Andrzej Duda przejmuje władzę. Prezydent nadziei, ale i obaw...

  Andrzej Duda przejmuje władzę. Prezydent nadziei, ale i obaw [WIDEO, PROGRAM INAUGURACJI]

  Grzegorz Skowron, Maciej Pietrzyk

  Dziennik Polski 24

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Polityka. Prawie połowa Polaków uważa, że Andrzej Duda będzie lepszym prezydentem niż odchodzący Bronisław Komorowski. Ale z drugiej strony jedna trzecia nie wierzy, że wzniesie się ponad interes polityczny PiS i będzie w stanie poprawić sytuację w naszym kraju.
  Religijność obejmującego urząd prezydenta Andrzeja Dudy to dla jednych zaleta, a dla innych wada. Boją się Polski wyznaniowej

  Religijność obejmującego urząd prezydenta Andrzeja Dudy to dla jednych zaleta, a dla innych wada. Boją się Polski wyznaniowej ©fot. Łukasz Klimaniec

  Dziś urzędowanie rozpoczyna prezydent Andrzej Duda. O godz. 10 złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i wygłosi pierwsze orędzie. A potem odbędą się kolejne uroczystości związane z przejmowaniem przez niego obowiązków głowy państwa. Nowy prezydent znajdzie też czas na spotkanie z sympatykami, którzy tłumnie zjadą do Warszawy - po południu przemówi do nich przed Pałacem Prezydenckim.

  Dla wielu Polaków Andrzej Duda jako najważniejsza osoba w państwie to nadzieja na poprawę sytuacji społecznej. Prawie połowa z nich (jak wynika z ostatniego badania CBOS) wierzy, że okaże się lepszym prezydentem niż Bronisław Komorowski. I że przede wszystkim będzie się kierował dobrem kraju.

  Zarazem jednak spora grupa Polaków (37 proc.) wyraża obawy, że Andrzejowi Dudzie nie uda się wznieść ponad polityczne interesy PiS, z którego się wywodzi, i że nie doprowadzi do zapowiadanych w kampanii wyborczej zmian (35 proc.). Połowa Polaków nie wątpi w możliwość spełnienia obietnic wyborczych dotyczących obniżenia wieku emerytalnego, podniesienia kwoty wolnej od podatku oraz wprowadzenia 500 zł dopłaty dla rodzin z dziećmi.

  WIDEO: Marszałek Sejmu pokazała kaligrafowaną Konstytucję RP, na którą przysięgę złoży Andrzej Duda

  Źródło: x-news/ TVN24

  - Najważniejsza nadzieja związana z prezydenturą Dudy dotyczy zasypywania głębokiego rowu wykopanego pomiędzy Polakami po katastrofie smoleńskiej - podkreśla Jan Rokita, były polityk PO, startujący w wyborach parlamentarnych w 2005 r. jako "premier z Krakowa". Według niego głównym zadaniem głowy państwa jest budowanie wspólnoty i Andrzej Duda jest w stanie je podjąć.

  Prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, obawia się, że Andrzej Duda może być prezydentem tylko jednej partii. - Jeżeli nie będzie potrafił odciąć się od PiS, to czarno widzę nie tylko tę prezydenturę, ale też przyszłość Polski. Nie chciałbym, żebyśmy szli drogą Węgier, Turcji czy też putinowskiej Rosji - mówi prof. Zoll. Jego zdaniem wystarczy przestudiować projekty konstytucji przygotowane przez PiS, by wiedzieć, że chodzi o skumulowanie władzy w jednych rękach. A obawy dotyczą tego, że trafi ona w rzeczywistości w ręce Jarosława Kaczyńskiego stojącego za prezydentem Dudą.

  Zupełnie inne obawy wyraża prof. Andrzej Nowak, który kilka miesięcy temu był wymieniany jako potencjalny kandydat PiS na prezydenta. - Niewykluczone, że w stosunku do prezydenta Dudy rozwinięty zostanie przemysł pogardy, jak wtedy kiedy prezydentem był Lech Kaczyński - uważa historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Przeciwnicy PiS i Andrzeja Dudy sugerują, że pod nową władzą Polska stanie się państwem wyznaniowym. W religijności nowego prezydenta Jan Rokita widzi jednak pozytywne aspekty. - Liczę na to, że mu się uda co najmniej przyhamować szalejącą ostatnio w Polsce "rewolucję kulturalną", której istotą jest wojna państwa z chrześcijańskimi wyobrażeniami o narodzinach, małżeństwie, rodzinie - mówi Rokita.

  43-letni polityk i prawnik Andrzej Duda obejmuje dzisiaj najważniejszy urząd państwowy jako pierwszy mieszkaniec Krakowa we współczesnej Polsce.

  Jutro nowy prezydent powoła swoją kancelarię. Najważniejsze stanowiska obejmą obecni posłowie PiS. Szefową kancelarii zostanie Małgorzata Sadurska, gabinetem prezydenta pokieruje Adam Kwiatkowski, a szefem doradców będzie Maciej Łopiński. Na czele Biura Bezpieczeństwa Narodowego stanie zaś prezes Instytutu Sobieskiego Paweł Soloch.

  W gronie najbliższych współpracowników prezydenta Dudy będą także krakowianie. Za politykę zagraniczną odpowiada Krzysztof Szczerski, obecnie poseł PiS, za sprawy społeczne i kultury - Wojciech Kolarski, od kilku lat dyrektor jego poselskiego biura. Kapelanem Andrzeja Dudy zostanie proboszcz z Lipnicy Murowanej ks. Zbigniew Kras. To na razie jedynie nieoficjalna nominacja, która ma zostać potwierdzona w piątek, przy powoływaniu nowej Kancelarii Prezydenta.

  Krakowskich wątków nie zabraknie także podczas dzisiejszego zaprzysiężenia. Andrzej Duda złoży przysięgę na konstytucję ręcznie przepisaną przez Ewę Lewandowską, kaligrafkę i muzyka z Krakowa. W czasie mszy św. w archikatedrze warszawskiej inaugurującej prezydenturę zaśpiewa 60-osobowy chór z parafii Najświętszej Marii Panny z Lourdes, również z Krakowa.
  Najważniejsze będzie jednak to, co powie nowy prezydent. Przez cały dzień wygłosi co najmniej cztery przemówienia, choć szczególną uwagę przyciągnie zapewne jego poranne wystąpienie przed Zgromadzeniem Narodowym, czyli orędzie obrazujące, co ma być priorytetem jego 5-letniej prezydentury.

  W kampanii wyborczej Andrzej Duda zapowiadał przygotowanie ustaw obniżających wiek emerytalny, podniesienie kwoty wolnej od podatku i wprowadzenie dopłat na dzieci w wysokości 500 zł. W ostatnich wywiadach przed zaprzysiężeniem skupiał się przede wszystkim na "zaktywizowaniu polskiej polityki zagranicznej". I zapowiedział zmiany w ustawie o in vitro, ale też nie krył, że będzie zabiegał o wybudowanie pomnika ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej.

  W najbliższy weekend Andrzej Duda znowu wsiądzie do autobusu i pojedzie w podróż po Polsce. Oficjalnie - by podziękować rodakom za wybór, choć dla jego przeciwników to ewidentne wsparcie Prawa i Sprawiedliwości w kampanii wyborczej do Sejmu.

  PROGRAM INAUGURACJI
  Godz. 10.00 - zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym, orędzie prezydenta Dudy (Sejm).
  Godz. 10.35 - złożenie kwiatów pod tablicami ku czci marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, posłów i senatorów, ofiar katastrofy smoleńskiej oraz posłów poległych podczas wojny (Sejm).
  Godz. 11.50 - msza św. w intencji Ojczyzny i prezydenta Dudy (archikatedra św. Jana Chrzciciela).
  Godz. 13.30 - przejście pary prezydenckiej na Zamek Królewski.
  Godz. 14.00 - przekazanie prezydentowi Andrzejowi Dudzie odznak Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski.
  Godz. 15.00 - powitanie Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim.
  Godz. 15.30 - przejęcie przez prezydenta Andrzeja Dudę zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP (plac Piłsudskiego).
  Godz. 16.30 - spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z sympatykami.

  KOMENTARZE. Prezydent Andrzej Duda - nadzieje i obawy

  PROF. ANDRZEJ ZOLL, BYŁY PREZES TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO I BYŁY RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH:
  - Obawiam się, że Andrzej Duda może być prezydentem tylko jednej partii. Jeżeli nie będzie potrafił odciąć się od Prawa i Sprawiedliwości, to czarno widzę nie tylko tę prezydenturę, ale też przyszłość Polski. Nie chciałbym, żebyśmy szli drogą Węgier, Turcji czy putinowskiej Rosji. A wystarczy trochę postudiować projekty konstytucji PiS, żeby wiedzieć, że chodzi tu o skumulowanie władzy w jednych rękach. Obawiam się, że może ona trafić do osoby, która nie będzie podlegać żadnej odpowiedzialności konstytucyjnej, czyli prezesa PiS.
  Niemniej jednak jestem człowiekiem wielkiej nadziei, dlatego liczę na to, że prezydent Andrzej Duda będzie prezydentem wszystkich Polaków i będzie w stanie zasypać głębokie podziały między Polakami.

  JAN MARIA ROKITA, BYŁY POLITYK PO, KANDYDAT NA PREMIERA W 2005 ROKU:
  - Najważniejsza nadzieja związana z prezydenturą Andrzeja Dudy dotyczy powolnego zasypywania głębokiego rowu wykopanego pomiędzy Polakami po katastrofie smoleńskiej. Myślę, że nowy prezydent potrafi przywrócić pełne poczucie obywatelstwa, utracone przez dużą część patriotycznie nastawionej opinii publicznej, na skutek fatalnego zachowania w tej sprawie Tuska i Komorowskiego.
  Budowanie wspólnoty to najważniejsze zadanie głowy państwa i wydaje mi się, że Duda potrafi je podjąć. Liczę także na to, że Dudzie uda się co najmniej przyhamować szalejącą ostatnio w Polsce "rewolucję kulturalną", której istotą jest wojna państwa z chrześcijańskimi wyobrażeniami o narodzinach, małżeństwie, rodzinie, szkole. Nowy prezydent wychował się w bardzo religijnym środowisku i sam traktuje kwestie religii i rodziny bardzo serio. To jest moim zdaniem bardzo dobry znak na przyszłość tej prezydentury.
  W obawach chyba nie jestem ani odosobniony, ani oryginalny. Po pierwsze, retoryka socjalna i etatystyczna Andrzeja Dudy, eksploatowana w kampanii wyborczej, była przydatna do wygrania wyborów, ale teraz może stać się ryzykowna dla państwa. Gdyby władzę miał sprawować nadal rząd PO, to prezydent formułujący nieustannie wobec rządu oczekiwania socjalne mógłby popychać rządzących w jak najgorszą stronę. Ale w październiku władzę przejmie zapewne PiS, co oznaczać będzie, że Duda stanie się częścią obozu ponoszącego odpowiedzialność za stan gospodarki kraju. To mnie uspokaja, gdyż pamiętam, iż Jarosław Kaczyński wykazywał dużo zmysłu państwowego w materiach gospodarczych w latach 2006-2007, gdy jako premier przeprowadził wielkie obniżki podatków, także dla ludzi średnio i bardziej zamożnych.

  PROF. ANDRZEJ NOWAK, HISTORYK Z UJ, WYMIENIANY WŚRÓD POTENCJALNYCH KANDYDATÓW PIS NA PREZYDENTA PRZED OSTATNIMI WYBORAMI:
  - Najważniejszym zadaniem prezydenta Dudy będzie odbudowa wspólnoty. Właśnie wokół takiego pozytywnego przekazu toczyła się jego kampania wyborcza. I mam nadzieję, że te pozytywne emocje sprawią, iż niechęć, jaka narosła między Polakami, zostanie zniwelowana.
  Przed prezydentem stają też olbrzymie wyzwania dotyczące polityki zagranicznej. Kluczem będzie tu umacnianie naszej pozycji we wspólnocie europejskiej, mówienie bardziej suwerennym głosem w sprawach, które są dla nas istotne i wynikają z naszego położenia geopolitycznego. Istotne będzie też umacnianie naszej pozycji na Wschodzie. A jeżeli chodzi o relacje z Rosją, to w główniej mierze zależeć będą one od tego, jaką politykę będzie prowadził Władimir Putin. Jeżeli polityka władz rosyjskich się nie zmieni, to trudno będzie odbudować relacje. Ale prezydent Duda na pewno nie będzie otwierał nowych pól konfliktu.
  Obawiam się tylko, że w stosunku do prezydenta Dudy rozwinięty zostanie przemysł pogardy, jak wtedy kiedy prezydentem był Lech Kaczyński. Jeżeli rzecznik prasowy rządu jeszcze przed zaprzysiężeniem mówi ironicznie, że Andrzej Duda będzie także jego prezydentem, a aktorka Anna Nehrebecka nazywa go chłystkiem, nie wróży to dobrze.

  PROF. JACEK MAJCHROWSKI, PREZYDENT MIASTA KRAKOWA:
  - Znam dobrze Andrzeja Dudę, z czasów jego pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Radzie Miasta Krakowa. Liczę na prezydenturę uwzględniającą siłę, potencjał i oczekiwania samorządów, szczególnie Krakowa, tak jak to było za kadencji pana Bronisława Komorowskiego. Wierzę, że Andrzej Duda, który zasiadał w Radzie Miasta Krakowa, doskonale zdaje sobie sprawę z problemów dzisiejszego Krakowa i będzie pamiętał również, że stąd pochodzi. Jestem przekonany, że tak jak do tej pory kolejny prezydent RP będzie wspierał Społeczny Komitet Odnowy Zabytków. Liczę na to, że Andrzej Duda będzie w pełni samodzielnym prezydentem, stojącym rzeczywiście ponad podziałami politycznymi.

  BP JAN SZKODOŃ, BISKUP POMOCNICZY ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ, WIKARIUSZ GENERALNY METROPOLITY KRAKOWSKIEGO:
  - Każda zmiana łączy się z nową nadzieją. Jeśli chodzi o nowego prezydenta - pana Andrzeja Dudę - modlę się, by za jego prezydentury dobre nadzieje się spełniły. Jakie są te nadzieje? Mówiłem o tym wobec kilku tysięcy ludzi w Sanktuarium św. Jana Pawła II w czasie mszy św. w intencji Ojczyzny, a także nowego prezydenta Polski. W homilii nawiązałem do słów św. Jana Pawła II na temat Ojczyzny i odpowiedzialności rządzących.
  Przypomniałem szczególnie te fragmenty z nauczania papieża Polaka, które wydają się ważne teraz, kiedy kończy swoją służbę jeden prezydent i zaczyna służbę narodowi drugi prezydent. Jan Paweł II podkreślał, przemawiając w polskim parlamencie, że działalność każdego polityka, a szczególnie odnosi się to do prezydenta, do premiera, do członków rządu - powinna służyć dobru wspólnemu. I ostrzegał wtedy, żeby rządzący nie służyli wąskim grupom, specjalnie uprzywilejowanym, czy to ekonomicznie, czy to partyjnie, czy jeszcze innym.
  W homilii przypomniałem również, że Jan Paweł II często podejmował problem sumienia, odnosząc go do wszystkich ludzi, szczególnie wierzących, ale i do rządzących. Podkreślał, że sumienie jest głosem Boga w sercu człowieka, ale sumienie trzeba wciąż odnawiać, prostować, bo może być deprawowane. Wreszcie św. Jan Paweł II zawsze podkreślał, żeby szanować każdego człowieka, jego postawę, jego poglądy, lecz równocześnie zaznaczał, aby każdy człowiek, w tym rządzący, zachował wierność wyznawanym przez siebie wartościom.
  Wraz z kilkoma tysiącami ludzi modliłem się o to, żeby nowy prezydent na początku swojej posługi przyjął nauczanie św. Jana Pawła II, a wraz z nim wszyscy, którzy pełnią i będą pełnić w najbliższej przyszłości służbę publiczną. Mam nadzieję, że tak się stanie, bo znam dobrze rodzinę pana prezydenta. Jego rodzice należą do grupy profesorów AGH, z którymi spotykam się co miesiąc już od kilkunastu lat.

  (MAPI, G, GEG)

  Czytaj także

   Komentarze (37)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ci parlamentarzyści co buczeli w sejmie, sami się ocenili za 7 lat bycia posłami .

   mieszkaniec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Ci parlamentarzyści co buczeli w sejmie, sami się ocenili za 7 lat bycia posłami, my to widzieliśmy, wstyd że takie skandaliczne zachowanie podczas przemowy nowego Prezydenta P. Dudy o dzieciach...rozwiń całość

   Ci parlamentarzyści co buczeli w sejmie, sami się ocenili za 7 lat bycia posłami, my to widzieliśmy, wstyd że takie skandaliczne zachowanie podczas przemowy nowego Prezydenta P. Dudy o dzieciach głodujacych i biednychzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to sa

   zwykli (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   najedzeni krewetkami i osmiorniczkami bucze

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zawsze decyduje większość od przedszkola uczą

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Zawsze decyduje większość od przedszkola uczą ! My Polacy w 80% jesteśmy wierzący, religijni, czyli mniejszość nie wierząca powinna to uszanować, czyli msza była potrzebna, z historii od szkoły...rozwiń całość

   Zawsze decyduje większość od przedszkola uczą ! My Polacy w 80% jesteśmy wierzący, religijni, czyli mniejszość nie wierząca powinna to uszanować, czyli msza była potrzebna, z historii od szkoły podstawowej zawsze bylo i jest Bóg, Honor i Ojczyzna. Czyli mniejszość nie wierząca - w tej kwestii nie powinna narzucać swej woli czy tak nie kulturalnie się wypowiadać ! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przykład rządów PiS-u w Wieliczce

   Stanisław S. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   TVN Uwaga
   10 lipca 2015 / 19:50
   Nieodwołalny urzędnik
   Inspektor nadzoru budowlanego w Wieliczce od kilku lat powinien już być na emeryturze. Wciąż jednak pracuje i to pomimo, że na jego decyzje...rozwiń całość

   TVN Uwaga
   10 lipca 2015 / 19:50
   Nieodwołalny urzędnik
   Inspektor nadzoru budowlanego w Wieliczce od kilku lat powinien już być na emeryturze. Wciąż jednak pracuje i to pomimo, że na jego decyzje wpływają liczne skargi a nawet są one uchylane przez sądy! W styczniu tego roku wydawało się, że kariera inspektora w końcu jednak się skończy: nadzór wojewódzki skierował do starosty wniosek o jego odwołanie. Na pomoc inspektorowi ruszyli jednak samorządowcy z powiatu a nawet… kilku posłów. W efekcie ten utrzymał się na stanowisku. Skąd tak wielkie poparcie dla inspektora? – Trudno powiedzieć. Może to dlatego, że jest lubiany i szanowany? – uśmiecha się starosta wielicki.
   Radio Kraków
   Ciemna strona lokalnego układu
   Poniedziałek, 13 Lipca 2015, 13:05
   Dlaczego w podkrakowskiej Wieliczce od pół roku nie udaje się odwołać powiatowego inspektora nadzoru budowlanego? Urzędnik - mimo skarg mieszkańców i przegranych spraw w sądzie - wciąż pracuje i wygląda na to, że na stanowisku doczeka do emerytury. Bronią go samorządowcy i małopolscy posłowie, narzekają - mieszkańcy Wieliczki.
   Dziennik Polski
   5 sierpień 2015
   Kontrowersje. Żona wielickiego starosty jest podejrzewana o sprzeniewierzenie pieniędzy kopalni soli, gdzie była zatrudniona. Sprawa trafiła do prokuratury i policji. Z nieoficjalnych informacji wynika, że chodzi o podejrzenie sprzeniewierzenia pieniędzy z tzw. funduszu reprezentacyjnego kopalni, a w praktyce przeznaczania ich na zakup tekstyliów (m.in. ubrań) na własne potrzeby. Do procederu miało dochodzić przez pewien czas. Gdy wyszło to na jaw, kobietę zwolniono z pracy.
   Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/4898861,wieliczka-fundusz-reprezentacyjny-dla-zony-starosty,id,t.html
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   chyba o wiele mniej niz

   przejedli i przepili (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   oficjele PO u Sowy , o defraudacjach innego rodzaju na ciezkie pieniadze nie mowiac , a ty tu Staszek piszesz i piszesz przy kazdej okazji o takich groszowych pierdolach. Slyszales cos na temat 11...rozwiń całość

   oficjele PO u Sowy , o defraudacjach innego rodzaju na ciezkie pieniadze nie mowiac , a ty tu Staszek piszesz i piszesz przy kazdej okazji o takich groszowych pierdolach. Slyszales cos na temat 11 mln. wyrzuconych w bloto na promocje zimowej olimpiadki , na stroje i wyzerke tez poszlo . Badz laskaw gwoli sprawiedliwosci przesledzic losy tych pan ktore tym sie zajmowaly i czy rozliczono sie z kosztow Szczeka ci opadnie Stasiu. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Już prezydent.

   Czyt. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Bez cenzury! Andrzej Duda prezydent ePiSkopatu!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a co komuchu myslales

   ze stale bedzie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   WSIokow


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   potwierdziłeś PiSokomuchu

   ten (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   ePiSkopat

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale po co 11:50 - 13.30

   Ops (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Myślałem że prezydent to reprezentant narodu a nie wartości religijnych.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   My, Naród

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   A naród polski to wartości chrześcijańskie, podobnie jak cała kultura europejska.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to resortowe i komusze

   pokolenie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   nie jest w stanie tego pojac , to polskojezyczna rasa a nie Polacy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wy, Naród

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Tak samo jak wartości pogańskie, podobnie jak cała kultura europejska

   No i tak samo jak zróżnicowanie światopoglądowe, jak cała OBECNA kultura europejska


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wy to cala komusza

   i sowiecka kulturna scheda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   a nie polski narod PO drugiej stronie barykady.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wez ty lewak

   zajmij sie swoim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   teczowym swiatopogladem , nikt ci nie przeszkadza , nie przeszkadzaj i ty innym.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to obnoszenie się z symbolami katolickimi i religijnością

   nowy prezydent - których Polaków? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

   przypomina często krytykowane "obnoszenie się gejów ze swoją seksualnością" jakie niektórzy gdzieś zauważają (choć ja widzę dużo więcej krzyży niż par całujących się gejów)

   generalnie jeśli ktoś...rozwiń całość

   przypomina często krytykowane "obnoszenie się gejów ze swoją seksualnością" jakie niektórzy gdzieś zauważają (choć ja widzę dużo więcej krzyży niż par całujących się gejów)

   generalnie jeśli ktoś widzi to jako oznakę prezydenta "ponad podziałami", to chyba ma mocno popsuty wzrok, albo coś poważniejszegozwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   twoi obnosili sie

   rozowymi , czekoladowymi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   i teczowymi symbolami , zmiana warty , posuta moralnie kreaturo . Krzyz byl od 1050 lat z nami i bedzie , jak cie razi , teczowa opaska na glaza i nie patrz. Miales swojego tolerancyjnego 5 lat ,...rozwiń całość

   i teczowymi symbolami , zmiana warty , posuta moralnie kreaturo . Krzyz byl od 1050 lat z nami i bedzie , jak cie razi , teczowa opaska na glaza i nie patrz. Miales swojego tolerancyjnego 5 lat , trza bylo ferajne zebrac i przeglosowac na nastepne 5.Widac wszyscy maja was po dziurki w nosie. Wiekszosc sie liczy , jak na razie .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   logika

   logika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Bo katolików jest 96%, a gejów procent minimalny.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @logika

   Czyt. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Bez cenzury! W Polskich więzieniach 99% to zadeklarowani katolicy.
   Do refleksji!
   Pozdro.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   znowy ty WSIowy

   cytelniku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   nie wybielales jeszcze ? Ci w wiezieniach za wami pelokami glosuja , nie siej komuszej propagandy , nie te czasy reflektancie na darmoche.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   główny wątek

   wątek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   ale jeśli nie wolno się obnosić - to nikomu - światopoglądowa równość wobec prawa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Duda 3, 2, 1,.....

   wyborca PO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   No to zaczynamy,
   Jako katolika powiem szczerze OBRAŻA MNIE emanowanie przez A. Dudę religijnością. Wnosi rzeczy święte do świeckich. To złe. Szanuję wszystkie religie, ale państwo powinno być...rozwiń całość

   No to zaczynamy,
   Jako katolika powiem szczerze OBRAŻA MNIE emanowanie przez A. Dudę religijnością. Wnosi rzeczy święte do świeckich. To złe. Szanuję wszystkie religie, ale państwo powinno być świeckie. Gra o zbawienie toczy się w duszy każdego z nas. I wybory są nasze. I za nie będziemy rozliczeni.

   Obietnice wyborcze:
   Prawda jest taka, że A. Duda ma już w szufladzie projekty ustaw na emeryturę i inne kampanijne obiecanki.
   Teraz wręcz musi szybko je wrzucić do sejmu, żeby to PO a nie PiS uchwaliło je a wręcz uwaliło. Przez co on będzie czysty i PiS też.
   Jeśli PiS doszedł by do władzy to musiał by sam uchwalić te projekty a to jest samobójstwo ekonomiczne.

   Jako młody człowiek nie chcę, żeby Polska łozyła tyle socjalu na ludzi, którym po prostu nie chce się pracować. Nie mówię tu o emeryturze, ale o jakichś dopłatach, o jakichś dodatkach, o zasiłkach... które w większości wystarczają na 0,5 litra więc miesiąć OK. Plus rodziny dzieciorobów. 5 bachorów biega, ojciec 'pije', matka bezrobotna i dawaj socjal.... jeśli już to nie socjal a PRACĘ! I za nią płacę.

   A w ogóle to najlepsza z tego Dudy to córka... będzie na zaprzysiężeniu ? :)zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pytanie retoryczne

   antykoncepcja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Ciekawe czy to samo osmielisz się powiedzieć o dzietnychi niepracujących rodzinach przybyszów a bliskiego wschodu.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   te popsle

   to zykle barachlo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   kleski nie umieja przyjac po mesku i z honorem . Loza tylko na siebie i urzedasow, aby miec nagradzaja sie za nieudacznictwo. Kolsiostwo , nepotyzm i kapitalzm kompradorski w pelnym rozkwicie ,Bez...rozwiń całość

   kleski nie umieja przyjac po mesku i z honorem . Loza tylko na siebie i urzedasow, aby miec nagradzaja sie za nieudacznictwo. Kolsiostwo , nepotyzm i kapitalzm kompradorski w pelnym rozkwicie ,Bez kszty honoru i ambicji to cale towarzystwo lisich chciwcow i kretaczy. Ten mlody czlowiek to zwykly leming , sloik i chciejca . Bredzi glutas o samobojstwie ekonomicznym nieuk , a POPSLe popelnily morderstwo ekonomiczne na kraju i narodzie. Nie zdaje sobie biedaczyna sprawy ze jest niewolnikiem bankierow. Powiedzieli mu otwarcie jego idole , ze panstwo istnieje w teorii , a waszystko to .....kamieni kupa. Naiwniak w to nie wierzy bo ma jeszcze miche i ciepla wode w kranie ! Wez takiemu cos wytlumacz . Wierzy zas ze nie jestesmy druga Grecja a druga Japonia i zielona wyspa . zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   żona wydaje się też ok

   ohno (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   zwłaszcza patrząc na rodzinę z jakiej pochodzi, to chyba światopogląd ma bardziej wyrównany
   oby to były rządy mocnej prezydentowej ;)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   amen

   ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   oby

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   malo ci

   psiapsiolek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   w rzadzie ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jakich obaw? jakich obaw ? wobec Dudy !

   Prawolka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   popieram PO, ale ... wieksze obawy miałam przy Komorowskim5 lat temu, "dzieki" jego powiązaniom z WSI, popierania oficerków wykształconych w Moskwie, bezbarwności tej postaci. Żadnego przygotowania...rozwiń całość

   popieram PO, ale ... wieksze obawy miałam przy Komorowskim5 lat temu, "dzieki" jego powiązaniom z WSI, popierania oficerków wykształconych w Moskwie, bezbarwności tej postaci. Żadnego przygotowania prawniczego, obycia politycznego !! NIC ! i dziś po 5 latach wyszło to, co wyszło !!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Duduś

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

   Witajcie w PiSlandii.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobrze ze sie

   ocknales (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   matolku

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   juz się zaczął

   ob. neutralny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   " - Niewykluczone, że w stosunku do prezydenta Dudy rozwinięty zostanie przemysł pogardy, jak wtedy kiedy prezydentem był Lech Kaczyński - uważa historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego".


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wasz koniec P****** też nadejdzie

   a (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Przemysł pogardy to specjalność PiSuarstwa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   juz sie

   rozwija (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   lewizna wyje z kazdego wpisu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kaczyński dostał to na co zasłużył wg sporej części społeczeństwa

   przemysł? pogardy - to świadczy o liczbie niezadowolonych! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   pewnie za kolesiostwo - w PiSie kto z nami jest ok (nie ważne czy z UB czy Solidarności) a kto przeciw nam, to kościół pomoże go wykończyć


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   widac ze

   cie wykonczyly POPSLe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   bos rozum POstradal

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Afer wielickich ciąg dalszy

   Stanisław S. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   TVN Uwaga
   10 lipca 2015 / 19:50
   Nieodwołalny urzędnik
   Inspektor nadzoru budowlanego w Wieliczce od kilku lat powinien już być na emeryturze. Wciąż jednak pracuje i to pomimo, że na jego decyzje...rozwiń całość

   TVN Uwaga
   10 lipca 2015 / 19:50
   Nieodwołalny urzędnik
   Inspektor nadzoru budowlanego w Wieliczce od kilku lat powinien już być na emeryturze. Wciąż jednak pracuje i to pomimo, że na jego decyzje wpływają liczne skargi a nawet są one uchylane przez sądy! W styczniu tego roku wydawało się, że kariera inspektora w końcu jednak się skończy: nadzór wojewódzki skierował do starosty wniosek o jego odwołanie. Na pomoc inspektorowi ruszyli jednak samorządowcy z powiatu a nawet… kilku posłów. W efekcie ten utrzymał się na stanowisku. Skąd tak wielkie poparcie dla inspektora? – Trudno powiedzieć. Może to dlatego, że jest lubiany i szanowany? – uśmiecha się starosta wielicki.
   Radio Kraków
   Ciemna strona lokalnego układu
   Poniedziałek, 13 Lipca 2015, 13:05
   Dlaczego w podkrakowskiej Wieliczce od pół roku nie udaje się odwołać powiatowego inspektora nadzoru budowlanego? Urzędnik - mimo skarg mieszkańców i przegranych spraw w sądzie - wciąż pracuje i wygląda na to, że na stanowisku doczeka do emerytury. Bronią go samorządowcy i małopolscy posłowie, narzekają - mieszkańcy Wieliczki.
   Dziennik Polski
   5 sierpień 2015
   Kontrowersje. Żona wielickiego starosty jest podejrzewana o sprzeniewierzenie pieniędzy kopalni soli, gdzie była zatrudniona. Sprawa trafiła do prokuratury i policji. Z nieoficjalnych informacji wynika, że chodzi o podejrzenie sprzeniewierzenia pieniędzy z tzw. funduszu reprezentacyjnego kopalni, a w praktyce przeznaczania ich na zakup tekstyliów (m.in. ubrań) na własne potrzeby. Do procederu miało dochodzić przez pewien czas. Gdy wyszło to na jaw, kobietę zwolniono z pracy.
   Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/4898861,wieliczka-fundusz-reprezentacyjny-dla-zony-starosty,id,t.html
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Staszek , tobie chyba

   przygrzalo zdrowo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   uwazaj na sobote , abys jakiegos udaru nie dostal z tym pisaniem.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   Miki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Masakra, tak to jest w obecnym układzie politycznym. Złodziej zawsze poprze złodzieja...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama