Wrocław: Co ósmy uczeń podstawówki to grubas

  Wrocław: Co ósmy uczeń podstawówki to grubas

  Anna Gabińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne

  Chipsy, herbatniki, czekolada mleczna, pizza, pierniczki i wafle czekoladowe, baton orzechowy, frytki - to ulubione przekąski pulchnych wrocławian. Urzędnicy z wydziału zdrowia ratusza właśnie analizują, co takiego dzieci jedzą, że tyją. Podsumowali już wyniki pomiarów prawie trzech tysięcy uczniów z 19 podstawówek we Wrocławiu, z klas pierwszych, trzecich i piątych.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne

  Okazało się, że 362 dzieci, czyli co ósmy uczeń, ma nadwagę lub nawet otyłość. Najczęściej jest gruby, bo rodzice też jedzą za dużo i nie to, co powinni. - Dzieci za rzadko jedzą warzywa, a zbyt często słodycze i słodzone jogurty - mówi prof. Anna Noczyńska, kierownik Katedry i Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego Akademii Medycznej we Wrocławiu.

  Małemu grubasowi grozi nadciśnienie, a nawet zawał serca. Nie mówiąc o tym, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym przez całe dorosłe życie będzie trąciła. Ze złych nawyków żywieniowych wyjść trudno.

  Do rodziców wszystkich 362 uczniów Anna Szarycz, dyrektor wydziału zdrowia w ratuszu, wysłała list z propozycją dalszych bezpłatnych konsultacji w klinice prof. Noczyńskiej przy ul. Hoene-Wrońskiego. Rodzice do lekarza, dietetyka, rehabilitanta i psychologa przyprowadzili tylko 45 dzieci.

  U żadnego z nich nie stwierdzono nadciśnienia. Większość miała otyłych rodziców lub dziadków, chorujących na cukrzycę typu drugiego. Czworo dzieci leczyło się na niedoczynność tarczycy. Troje dostało skierowanie do endokrynologa.

  Rehabilitant stwierdził: dużo badanych dzieci korzystało z zajęć fizycznych w szkole i poza nią. Kilkoro z nich, mimo nawet 7 godzin ruchu tygodniowo, miało nadwagę. Kilkoro innych było w ogóle zwolnionych z takich zajęć. Część rodziców nie chciała, by dziecko więcej ćwiczyło z braku czasu i chęci... malucha.

  Więcej na ten temat dziś w papierowym wydaniu Gazety Wrocławskiej.

  Czytaj także

   Komentarze (14)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kowal zawinił a Cygana powiesili.

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 18

   Dzieci mają nadwagę, cierpią na otyłość i wady postawy a krytych pływalni jak na lekarstwo, zaś basenów sezonowych zamiast przybywać ubywa. Stołówki szkolne nie są w stanie zapewnić obiadów...rozwiń całość

   Dzieci mają nadwagę, cierpią na otyłość i wady postawy a krytych pływalni jak na lekarstwo, zaś basenów sezonowych zamiast przybywać ubywa. Stołówki szkolne nie są w stanie zapewnić obiadów wszystkim chętnym, ale za to wszystkiemu winni szkolni sklepikarze. Czyli jak zwykle - kowal zawinił a Cygana powiesili. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lekcja z Olimpijczykiem

   Mama Karolinki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 35

   U mojej córki w przedszkolu był Pan Paweł Rańda, który został zaproszony na spotkanie z dziećmi. Po jego wizycie, opowieści o wartościach w sporcie i ruchu, a także zdrowym odżywianiu moja córeczka...rozwiń całość

   U mojej córki w przedszkolu był Pan Paweł Rańda, który został zaproszony na spotkanie z dziećmi. Po jego wizycie, opowieści o wartościach w sporcie i ruchu, a także zdrowym odżywianiu moja córeczka na drógi dzień powiedziała"Mamo daj mi banana do przedszkola, bo jak chcę odżywiać się zdrowo jak sportowiec". Nie miałam nigdy nic wspólnego ze sportem, ale to co ten człowiek powiedział dzieciakom i jak do nich dotarł pokazało mi, że mam fajną misję o jakiej czytałam i czytam w dalszym ciągu.
   Pozdrawiam Milena zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   grubasy

   dotknięty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 19

   Uważajcie z tymi komentarzami o grubasach, bo możecie wpędzić dzieci w znacznie gorsze stany anoreksji!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   od akcji do akcji

   o!o (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 19

   była już akcja "trzymaj się prosto", było "pij mleko", były owoce i warzywa w szkole... Na razie jakoś broni się mleko przynajmniej w niektórych szkołach, jarzynki i jabłuszka zwiędły i wyrzucone,...rozwiń całość

   była już akcja "trzymaj się prosto", było "pij mleko", były owoce i warzywa w szkole... Na razie jakoś broni się mleko przynajmniej w niektórych szkołach, jarzynki i jabłuszka zwiędły i wyrzucone, trzymaj się prosto tkwi w kilku ośrodkach zamiast w co drugiej szkole. Jest akcja Aktywny Wrocław, akcja... akcja.... akcja... miały być nadzorowane szkolne sklepiki i automaty pod kątem słodkiego asortymentu i co? I nic.... A rzeczywistość skrzeczy.... Kiedy następna akcja? bo na systematyczne działanie nie ma co liczyć. Ktoś zrobi badanie, ktoś napisze wnioski, weźmie pieniądze i co? i nic...
   PS. urzędnicy oburzają się, gdy określam te działania jako "akcja". Mówią: "program". Jakiś ultrakrótki ten program....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   racja

   KKO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 19

   w starozytnej sparcie takie dzieciaki trafialy w przepasc...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   redaktor wynalazł nowy czas?

   w. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 31

   "będzie trąciła" - co to jest czas przyszło-przeszły? chyba powinno być "będzie trącała"... :-P


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czas przyszły złożony z odmianą rodzajową

   zonq (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 37

   Redaktora zostaw w spokoju, czas jest w porządku. W razie wątpliwości zapoznaj się z podręcznikiem gramatyki i słownikiem języka polskiego.
   Czasownik "trącić" ma dwojakie znaczenie: 1. DOTKNĄĆ,...rozwiń całość

   Redaktora zostaw w spokoju, czas jest w porządku. W razie wątpliwości zapoznaj się z podręcznikiem gramatyki i słownikiem języka polskiego.
   Czasownik "trącić" ma dwojakie znaczenie: 1. DOTKNĄĆ, SZTURCHNĄĆ (w tym także "trącać się" np. kieliszkiem) i wówczas formy dokonana to "trącić", niedokonana to "trącać".
   Dokonane: "Trąciłem cię niechcący, przepraszam". (cz. przeszły); "Trącę cię za chwilę, jeśli się nie uspokoisz". (cz. przyszły). Niedokonane: "Trącam go (teraz), może się ocknie". (cz. teraźniejszy); "Trącałem go co chwilę w ramię, żeby umilkł, ale i tak wygadał im wszystko". (cz. przeszły); "Będę trącała / trącać ją aż do skutku". (cz. przyszły - odmiana rodzajowa lub bezrodzajowa - opcjonalne i obie poprawne).
   2. WYDAWAĆ WOŃ (najczęściej nieprzyjemną) - forma niedokonana to "trącić": "trąci myszką" (cz. teraźniejszy), "trącił czymś nieprzyjemnym" - cz. przeszły, "będzie trącić/trąciła" - cz. przyszły.
   Podana przez Ciebie propozycja "będzie trącała" może dotyczyć co najwyżej trącania w ramię.
   Sprawdź nim zwrócisz uwagę. Pozdrawiam.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama