Wrocław: Sądowego sporu o krasnala ciąg dalszy

  Wrocław: Sądowego sporu o krasnala ciąg dalszy

  MAR

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Krasnale, wykorzystywane w promocji Wrocławia od kilku lat, nie mają żadnego związku z działającą w mieście w latach 80. opozycyjną Pomarańczową Alternatywą - przekonywał dziś przed wrocławskim sądem dyrektor Biura Promocji Miasta Paweł Romaszkan.
  Innego zdania jest były lider Pomarańczowej Alternatywy Waldemar Fydrych "Major", który wytoczył władzom Wrocławia proces o naruszenie praw autorskich i domaga się przeprosin.

  Chodzi o wizerunek pomarańczowego krasnala bez brody, z kwiatkiem w ręku. "Major" takie krasnale rysował na murach miasta w latach 80. Kilka lat temu podobne pojawiły się na promujących miasto gadżetach a nawet we wniosku o uznanie miasta za Europejską Stolicę Kultury 2016.

  Romaszkan przekonywał, że on sam wymyślił zaangażowanie krasnali do promocji miasta. A posiłkował się ludową mitologią słowiańską. - Krasnale jako element mitologii ludowej powstały na Dolnym Śląsku - mówił sądowi dyrektor Romaszkan. Przekonywał też, że krasnal wykorzystywany w promocji miasta nie jest podobny do tego, którego autorstwo przypisywane jest "Majorowi". Zdaniem Romaszkana, to media winne są, że w świadomości wrocławian krasnal kojarzy się wyłącznie z ruchem Pomarańczowej Alternatywy".

  Dyrektor nie potrafił jednak wyjaśnić, dlaczego we wniosku Wrocławia o Europejską Stolicę Kultury wprost przeczytać można, że wizytówką miasta jest postać krasnala "stworzona przez ruch Pomarańczowej Alternatywy".

  Inny zeznający w środę świadek Marek Stanielewicz z Akademii Sztuk Pięknych przekonywał, że Pomarańczowa Alternatywa to dziedzictwo i własność wszystkich Wrocławian nie tylko Waldemara Fydrycha. Opowiadał, że w latach 80. nie tylko Fydrych rysował krasnale na murach. Jak mówił robiło to wiele innych osób.

  Kiedy zapadnie wyrok, jeszcze nie wiadomo.


  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciekawe kto pierwszy narusował krasnala - myśleże ja

   FF (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 80 / 81

   rysował na murach miasta w latach 80, czyli niszczył czyjąś własność, a może trenował bo
   w 1989 Waldemar Fydrych w Paryżu pracował dorywczo, między innymi jako malarz pokojowy - chyba kogoś...rozwiń całość

   rysował na murach miasta w latach 80, czyli niszczył czyjąś własność, a może trenował bo
   w 1989 Waldemar Fydrych w Paryżu pracował dorywczo, między innymi jako malarz pokojowy - chyba kogoś naśladował tylko się nie udało.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Krasnal

   Krasnal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 94 / 46

   O co ci durni ludzie się sądzą. Majorowi to się dziwię. Nie dziwię się, że sądy w Polsce mają tyle pomyłek i pracują na dwie zmiany skoro zajmują się takimi pierdołami.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama