Ważne
  Rzeki skute lodem. Będą podtopienia

  Rzeki skute lodem. Będą podtopienia

  Natalia Wellmann

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Z powodu silnych mrozów, większość rzek w powiecie kłodzkim jest pokryta grubym lodem, co może być dużym problemem gdy się ociepli. Mieszkańcy martwią się, że może dojść do podtopień, bo w korytach będą się tworzyć zatory.
  Kłopoty są już w Niemojowie (gm. Międzylesie), gdzie praktycznie cała rzeka Dzika Orlica jest skuta lodem.
  - Gdy przyjdą roztopy, może dojść do podtopień. Taki sam scenariusz przeżyliśmy w marcu 2000 roku. Wtedy też były silne mrozy, a gdy się ociepliło, na rzece powstał gigantyczny zator i woda wylała się na okoliczne domy. U mnie sięgała do poziomu 50 cm - mówi Danuta Ptasińska, właścicielka zajazdu w Niemojowie.

  Zagrożenie zgłosiła władzom gminy, które wspólnie ze strażą pożarną na bieżąco monitorują teraz sytuację.
  W Polanicy-Zdroju władze miasta poprosiły o pomoc Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. - Lód pokrył przepływającą przez nasze miasto Bystrzycę Dusznicką i w jednym miejscu utworzył się spory zator. Nie było na co czekać, bo w pobliżu są budynki mieszkalne i była duże zagrożenie, że dojdzie do podtopień. Dlatego poprosiliśmy o pomoc pracowników RZGW, którzy skuli dużą część lodu - mówi Dariusz Kupiec, zastępca burmistrza Pola-nicy-Zdroju.

  Magdalena Łońska, rzecznik prasowy RZGW we Wrocławiu mówi, że inne dolnośląskie gminy też proszą o wsparcie w udrażnianiu rzek. - Pomagamy wszędzie tam, gdzie jest to konieczne i na bieżąco monitorujemy sytuację. Większą akcję skuwania lodu zaczniemy natomiast dopiero wtedy, gdy się ociepli. Przy dużych mrozach nie ma to sensu, a wręcz może spowodować jeszcze większe zatory i problemy - mówi Łońska.
  I dodaje, że wrocławskie RZGW dysponuje jednym lodołamaczem, który stacjonuje w Brzegu Dolnym.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ziemia po takich mrozach zamarznieta na wskros co rowniez niesie pewne zagrozenie...

   długo_pis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   wystarczy by spadła wieksza ilosc sniegu i nagle stopniala.... zmrozona ziemia nie wchlonie opadu a zamrozone studzienki nie odprowadza do kanalizacji nadmiaru wody

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo