Rodzina Kierepków podzieli los Krzywdów?

  Rodzina Kierepków podzieli los Krzywdów?

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Kierepkowie wiedzą, że droga musi powstać, ale pytają, dlaczego tak łatwo poświęcono ich dom

  Kierepkowie wiedzą, że droga musi powstać, ale pytają, dlaczego tak łatwo poświęcono ich dom ©Tomasz Hołod

  Do końca tego roku mamy poznać firmę, która wybuduje obwodnicę Leśnicy. Magistrat już przesądził, że droga ominie chroniony przyrodniczo teren, ale pobiegnie przez działkę, na której stoi dziś dom zamieszkany przez cztery spokrewnione ze sobą rodziny.
  Kierepkowie wiedzą, że droga musi powstać, ale pytają, dlaczego tak łatwo poświęcono ich dom

  Kierepkowie wiedzą, że droga musi powstać, ale pytają, dlaczego tak łatwo poświęcono ich dom ©Tomasz Hołod

  - Mamy wymaganą dokumentację, ale także świadomość, że sprawę posiadłości, przez którą ma przejść droga, trzeba rozwiązać - zapewnia Marek Szempliński ze spółki Wrocławskie Inwestycje, realizującej ten projekt. - Właśnie dlatego w przetargu wyłoniliśmy profesjonalną firmę zajmującą się mediacjami. Rozmowy trwają.

  Przekonuje, że o szczegółach będzie można rozmawiać po zakończeniu mediacji. Teraz może to tylko zaszkodzić.


  Dla odmiany o szczegółach, a raczej o ich braku, bardzo chętnie rozmawiają seniorzy rodu Kierepków. - Nie możemy się pogodzić z tym, że urzędnicy bardziej liczą się z robaczkami, ptaszkami i zanieczyszczonymi łąkami niż z naszym losem - mówią.

  Bogdan Kierepka jest tak zdenerwowany, że z trudem panuje nad głosem. Jego żona, pani Janina, ma łzy w oczach i trzęsą się jej ręce. - Przepraszam, ale nie mogę się powstrzymać, proszę się postawić w naszej sytuacji - mówi.

  ZOBACZ PRZEBIEG OBWODNICY LEŚNICY

  Pytanie o mediatora zatrudnionego przez Wrocławskie Inwestycje tylko wzmaga emocje.
  - Trzy razy był u nas pan podający się za mediatora - wspominają Kierepkowie. - Od razu było widać, że nie interesuje go nasze zdanie i postawił sobie za cel wytłumaczenie nam, że mamy się stąd wynieść - twierdzą zgodnie.

  Dlatego mieszkańcy z ul. Gromadzkiej poprosili o zmianę mediatora. Teraz przychodzi do nich kobieta. Jednak postępów w rozmowach nie widać.

  - Jak można mówić o postępach, skoro zabiera się nam dom do wyburzenia, a do tej pory nie usłyszeliśmy żadnej konkretnej propozycji, na co możemy liczyć w zamian - tłumaczy Bogdan Kierepka.

  Dodaje, że w magistracie sugerowano im, że dostaną dom o powierzchni 400 mkw. (obecny ma ok. 300 mkw.) lub ok. 1,2 mln zł. Ale gdy pytali o konkrety, urzędnicy zmieniali temat.

  - Właśnie po to został zatrudniony mediator, by nie rozmawiać o tych sprawach za pośrednictwem mediów - tak na pytanie o ofertę miasta dla rodziny Kierepków odpowiada Marek Szempliński.

  Kierepkowie są przekonani, że nie ma dla nich poważnej oferty, zaś urzędnicy próbują ich podejść, by zgodzili się na opuszczenie domu. Dlatego na razie pod niczym nie zamierzają się podpisywać.

  O swojej sprawie poinformowali m.in. Najwyższą Izbę Kontroli. Ich zdaniem raport dotyczący chronionego obszaru to absurdalny dokument. Choć sporządzony przez naukowców, zawiera wykluczające się tezy. Zwracają uwagę, że autor w oficjalnym dokumencie dwukrotnie myli most Ratyński z Rędzińskim.

  - Otrzymaliśmy skargę państwa Kierepków i prawdopodobnie jeszcze w I kwartale dokładnie przyjrzymy się tej sprawie - zapewnia Przemysław Witek z wrocławskiej delegatury NIK.

  Kierepkowie twierdzą, że nie przestaną walczyć o dom. Chcą udowodnić, że droga może go ominąć. Twierdzą, że urzędnicy poszli na łatwiznę i spisali ich posiadłość na straty.

  Sprawa z Ratynia to nie pierwszy przypadek we Wrocławiu, gdy wywłaszczenie wywołuje emocje.
  W przypadku rodziny Krzywdów, których dom i szklarnia stały na terenie potrzebnym do budowy parkingu przy stadionie, konflikt ciągnął się kilkanaście miesięcy. W końcu na mocy tzw. specustawy robotnicy weszli na sporny teren. Jednak w zeszłym roku Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że decyzja była bezprawna. Krzywdowie walczą o wysokie odszkodowanie. Wrocławski magistrat nie potrafił się porozumieć także z mieszkańcami ul. Granicznej. Ich działki były potrzebne do rozbudowy drogi na lotnisko. Ludzie od czterech lat nie mogą się doczekać odszkodowań, a winnego nie ma. Jeden urząd zrzuca winę na drugi.

  Czytaj także

   Komentarze (30)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Opinia na podstawie niczego to domena ludzi, szkoda

   Mieszkanka Leśnicy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 39

   1. Ludzie się przemieszczają, do tego potrzebują dróg. Zapytajcie mieszkańców Leśnicy czy ich dzieci są bezpieczne gdy przechodzą przez ulicę. Obwodnica jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
   2....rozwiń całość

   1. Ludzie się przemieszczają, do tego potrzebują dróg. Zapytajcie mieszkańców Leśnicy czy ich dzieci są bezpieczne gdy przechodzą przez ulicę. Obwodnica jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
   2. Mieszkańcy tego domu są w trudnej sytuacji, będą się musieli przenieść w inne miejsca, to napewno jest trudne, ale nie przesadzajmy, to tylko zmiana miejsca zamieszkania. Z tego co się orientuję to jest mienie Zaburzańskie
   3. Urzędnicy nie podają kwoty, bo nie są kretynami. Trzeba ustanowić przetwrg, wybrać rzeczoznawcę i wycenić. Zawsze miasto płaci wiecej niż rynek.

   Wkurza mnie manipulacja emocjami. Opinie wypadało by podejmować na podstawie faktów, a nie co komu w duszy gra. Czy w Leśnicy ktoś musi zginąć na drodze, aby wywołać emocje popierające budowę obwodnicy?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Problem w złodziejskich wycenach miasta

   jacek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 36

   Co do obwodnicy- zgoda 100% jest potrzebna. Ale nie mozna
   spraw rozwiązywac po hitlerowsku, tak jak wysiedlono Krzywdów.
   Liczna ekipa, nawet chyba uzbrojona, zjawiła sie z rana i na siłe...rozwiń całość

   Co do obwodnicy- zgoda 100% jest potrzebna. Ale nie mozna
   spraw rozwiązywac po hitlerowsku, tak jak wysiedlono Krzywdów.
   Liczna ekipa, nawet chyba uzbrojona, zjawiła sie z rana i na siłe wyprowadzili mieszkańców.

   Dobrze, ze ich na miejscu nie rozstrzelali, ale jak będzie z Kierpkami? - nie byłbym tego pewien.
   Ta zbrodnicza, zdemoralizowana klika pw. Jaśnie Pana Dutkiewicza
   jest przecież zdolna do każdej podłości, czyż nie?
   Dość wspomnieć, że miasto bezprawnie konfiskuje po prostu ziemie i domy
   a pieniędzy wypłacic nie chce. I nie jest to czcze gadanie
   bo wyroki sądów jednoznacznie stwierdzają naruszenie prawa.

   Zapłacicie durnie wysokie odszkodowania za te wysiedlenia.
   Przecież Dutkiewicz nie zapłaci z własnej kieszeni.
   Jak to? Ano tak, że pani radna - Wanat wyrwie wam to z waszych kieszeni.
   Wszak wali opłatami za wszystko. Niedługo zapłacicie nawet za deszcz.


   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Już po przetargu

   obw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 38

   na rzeczoznawcę, polecam info z 18 stycznia na stronie wi.wroc.pl
   Miasto otrzyma wycenę to pewnie zacznie negocjacje. Jeśli w tym czasie uzyska decyzję wojewody to rozmowy zakończy, wywłaszczy a...rozwiń całość

   na rzeczoznawcę, polecam info z 18 stycznia na stronie wi.wroc.pl
   Miasto otrzyma wycenę to pewnie zacznie negocjacje. Jeśli w tym czasie uzyska decyzję wojewody to rozmowy zakończy, wywłaszczy a poszkodowani będą musieli dochodzić swojego w sądzie. To indywidualna decyzja czy negocjować z miastem czy iść na całość i zdać się na sąd. No i jeszcze jedno - Krzywdowie stając do negocjacji mieli swoje wyceny - jak wycenili dom państwo Kierepkowie? Nic o tym J.Wójcik nie napisał.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mozg ci kradnie

   Barek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 29

   Mózg ci kradną, nie puisz bzdur człowieku

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wysiedlić, jak to łatwo powiedzieć.

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 29

   Wysiedlić, jak to łatwo powiedzieć - parafrazując słowa znanej piosenki Piotra Szczepanika chciałbym powiedzieć, że we Wrocławiu z dziwną lekkością projektuje się różne obiekty i budowle na...rozwiń całość

   Wysiedlić, jak to łatwo powiedzieć - parafrazując słowa znanej piosenki Piotra Szczepanika chciałbym powiedzieć, że we Wrocławiu z dziwną lekkością projektuje się różne obiekty i budowle na prywatnych terenach, za nic mając ich właścicieli i ich - ponoć święte - prawo własności. Z urzędniczą butą podchodzi się do tego problemu, mimo że niejednokrotnie istnieją alternatywne rozwiązania. Miasto nie ukrywało, że w przypadku nie wygrania z Krzywdami istnieje alternatywne rozwiązanie dla planowane inwestycji. Ale co tam, urzędnik siłą jest i basta. Sprawa posiadłości Krzywdów, a teraz rodziny Kierepków to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Worek dopiero się rozwiąże, gdy będzie miała ruszyć budowa kolejnego (wschodniego) odcinka obwodnicy śródmiejskiej. Otóż, w kilku miejscach zaplanowano jej przebieg przez tereny prywatne (czytaj - domy), choć gdyby dokonano przesunięcia o kilkadziesiąt metrów - czyli tam, gdzie Niemcy zaplanowali to jeszcze przed II wojną światową – to przechodziłaby przez tereny niezamieszkałe. Czy ktoś może spróbować mi wyjaśnić – o co tu chodzi? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   same bluzgi na forum

   ff (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 23

   żadnych konkretów

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No to dostaną za tą działkę ...

   Ant (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 75 / 50

   ... tyle, że kupią sobie mniejszą, kawał od Wrocławia i to jeszcze nie wcześniej niż za 2-3 lata. Tak to jest we Wrocławiu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niech znajda żabę albo jakąś mrówke

   ekolog (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 42

   chronioną (mogą przynieść skąd indziej nie ważne) to zaprzestaną budowy druk w tym rejonie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   magistracka tragedia

   W-W (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 28

   ZiBI: Nie po to Duduś zostawał prezydentem, aby to co zarobił na prezydenturze oddawał.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   moja propozycja

   zibi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 67 / 42

   Niech Duduś odda soje włościa za miastem pokrzywdzonym i jako Prezydent Wrocka wybuduje się w mieśćie po to by płacic podatki miastu między innymi podatek wymyślony od deszczu . Za swoje zasługi...rozwiń całość

   Niech Duduś odda soje włościa za miastem pokrzywdzonym i jako Prezydent Wrocka wybuduje się w mieśćie po to by płacic podatki miastu między innymi podatek wymyślony od deszczu . Za swoje zasługi dla Długołeki został uhonorowany przez gminę a Wrocław ma w nosiezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sorry

   poalicja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 22

   Polskie (i nie tylko)prawo wywłaszczeniowe jest tak skonstruowane że kiedy decyzja lokalizacyjna staje się ostateczna to objęte nią działki przejmuje Skarb Państwa a wysokośc odszkodowania za...rozwiń całość

   Polskie (i nie tylko)prawo wywłaszczeniowe jest tak skonstruowane że kiedy decyzja lokalizacyjna staje się ostateczna to objęte nią działki przejmuje Skarb Państwa a wysokośc odszkodowania za odebraną własnośc można negocjowac de mortibus usrantus jak powiada znajomy docent.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żaden problem

   pocałujta wójta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 37

   Kosztem jednostki musi kożystać ogół.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciekawe

   dudek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 72 / 33

   czy bys tak pisał gdybys byl na ich miejscu


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciekawe

   chózjor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 16

   czy Ty byś tak nie pisał, gdyby właścicielami nie byli Kierepkowie, tylko sam Dutkiewicz.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama