Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieże na wschodzie

Marcin Torz
M.in. takie wieżowce mają stanąć przy ulicy Krakowskiej, niedaleko estakady. Im bliżej centrum, tym budynki będą niższe
M.in. takie wieżowce mają stanąć przy ulicy Krakowskiej, niedaleko estakady. Im bliżej centrum, tym budynki będą niższe Wizualizacja inwestora
20-piętrowe wieżowce staną przy Krakowskiej we Wrocławiu. Ulica przestanie straszyć i będzie wizytówką miasta.

Z okolic ulicy Krakowskiej znikną pawilony z hurtowniami, małe fabryki i baraki. Ich miejsce, już za trzy lata, mają zająć hotele, biura, sale konferencyjne, banki, apartamenty, puby i restauracje. Takie przynajmniej plany ma wrocławski magistrat.
- Dziś ten teren wygląda jak straszliwe przedmieście - przyznaje Tomasz Ossowicz, dyrektor Biura Rozwoju Wrocławia. - A to przecież ważny wlot do miasta i dlatego musi prezentować się lepiej.
Już wiadomo, że po lewej stronie (patrząc w kierunku centrum), niedaleko sklepu Praktiker, wyrośnie kilka biurowców.

Te przy samej estakadzie łączącej ul. Krakowską z al. Armii Krajowej mają mieć nawet 75 metrów wysokości, czyli około 20 pięter. Im bliżej centrum, tym zabudowa ma być coraz niższa. Tak, żeby pasowała do zabytkowych kamienic z ul. Traugutta i Kościuszki.
Miasto chce również zrekonstruować historyczną pierzeję, czyli postawić budynki w taki sposób, żeby stanowiły ciągłą linię na całej długości ulicy.

Już wiadomo, że nie będzie to łatwe, m.in. ze względu na halę Praktikera. Urzędnicy nie składają jednak broni i będą się starali przekonać jej właściciela, aby dobudował do swojej hali dodatkową część, leżącą bliżej drogi.
Już wiosną przestanie istnieć znajdująca się przy Krakowskiej zajezdnia Dolnośląskich Linii Autobusowych. Już teraz DLA powoli opuszczają swoją bazę i szukają innej.
A właściciel terenu zajmującego blisko 50 hektarów (od Praktikera do wiaduktu), firma Edo, zamierza w całości go zabudować. Kiedy? Nie wiadomo.
- Wcześniej musimy jednak znaleźć partnera do tej inwestycji - zastrzega Janusz Kępa, prezes Edo.
Wiadomo też, że po tej stronie ulicy nie będzie żadnych budynków mieszkalnych. Te mają powstać po przeciwnej stronie.
- A dokładnie nad rzeką Oławą. To świetne miejsce na tego typu inwestycje. Jest tam i ładnie, i cicho - tłumaczy Tomasz Ossowicz.

Od ruchliwej ulicy mieszkania będzie oddzielał rząd budynków usługowych. Nie zabraknie tam pubów i restauracji, ale także i banków. Nie będzie można tu jednak budować następnych hipermarketów i innych obiektów wielkopowierzchniowych.
Zmiany czekają również okolicę Krakowskiej, za wiaduktem, w stronę Księża Małego. Tuż obok parku Wschodniego, tam, gdzie dawniej miał swoje obiekty Klub Sportowy Burza, powstanie luksusowe osiedle z hotelem. Inwestor jednak nie zdradza jeszcze szczegółowych planów.

Ulica Krakowska jest teraz remontowana. Prace mają się skończyć w połowie przyszłego roku. Za cztery lata rozbudowana będzie też pobliska estakada. Al. Armii Krajowej ma być przedłużona aż do Biskupina. Powstanie też most, którym przejedziemy nad Oławą i Odrą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska