Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielony Wałbrzych zyskał zieloną Toyotę

Artur Szałkowski
Przy produkcji nowoczesnych skrzyń biegów japoński koncern zatrudnił 260 osób
Przy produkcji nowoczesnych skrzyń biegów japoński koncern zatrudnił 260 osób Dariusz Gdesz
Japończycy będą tam budować skrzynie biegów. Poza zarobkiem myślą o ochronie środowiska.

"Zielona fabryka, zielone miasto" - tak brzmi motto uruchomionej w Wałbrzychu fabryki koncernu Toyota. Hasło nawiązuje do położenia miasta wśród lasów i ekologicznej produkcji skrzyń biegów w nowo otwartym zakładzie.

- Już w fazie projektowania fabryki zastosowaliśmy wiele nowoczesnych i proekologicznych rozwiązań - wyjaśnia Kenji Manabe, prezes Toyota Motor Manufacturing Poland. - To między innymi system wentylacji hal pozwalający odzyskiwać ciepło. Odparowujemy też ścieki i stosujemy palniki z niską emisją tlenków azotu. Wszystkie odpady produkcyjne przetwarzamy lub utylizujemy. Na wysypisko śmieci nie trafia nic.

Przyjazne dla środowiska są również wytwarzane w nowej fabryce skrzynie biegów. Dają możliwość lepszego wykorzystania silnika. Dzięki temu zmniejszone zostaje zużycie paliwa oraz emisja spalin.
- Pewien arabski minister powiedział, że epoka kamienia łupanego nie zakończyła się z powodu braku kamieni, tylko wynalezienia narzędzi - cytował wicepremier Waldemar Pawlak, który w poniedziałek uroczyście otworzył fabrykę. - Arabski minister dodał też, że podobnie będzie z ropą naftową. Jej epoka nie zakończy się z powodu wyczerpania źródeł surowca, tylko w wyniku rozwoju nowych technologii. Wałbrzyska ekologiczna inwestycja Toyoty jest tego najlepszym przykładem.

Na nowy projekt japoński koncern przeznaczył 145 mln euro. Wartość wszystkich inwestycji Toyoty w Wałbrzychu osiągnęła dzięki temu 400 mln euro. Jest to obecnie największe centrum produkcji podzespołów firmy poza Japonią.
W zakładzie przekładni pracę dostało 260 osób. Liczba zatrudnionych w trzech wałbrzyskich fabrykach Toyoty wzrosła do 2080 osób. Do końca 2009 r. ma ich być ponad 2250.

- Kilka dni temu Toyota kupiła 9,5 hektara terenu - mówi Mirosław Greber, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest Park. - Teraz ma w zapasie już 50 ha ziemi. Możemy tylko spekulować, czy będzie tam nowa fabryka. Prezes TMMP twierdzi, że dziś nie ma żadnych planów dotyczących tego terenu. Nie wyklucza, że może być tam realizowany projekt związany z nowymi technologiami koncernu.

Fabryka TMMP nie jest jedynym nowym zakładem w wałbrzyskiej strefie ekonomicznej. Fabrykę uruchomiła również Toyota Europe Engineering & Maintenance, spółka córka japońskiego koncernu. Firma wykonuje formy do produkcji części samochodowych i stworzyła 10 miejsc pracy. Inwestycja kosztowała ponad 2,6 mln euro.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska