Marzą o nowych akademikach

  Marzą o nowych akademikach

  M. Kaczmar, J. Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Uczelnie nie mają pieniędzy na nowe akademiki. Przybywa studentów, a pokoi jest coraz mniej.
  Trzysta złotych - tyle w rozpoczynającym się za cztery dni nowym roku akademickim wynosi przeciętna cena łóżka we wrocławskim akademiku. Za miejsce w wynajmowanym przez studentów mieszkaniu trzeba zapłacić średnio o dwieście złotych więcej.
  Ta różnica sprawiła, że uczelnie przeżyły w tym roku prawdziwy szturm na domy studenckie. Niestety, miejsc wystarczyło w nich tylko dla co czwartego studenta spoza Wrocławia.

  Można się było tego spodziewać, bo uczelnie nie przygotowały się do przyjęcia żaków z innych miast. Choć podczas przeróżnych akcji promocyjnych w całej Polsce zachęcały, by studiować właśnie w naszym mieście, nie zrobiły wiele, by żacy, którzy dali się skusić r eklamom, poczuli się dobrze we Wrocławiu.

  Nowych akademików nie budowano w mieście od dwudziestu lat. Tymczasem w innych dużych polskich ośrodkach akademickich, np. Krakowie czy Poznaniu, uczelnie już kilka lat temu zdecydowały się na rozwiązanie tego problemu.
  W stolicy Małopolski cztery lata temu powstał na przykład kolejny obiekt dla 200 żaków. W Poznaniu także nie brakuje takich inwestycji. W ubiegłym roku tamtejszy Uniwersytet Przyrodniczy oddał do dyspozycji studentów nowoczesny akademik Sadyba, w którym już dziś mieszkają studenci.
  Nawet w niewielkim Gorzowie Wielkopolskim dwa lata temu oddano do użytku akademik Akademii Wychowania Fizycznego, w którym może zamieszkać 150 studentów.

  Na liście akademickich inwestycji wciąż brakuje Wrocławia. I - niestety - brakować będzie jeszcze przynajmniej przez cztery lata. Dopiero w 2012 roku nowe domy studenckie chcą otworzyć Politechnika i Uniwersytet Wrocławski. Być może tak się stanie, lecz dziś nie mają nawet ich projektów.
  - W kampusie przy ul. Koszarowej planujemy wybudować nowy akademik dla 600 studentów - zapewnia Teresa Łoś-Nowak, prorektor Uniwersytetu. - W czerwcu tego roku wysłaliśmy do ministerstwa prośbę o dotację na tę budowę.
  Żacy są coraz bardziej zdesperowani. Pod ostatnim protestem w sprawie miejsc noclegowych, opublikowanym w portalu dlaStudenta.pl, podpisało się ponad tysiąc osób.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   studenckie lokum

   Ania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 20

   A ja pracując od 16 lat ze studentami oraz wynajmując im pokój pragnę zauwazyć,że studenci w przeważającej większości nie szanują ani wypożyczonego im sprzętu,ani ludzi,z którymi pracują i...rozwiń całość

   A ja pracując od 16 lat ze studentami oraz wynajmując im pokój pragnę zauwazyć,że studenci w przeważającej większości nie szanują ani wypożyczonego im sprzętu,ani ludzi,z którymi pracują i mieszkają.Mieszkanie oraz sprzęt na uczelni po użytkowaniu studenta wymaga generalnego remontu.Stąd niechęć do wynajmu lokalu studentom a także wysokie ceny tegoż,jeśli już ktoś zaryzykuje.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Grzech zaniedbania

   Niniol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 16

   Prawie dekadę temu mówiło się o budowie akademika uniwerku zaraz za Kredką i Ołówkiem. I jak zwykle na mówieniu się skończyło.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama