Coraz więcej Dolnoślązaków boi się przyszłości

  Coraz więcej Dolnoślązaków boi się przyszłości

  Sylwia Królikowska, ELW

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Coraz bardziej boimy się przyszłości, tego, że będzie nam się żyło gorzej. Już co trzecia osoba nie jest optymistą. Rodziny źle oceniają swoją sytuację finansową i coraz mniej osób wierzy, że zmieni się ona na lepsze. Gorzej niż w 2010 roku oceniamy również sytuację finansową kraju. Boimy się, że będzie wzrastać poziom bezrobocia. Takie są wnioski z najnowszych badań Głównego Urzędu Statystycznego.
  Krystyna Cieplińska ocenia, że życie jest coraz trudniejsze

  Krystyna Cieplińska ocenia, że życie jest coraz trudniejsze ©Dariusz Gdesz

  - Niekorzystna zmiana nastrojów wynika głównie z pogorszenia ocen dotyczących sytuacji gospodarstw domowych i gospodarki kraju w najbliższej przyszłości - wyjaśniają w GUS.

  I trudno się dziwić. Zapowiadane są kolejne podwyżki cen. Zewsząd bombardowani jesteśmy informacjami o kryzysie i zapowiedziami, że będzie gorzej. Oszczędności, cięcia wydatków i zwolnienia - to chyba ostatnio najczęściej powtarzane słowa.

  Choć wiele osób podchodzi do tych zapowiedzi sceptycznie, to nastroje się jednak udzielają. Tak samo reagują właściciele firm. Według badań GUS planują oni zmniejszenie zatrudnienia.

  - Nawet jeśli na razie nie ma dowodów, że żyje się nam skromniej, to straszenie kryzysem wpływa na to, jak oceniamy swój poziom życia - przyznaje Katarzyna Ulkowska, psycholog z Wrocławia.


  Przypomina, że nie należy popadać w skrajności. - Jeśli boimy się o przyszłość, to przestajemy inwestować, a pieniądze trzymamy na czarną godzinę.

  Krystyna Cieplińska z Wałbrzycha nie potrzebuje żadnych fachowych analiz, by stwierdzić, że żyje się coraz trudniej.

  - Wszystko drożeje, młodzi ludzie nie mają pracy. Trzeba się naprawdę nieźle nagłowić, żeby związać koniec z końcem - mówi wałbrzyszanka. Jej córka dodaje, że kłopoty ze znalezieniem zatrudnienia mają wykształceni ludzie. - A co dopiero ci, którzy nie skończyli żadnych studiów? - zauważa.

  Pytanych przez nas Dolnoślązaków najbardziej przygnębiają podwyżki na stacjach paliw i rosnące opłaty za prąd, gaz itp.

  - Zmiany tych cen uderzają w konsumentów również pośrednio, bo drożeją inne produkty - podkreśla Ireneusz Jabłoński z Centrum Adama Smitha. Dodaje, że podwyżki paliw i nośników energii powodują wzrost kosztów utrzymania. - Na wiele rzeczy nas nie stać, a to prowadzi do ubożenia - dodaje Jabłoński.

  Gorsze perspektywy życiowe skłaniają młodych ludzi do odkładania decyzji o założeniu rodziny.
  - Mieszkam z moim narzeczonym już siedem lat, ale nie pobieramy się - mówi Monika Kałużna z Legnicy. - Pewnie podejmiemy taką decyzję, jak postanowimy mieć dziecko. Ale na razie po prostu nie stać nas na nie - mówi wprost.

  Nie ukrywa, że nie chce się potem martwić, czy zwiąże koniec z końcem. - Sami możemy zjeść gorzej, chodzić trzy lata w tej samej kurtce, ale dziecku nie chciałabym fundować takiego życia - wyjaśnia.

  Podobnego zdania jest coraz więcej młodych osób. Alicja Daleczko, dyrektorka szpitala ginekologiczno-położniczego w Wałbrzychu, przyznaje, że coraz starsze kobiety rodzą pierwsze dziecko. Niestety, przez odkładanie decyzji wiele ma potem kłopoty z zajściem w ciążę. Jednak strach przed tym, że nie podołamy finansowo, bywa silniejszy.

  GUS trochę nas straszy, prognozując, że za 25 lat naszym sąsiadem będzie samotny staruszek, singiel albo para żyjąca bez dziecka w niesformalizowanym związku. Wtedy rodziny z dwojgiem czy trojgiem dzieci staną się prawdziwą rzadkością. Średnia liczba osób w gospodarstwie domowym zmniejszy się bowiem z 2,6 do 2,2.

  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Smak szczęścia

   Sqealer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

   Spoko! Ważne, że pisiory nie rządzą. Żyjemy na Zielonej Wyspie, a nasz Ukochany Premier Tysiąclecia, Geniusz Kaszub, Pierwszy Futbolista Kraju, Słońce Peru, Europejczyk Stulecia, Członek Roku,...rozwiń całość

   Spoko! Ważne, że pisiory nie rządzą. Żyjemy na Zielonej Wyspie, a nasz Ukochany Premier Tysiąclecia, Geniusz Kaszub, Pierwszy Futbolista Kraju, Słońce Peru, Europejczyk Stulecia, Członek Roku, etc. etc. nieustannie troszczy się o to, aby żyło się nam jeszcze lepiej. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   będzie klawo !!

   euro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

   obawy sa zbędne!! żyjemy na zielonej wyspie "made by tusk" . będzie euro !! niejaki bolek wałęsa wypłaca każdemu po 100+300 mln zł, należy tylko postarać się o US visa i polecieć na Floryde, bo on...rozwiń całość

   obawy sa zbędne!! żyjemy na zielonej wyspie "made by tusk" . będzie euro !! niejaki bolek wałęsa wypłaca każdemu po 100+300 mln zł, należy tylko postarać się o US visa i polecieć na Floryde, bo on tam teraz urzęduje !!! tenże bolek wałęsa usilnie pracuje nad stworzeniem u nas drugiej japonii !! będziemy tam na wczasy jeździć !!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   za 25 lat

   Jonasz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 11

   za 25 lat moim "sąsiadem" będzie jakiś dzisiejszy cwaniaczek od władzy, zgarniający kasiorę, nie mający skrupułów, chełpiący się kontaktami.

   Jeden problem - działki cmentarne są coraz mniejsze i...rozwiń całość

   za 25 lat moim "sąsiadem" będzie jakiś dzisiejszy cwaniaczek od władzy, zgarniający kasiorę, nie mający skrupułów, chełpiący się kontaktami.

   Jeden problem - działki cmentarne są coraz mniejsze i "boję" się, zbytniej bliskości takiego cwaniaczkazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TRZEBA BYŁO MYSLEĆ A NIE WYBIERAĆ TUSKA!!!

   sandro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

   Teraz się boicie? Trzeba było myśleć jak głosowaliscie na PO. Teraz to tylko płacic i płakać. Tyle wam zostało. PO wam jeszcze do do wiwatu, ta banda nie spocznie zanim nie pogrąży naszego kraju w...rozwiń całość

   Teraz się boicie? Trzeba było myśleć jak głosowaliscie na PO. Teraz to tylko płacic i płakać. Tyle wam zostało. PO wam jeszcze do do wiwatu, ta banda nie spocznie zanim nie pogrąży naszego kraju w guwnie. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   z czego?

   lcpsl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

   "Jeśli boimy się o przyszłość, to przestajemy inwestować, a pieniądze trzymamy na czarną godzinę." ... 1500 netto miesięcznie.... ledwie co mi starcza na podstawowe produkty, a oni piszą o...rozwiń całość

   "Jeśli boimy się o przyszłość, to przestajemy inwestować, a pieniądze trzymamy na czarną godzinę." ... 1500 netto miesięcznie.... ledwie co mi starcza na podstawowe produkty, a oni piszą o oszczędzaniu i inwestycjach...co za kretyn to pisałzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Premierze - jak żyć?

   szczery (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 8

   - krótko.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tacyt wiedział

   Lolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

   Im bardziej chore jest państwo, tym więcej w nim ustaw i rozporządzeń
   Tacyt


   Skąd Tacyt miał informacje o państewku nad Wisełką?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bo jest gorzej...

   mieszkaniec Wrocławia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 4

   wyższe podatki i jeszcze ten nowy od deszczu i śniegu, coraz gorsza komunikacja miejska - likwidowane linie, droższe bilety, utrudnianie życia mieszkańcom na rzecz turystów itd.
   Każdy dzień w tym...rozwiń całość

   wyższe podatki i jeszcze ten nowy od deszczu i śniegu, coraz gorsza komunikacja miejska - likwidowane linie, droższe bilety, utrudnianie życia mieszkańcom na rzecz turystów itd.
   Każdy dzień w tym mieście, to kolejne zmagania.
   ...
   Szanowni zwolennicy Dutkiewicza i jego nieudolnej świty, otwórzcie oczy i następnym razem przy urnie nie dajcie się nabrać na beztroski uśmiech Dutkiewicza.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Drodzy Wroclawianie , trzeba bylo myslec......

   Roman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 8

   podczas wyborow , a nie pasjonowac sie posycana przez media "wojna" PO - PIS.
   Jak sie nie mysli , to trzeba cierpiec za swoje bledy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co tu dużo pisać

   abc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 5

   Zielona wyspa Tuska mlekiem i miodem płynąca pełną gębą.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama