PO wspiera swoich ludzi

  PO wspiera swoich ludzi

  Marcin Rybak, Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Czy dolnośląska PO daje dotacje swoim ludziom? Partia nie chce się tłumaczyć z zarzutów.
  Wicemarszałek Piotr Borys z Platformy Obywatelskiej nie wytłumaczył się w poniedziałek na sesji sejmiku przed radnymi, dlaczego stowarzyszenie, którego skarbnikiem jest jego żona, dostało przeszło 5 mln zł dotacji z nadzorowanego przez niego unijnego programu.
  Wyjaśnień domagała się opozycja, ale nie zgodziła się na nie PO. O sprawie piszemy od kilku dni.
  - Nie mam sobie nic do zarzucenia - zapewnia Borys.

  PiS zapowiada, że w tej sytuacji rozważy wniosek o odwołanie całego zarządu województwa. Patryk Wild, do niedawna działacz PO, a teraz opozycyjny radny, ocenia że Platforma traktuje unijne pieniądze jak łup polityczny. Konkretnych przykładów jednak nie podaje.

  Na listach rankingowych firm i instytucji, którym ostatnio przyznano unijne dotacje, znaleźliśmy jednak kilka powiązanych z Platformą. Wśród nich jest znana wrocławska firma Work Service. Jej współzałożyciel to dolnośląski senator PO Tomasz Misiak. Jesienią 2007 spółka dostała z UE ponad 450 tys. zł. Senator przekonuje, że decyzja o dotacji nie ma związku z polityką.
  - Pieniądze zostały przeznaczone na wynagrodzenie dla osób, które zatrudniliśmy na półrocznych stażach - przekonuje Misiak.

  Polityczne emocje budzą też dotacje dla świdnickiej firmy Mediator, należącej do Krzysztofa Wierzęcia, kiedyś szefa lokalnych struktur PO. Mediator dostanie z Unii ponad 3,6 mln złotych, podczas gdy inne firmy doradcze 400 - 800 tys. zł.
  Mediator zgarnął też 200 tys. zł z 350, które były przeznaczone na tzw. aktywizację zawodową na obszarach wiejskich.

  Wierzęć twierdzi, że firma wygrała konkursy, bo była najlepsza. W ostatnich dniach związana z nim Unia Przedsiębiorców Dolnego Śląska dostała też 46 tys. zł na prowadzenie w regionie wałbrzyskim Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego. Konkurs przegrało Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, które od lat prowadzi biuro Funduszu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama