Unijna kasa nie dla zaradnych

  Unijna kasa nie dla zaradnych

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Złotoryjskie starostwo wręcz wzorcowo wyremontowało drogę powiatową. Ale straciło na tym ponad 1,2 mln zł.
  - Zostaliśmy ukarani za dobrą robotę - rozkłada ręce starosta Ryszard Raszkiewicz. - Nie mieliśmy wpływu na to, że od czasu, gdy powstał projekt, wiele się zmieniło.

  Projekt na modernizację drogi o długości 29 km, przebiegającej przez gminy: Zagrodno, Pielgrzymkę i Rząśnik powstał w 2002 r. Koszt inwestycji oszacowano na 20,7 mln zł. Ze środków unijnych wojewoda dolnośląski miał przekazać na ten cel 15,5 mln zł. Reszta to wkład własny starostwa.
  Jednak urzędnicy wojewody rozliczając inwestycję, uznali, że do pierwotnego projektu starostwo wprowadziło sporo zmian. I dlatego unijną dotację zmniejszyli prawie o 1,2 mln zł.

  Starosta tłumaczy, że poprawki były konieczne i korzystne.
  - Zaoszczędziliśmy na pewnych elementach projektu i w ramach tej samej kwoty przy drodze postawiliśmy bariery energochłonne - wylicza Ryszard Raszkiewicz. - Wybudowaliśmy też dojazdy do nowych domów czy wjazdy na pola. Nie było ich w projekcie, ale gdybyśmy tego nie zrobili przy modernizacji, to trzeba by je było zrobić teraz, co zwiększyłoby koszty.

  Raszkiewicz ma tym bardziej żal, bo kilka dni temu starostwo zostało wyróżnione w rankingu inwestorów samorządowych pisma "Wspólnota" - właśnie za modernizację tej drogi!
  Mirosław Ziajka, dyrektor zarządzania funduszami europejskimi urzędu wojewódzkiego, nie ma zastrzeżeń do realizacji inwestycji.
  - Ale wprowadzanie zmian do projektu jest niedopuszczalne - tłumaczy dyr. Ziajka. - Tak ustaliło Ministerstwo Infrastruktury i nie ma od tego odwołania. W województwie dolnośląskim na 290 projektów podobnych przypadków było już kilkanaście.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama