Więcej roboty dla górników

  Więcej roboty dla górników

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  KGHM zwiększy zatrudnienie w kopalniach. Sobota ma być zwyczajnym dniem pracy.
  Takie plany ma zarząd KGHM. Teraz trzeba jeszcze do nich przekonać przedstawicieli załogi. Na razie związkowcy stawiają silny opór.

  Teraz górnicy z kopalń miedzi pracują od poniedziałku do piątku. W soboty przychodzą na ochotnika tylko ci, którzy chcą lepiej zarobić. Takie rozwiązanie co weekend powoduje jednak kłopoty z pełną obsadą wszystkich oddziałów.
  Po forsowanym przez zarząd KGHM scaleniu Zakładów Górniczych Lubin, ZG Rudna i ZG Polkowice-Sieroszowice ma powstać jedna gigantyczna kopalnia.
  Fedrowałaby normalnym rytmem od poniedziałku do soboty włącznie, ale górnicy pracowaliby rotacyjnie po pięć dni. Poza niedzielą wolne dla nich byłoby ruchome - raz mogłoby przypaść w poniedziałek, raz we wtorek, raz w środę itd.

  Władze KGHM zdają sobie sprawę, że taka organizacja pracy wymaga zwiększenia zatrudnienia.
  - Obecnie w kopalniach Polskiej Miedzi pracuje 12 139 osób. W cztery lata po wprowadzeniu zmian chcemy dodatkowo przyjąć od 1,5 do 2 tysięcy górników - mówi Przemysław Ziółek z departamentu public relations lubińskiego holdingu.

  Proponowanych przez zarząd zmian nie można wprowadzić w życie bez naruszenia Porozumień Jastrzębskich z 1980 roku i zapisów Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, gwarantujących górnikom KGHM prawo do wolnej soboty. Nie będzie to łatwe, choć związki zawodowe różnie oceniają obecną organizację pracy w kopalniach, tzw. wielozmianowy system pracy (WZP).

  Józef Czyczerski, szef Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność, uważa, że system jest nieefektywny, powoduje nadmierną eksploatację maszyn i sprzyja wypadkom. Dlatego od lat domaga się jego zniesienia.
  Zdaniem Ryszarda Zbrzyznego, przewodniczącego Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego, WZP się sprawdził.
  - Jeszcze nigdy KGHM nie wydobywał tak dużo rudy - mówi.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama