Koszykówka: AZS Politechnika Warszawska - PGE Turów Zgorzelec 71:93 (ZDJĘCIA)

Grzegorz Bereziuk
W zaległym meczu Tauron Basket Ligi PGE Turów zdecydowanie pokonał w Warszawie Politechnikę 93:71.

Niespodzianki nie było, ale zgorzelczanie nie zachwycili. Drużyna stawiająca na defensywę w konfrontacji z uczącym się seniorskiej koszykówki zespołem straciła bowiem aż 71 pkt.. Mimo tego Turów wygrał mecz zdecydowanie. Gdyby stało się inaczej można byłoby mówić o wielkiej sensacji. Po porażkach z Energą Czarnymi i Treflem kolejne niepowodzenie byłoby wyraźną oznaką utraty pewności siebie i sygnałem, że w drużynie z Dolnego Śląska dzieje się coś niedobrego.

Mimo że Politechnika jeszcze nie tak dawno rozważała wycofanie się z rozgrywek Tauron Basket Ligi, a do meczu ze zgorzelczanami przystępowała bez kontuzjowanych Leszka Karwowskiego i Marcina Kolowcy, to nie zamierzała tanio sprzedać swojej skóry. Rzeczywistość na parkiecie okazała się dla gospodarzy jednak bardzo przykra. Koszykarze prowadzeni przez trenera Jacka Winnickiego od samego początku uzyskali przewagę i kontrolowali przebieg meczu. W 3. min Turów prowadził 9:2, a 180 sekund później 16:8. Dobrze w ataku prezentował się Giedrius Gustas, który w pierwszej kwarcie dwa razy trafił zza linii 675cm. Pod koszem natomiast trudny do upilnowania był John Edwards. Przewaga gości rosła po kolejnych udanych akcjach. Z powodzeniem rzuty oddawali wszyscy gracze, którzy pojawiali się na parkiecie. W efekcie tego pierwszą kwartę Turów wygrał 26:12 i mógł kontrolować mecz do ostatniej syreny.

W drugiej kwarcie niewiele się zmieniło. Aktualni wicemistrzowie kraju byli skoncentrowani i utrzymywali bezpieczne prowadzenie. Ten stan rzeczy bardzo chciał zmienić Mateusz Ponitka. Po trafieniu swojego lidera Politechnika w 16. min już ulegała jednak wyraźnie (25:38). Mimo że w pierwszych 20 min spotkania żaden z graczy Turowa nie zdobył więcej niż 8 pkt., to przewaga gości urosła do 17. oczek (33:50). Wówczas było już wiadomo, która drużyna zdobędzie dwa punkty.
Po trzech kwartach Turów wygrywał różnicą 20 pkt., a całe spotkanie zakończył triumfem 93:71.
W ostatnim spotkaniu pierwszej części sezonu zasadniczego Turów w niedzielę podejmie Polpharmę Starogard Gd. Początek o godz. 17. Transmisja w Radiu Wrocław i Muzycznym Radiu.

AZS Politechnika Warszawska - PGE Turów Zgorzelec 71:93 (12:26, 21:24, 19:22, 19:21)

AZS: Ponitka 19 (1), Pełka 15 (1) Popiołek 9 (3), Pamuła 9 (2), Mokros 5, Nowakowski 4,
Nowicki 4, Kucharek 3 (1), Wilczek 3, Kowalczyk 0.

PGE Turów: Kickert 19, Cel 13 (1), Jackson 11 (1), Moore 10, Wysocki 9, Gustas 7 (2), Chyliński 7 (1), Edwards 6, Mielczarek 6 (2), Jankowski 5 (1), Lauderdale 0.