Rzeki skute lodem. Będą podtopienia

  Rzeki skute lodem. Będą podtopienia

  Natalia Wellmann

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Z powodu silnych mrozów, większość rzek w powiecie kłodzkim jest pokryta grubym lodem, co może być dużym problemem gdy się ociepli. Mieszkańcy martwią się, że może dojść do podtopień, bo w korytach będą się tworzyć zatory.
  Kłopoty są już w Niemojowie (gm. Międzylesie), gdzie praktycznie cała rzeka Dzika Orlica jest skuta lodem.
  - Gdy przyjdą roztopy, może dojść do podtopień. Taki sam scenariusz przeżyliśmy w marcu 2000 roku. Wtedy też były silne mrozy, a gdy się ociepliło, na rzece powstał gigantyczny zator i woda wylała się na okoliczne domy. U mnie sięgała do poziomu 50 cm - mówi Danuta Ptasińska, właścicielka zajazdu w Niemojowie.

  Zagrożenie zgłosiła władzom gminy, które wspólnie ze strażą pożarną na bieżąco monitorują teraz sytuację.
  W Polanicy-Zdroju władze miasta poprosiły o pomoc Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. - Lód pokrył przepływającą przez nasze miasto Bystrzycę Dusznicką i w jednym miejscu utworzył się spory zator. Nie było na co czekać, bo w pobliżu są budynki mieszkalne i była duże zagrożenie, że dojdzie do podtopień. Dlatego poprosiliśmy o pomoc pracowników RZGW, którzy skuli dużą część lodu - mówi Dariusz Kupiec, zastępca burmistrza Pola-nicy-Zdroju.

  Magdalena Łońska, rzecznik prasowy RZGW we Wrocławiu mówi, że inne dolnośląskie gminy też proszą o wsparcie w udrażnianiu rzek. - Pomagamy wszędzie tam, gdzie jest to konieczne i na bieżąco monitorujemy sytuację. Większą akcję skuwania lodu zaczniemy natomiast dopiero wtedy, gdy się ociepli. Przy dużych mrozach nie ma to sensu, a wręcz może spowodować jeszcze większe zatory i problemy - mówi Łońska.
  I dodaje, że wrocławskie RZGW dysponuje jednym lodołamaczem, który stacjonuje w Brzegu Dolnym.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ziemia po takich mrozach zamarznieta na wskros co rowniez niesie pewne zagrozenie...

  długo_pis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  wystarczy by spadła wieksza ilosc sniegu i nagle stopniala.... zmrozona ziemia nie wchlonie opadu a zamrozone studzienki nie odprowadza do kanalizacji nadmiaru wody

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo