Moniko, gdzie jesteś, dziecko?

  Moniko, gdzie jesteś, dziecko?

  Edyta Golisz

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Gdy od zaginięcia półtorarocznej Moniki Bielawskiej minęło 6 lat, jej dziadek, Zygmunt Markowski, wyszedł na podwórko. Bawiły się tam dzieci. Powiedział do żony: "Wszystkie dzieci są, a naszej Monisi nie ma... Nie chcę bez niej żyć". Po kilku godzinach zabił go trzeci od porwania wnuczki zawał serca.
  Dziś, 14 lat po zaginięciu w Legnicy Moniki Bielawskiej, pojawiła się szansa na wyjaśnienie sprawy. Może nawet na odnalezienie dziecka? Do polskiego wymiaru sprawiedliwości zgłosił się bowiem, z własnej woli, ukrywający się od lat za granicą Robert B., ojciec dziewczynki, oskarżony o jej porwanie i sprzedaż w 1994 roku.

  Żelazny list nietykalności
  Jeśli Monika żyje, ma 16 lat. Gdy była malutka, miała jasne włoski i była bardzo podobna do taty. Nawet chodziła tak jak on. Może tak jest nadal? - Kilka lat temu przyśniła mi się. Powiedziała: "Babciu, ja do ciebie przyjdę". Wiem, że ona żyje - Julia Markowska, babcia Moniki, ociera mokre od łez oczy.


  Nadal mieszka w starej kamienicy blisko centrum Legnicy. Tam, gdzie urodziła się i mieszkała Monika. W mieszkaniu wciąż stoją zdjęcia i zabawki, choć dziewczynki nie ma tu od 14 lat. - Ciągle o niej myślę, każdego dnia. Może dzięki procesowi, który zaczął się w sądzie, dowiem się, gdzie jest moja jedyna wnuczka - ma nadzieję pani Julia.
  Ten proces to niespotykana w polskim wymiarze sprawiedliwości sprawa. Po 14 latach od zaginięcia Moniki do Sądu Okręgowego w Legnicy zgłosił się adwokat Roberta B., mieszkającego w Austrii ojca dziewczynki.

  Już w latach 90. ojca Moniki oskarżono o sprzedanie dziecka. Jednak B. uciekł wtedy z kraju i słuch po nim zaginął. A teraz jego adwokat poinformował legnicki sąd, że Robert B. chce wyjaśnić całą sprawę. Ale poprosił o tzw. list żelazny. Ten dokument miał zagwarantować Robertowi B. m.in. to, że gdy przyjedzie do Polski nie zostanie aresztowany. Legnicki sąd zgodził się na to.
  - Wydaliśmy postanowienie o przyznaniu listu żelaznego, bo ta bulwersująca sprawa wymaga wyjaśnienia - tłumaczy Stanisław Rączkowski, prezes Sądu Okręgowego w Legnicy.

  List żelazny jest obwarowany pewnymi warunkami. - Oskarżony musi stawiać się na każde wezwanie sądu. I nie może mataczyć, czyli np. nakłaniać świadków do składania fałszywych wyjaśnień - tłumaczy sędzia Paweł Pratkowiecki.
  Za złamanie tych warunków B. może stracić nietykalność. Jego proces rozpoczął się w ubiegłym tygodniu.
  1 3 4 5 ... 7 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama