aktora Tadeusza Szymkowa właśnie pod tym tytułem - "Pływanie synchroniczne". Grają w nim oławscy licealiści, część z nich jest już pewnie od dwóch dni studentami wrocławskich uczelni.

  Szymkow sięgnął po scenariusz filmowy przerobiony na potrzeby teatru przez jego dobrego znajomego Davida Drabka. Bohaterami tej tragikomedii są trzej młodzi ludzie, nieco zagubieni w rzeczywistości i spędzający czas głownie na basenie.

  Trochę naiwnie brną w świat kreowany pod dyktando pieniądza, żywią się tandetną literaturą, prymitywną i ogłupiającą telewizją, której jedyną receptą są idiotyczne tańce z czymś albo na czymś. Na przykład na wodzie.

  To czeskie spojrzenie na naszą wspólną panoramę wokół nas jest łagodne, podszyte subtelnym poczuciem humoru i chyba znacznie lepiej by wypadło na ekranie. W teatrze trochę wydaje się płaskie, bo niezbyt czytelne są sceny przywoływane z innej rzeczywistości.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama