W Polskiej Miedzi są gotowi do strajku

  W Polskiej Miedzi są gotowi do strajku

  Urszula Romaniuk

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W środę rozpoczyna się pogotowie strajkowe w Polskiej Miedzi. Między 14 a 16 października załoga pójdzie do referendum w sprawie strajku.
  Cztery dni później ogłoszone zostaną wyniki. Jeśli będą pozytywne, tego samego dnia ogłoszony zostanie termin strajku.

  Taki scenariusz przedstawili we wtorek szefowie czterech central związkowych w spółce, po nieskutecznych negocjacjach z zarządem KGHM w ramach sporów zbiorowych.
  - Żądamy podwyższenia stawek zaszeregowania o 200 złotych - mówił w imieniu wszystkich Ryszard Zbrzyzny, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego.

  Związkowcy twierdzą, że firmę stać na podwyżki, bo osiąga ona dobre wyniki finansowe. Żądają wzrostu płac z powodu rosnących kosztów utrzymania. Nie chcą też połączenia trzech kopalń w jedną, bo załoga straci wiele praw, m.in. do wolnych sobót, ekwiwalentu węglowego i nagrody z zysku. Związkowcy nie zgadzają się też na tzw. wygaszanie Huty Miedzi Legnica oraz wydzielenie pewnych oddziałów z KGHM (COPI, HM Cedynia) i tworzenie z nich spółek z myślą o sprzedaży.

  - Popieram związki, bo jeśli zarząd nie zmieni zdania, to przestaniemy godziwie zarabiać - mówi górnik z oddziału podsadzkowego w ZG Rudna. - Nie chcemy strajku, ale jak trzeba będzie, to go poprzemy.
  Rządzący KGHM zdania nie chcą zmienić. Podwyżki płac w tym roku nie będzie, bo spółki na to nie stać. Poza tym, jedna już była (o 150 zł). A integracja kopalń zapewni firmie rozwój.
  - Obawiamy się strajku, ale zarząd będzie przekonywać związkowców i pracowników do swoich racji - mówi Przemysław Ziółek, rzecznik Polskiej Miedzi.

  Tymczasem przedstawiciele załogi w Radzie Nadzorczej KGHM spółki chcą, by na posiedzeniu 9 października prezes KGHM Mirosław Krutin został odwołany ze stanowiska.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama