Wrocławianki brały pieniądze za fałszywe śluby z...

  Wrocławianki brały pieniądze za fałszywe śluby z Nigeryjczykami

  Marcin Rybak, N

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Przed wrocławskim sądem stanie dwanaście osób zamieszanych w organizację fikcyjnych ślubów Polek z Nigeryjczykami. Wśród oskarżonych są zarówno fałszywe małżonki jak i organizatorzy przestępczego biznesu. Za udział w całej akcji fałszywa żona mogła dostać nawet 4000 euro, czyli ponad 16 tysięcy złotych.
  Wrocławianki brały pieniądze za fałszywe śluby z Nigeryjczykami

  ©Piotr Krzyżanowski

  Fikcyjny ślub organizowano po to by zalegalizować pobyt obywatela Nigerii w Polsce. Wrocławski proces to jeden z wątków większej sprawy. Na trop szajki organizującej fikcyjne małżeństwa wpadli funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej z Raciborza przy okazji badania innej sprawy.

  Wszystko działo się między 2008 a 2009 rokiem. Najważniejszy oskarżony to 30-letni Marek K. bezrobotny, elektryk z Wrocławia. Namówił pięć kobiet do zawarcia fikcyjnych ślubów z Nigeryjczykami. Marek pomagał w załatwianiu wszelkich formalności. Potrzebne były m.in. dokumenty z ambasady Nigerii.

  Fikcyjne małżonki składały tez zeznania w postępowaniach w sprawie zezwolenia na pobyt Nigeryjczyków w Polsce. Opowiadały fikcyjną historię swojej znajomości z "mężem". Wcześniej "naganiacze" z szajki instruowali je co mają mówić.

  Bywało, że same fikcyjne małżonki namawiały swoje koleżanki do udziału w całej akcji. Przykład: 24-letnia wrocławianka Beata R. bezrobotna, z zawodu fryzjerka, matka dwójki dzieci w styczniu 2009 roku wzięła fikcyjny ślub. "Ceremonię" zorganizowano w Urzędzie Stanu Cywilnego w Podkowie Leśnej. Zarobiła 3000 euro.

  Później namówiła jeszcze dwie koleżanki m.in. Martę S. z Gliwic. Marta również dostała 3000 euro za fałszywy związek z Nigeryjczykiem. W organizację jej ślubu zaangażowane były jeszcze dwie osoby zasiadające dziś na ławie oskarżonych we wrocławskim procesie: 21-letnia Paulina B., na co dzień pracownica pubu oraz niepracujący nigdzie Nigeryjczyk.

  To on wskazał Marcie jej fałszywego męża. On również składał fałszywe zeznania potwierdzające znajomość Marty i jej "narzeczonego". Formalności te załatwiano w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Sam ślub urządzono w Urzędzie Stanu Cywilnego w Gdańsku.

  Najniższe "wynagrodzenie" za fikcyjny ślub to 1000 złotych. Najwięcej bo 4 tysiące euro zarobiła 22-letnia Wrocławianka Joanna B. Było to w listopadzie 2008 roku w Legionowie.

  Akt oskarżenia obejmuje siedem fałszywych żon Nigeryjczyków. Pozostali oskarżeni to osoby, które pomagały w organizacji ślubów oraz fałszywi świadkowie. Za udział w fikcyjnych ślubach oraz fałszywe zeznania może grozić nawet 5 lat więzienia. Osiem oskarżonych w tej sprawie kobiet zgodziło się dobrowolnie poddać karze od 3 do 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Będą musiały też zapłacić grzywny od 300 do 1000 złotych.

  Czytaj także

   Komentarze (28)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bhtcid@creept.com

   qyyebme (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

   1RClxG nbibgmvfrkuy, [u**********dpekrzinqydn.com/]dpekrzinqydn[/url], [link=http://klzzfvxkexuw.com/]klzzfvxkexuw[/link], http://wvpejemxjvhq.com/

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mamrotajcie nieudacznicy,

   I myślcie sobie co chcecie;-) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 12

   Wrocławianki, to cudowne kochanki;-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do więzienia z władzą!

   taka prawda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 13

   PO uchwaliła, a Komorowski podpisał abolicje dla tych nigeryjczyków.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   manipulacja

   mms (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 13

   W sensie że co ? Że popełnili przestępstwo, bo wzięli ślub, mimo, że się nie znali czy nie kochali ? Robi tak tysiące ludzi w tym kraju i jakoś nikt ich za to nie wsadza do więzienia. Że ślub...rozwiń całość

   W sensie że co ? Że popełnili przestępstwo, bo wzięli ślub, mimo, że się nie znali czy nie kochali ? Robi tak tysiące ludzi w tym kraju i jakoś nikt ich za to nie wsadza do więzienia. Że ślub wzięli z innych powodów niż miłość ? Ta sama sprawa. Że wzięli ślub żeby zalegalizować czyjść pobyt ? Tysiące ludzi hajta się np.: wyłącznie dla pieniędzy, inni dla prestiżu a jeszcze inni dla testamentu - ich też należy wsadzić do więzienia ? Że po ślubie nie będą razem mieszkać ? Tysiące ludzi robi to samo. I można tak w nieskończoność.

   Ślub to umowa, to zgodne oświadczenie woli dwóch stron, które są do tego uprawnione. Jeśli urzędnik nie znalazł przeszkód uniemożliwiających zawarcie ślubu, potem obie strony wyraziły wolę zawarcia małżeństwa to co urzędnikom do tego, jak sobie te osoby później poukładają życie ?

   Zresztą dlaczego tytuł jest "fałszywe śluby"? Były przed fałszywym urzędnikiem czy może w fałszywym urzędzie ? Czy też może ktoś sfałszował dokumenty umożliwiające zawarcie ślubu ?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bo w ogóle ślub to przestarzały zwyczaj.

   Majo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 13

   Jedynym plusem małżeństwa jest to, że można się rozliczyć z fiskusem na 1 papierku, a nie na 2. Pora zmienić prawo.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w

   w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   dla niektórych "rodzina na swoim",
   co dla wiekszosci znaczy "obca rodzina mieszka za twoje"

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   śmiech na sali!!!

   jake (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

   od 300 do 1000zł? kilka miesięcy w zawieszeniu? to jest w ogóle kara?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A potrafisz zdefiniować

   dededf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 12

   za co właściwie ta kara?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Afrykę mamy w magistracie

   urażone uczucia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

   kiedy naczelny cudzołoży z podwladną - można nazwac m..... bu....., a efektem tego cudzołustwa jest ciąża

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy Panowie z Afryki juz zostali deportowani do AIDS-landu?

   zombi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 9

   Mam nadzieje ze tak. Juz jeden taki "antyfaszysta roku" pt Simon Moll kilak polskich ci...ek przedmuchał i zostawił każdej po dawce wirusa HIV. W google wklepac i sprawdzic. Co za szm... poleca na...rozwiń całość

   Mam nadzieje ze tak. Juz jeden taki "antyfaszysta roku" pt Simon Moll kilak polskich ci...ek przedmuchał i zostawił każdej po dawce wirusa HIV. W google wklepac i sprawdzic. Co za szm... poleca na takiego przyjemniaczka. A tu korumpowanie i namawianie do przestepstwa jak nic takze kara byc powinna.

   I znow wymiar "sprawiedliwosci" dostawaly do 4000€ czyli 16 000zl a grzywny do 1000zl? Q*** 15000 na czysto, urzad skarbowy sie nie zainteresuje nawet. Wyrok w imieniu RP? Jak brala 16 000 w lape to kara to 20 000 by byla jakas nauczka. To chyba w Afryce maja lepszy system kar.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Simon Mol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

   http://www.youtube.com/watch?v=zac4W1dfil0

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   OOOO nieee....

   stop (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

   Nie chcemy żadnych nielegalnych czarnych bezrobotnych tutaj, bo skończymy jak Włochy!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   *

   Beata (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Wystarczy wyzwisk, jak facet by to zrobil to bylo by oky? Stare przyslaowie " tonacy brzytwy sie chwyta " Jest duzo ludzi w ojczyznie ktorzy " tona". Nie to ze popieram, ale rozumiem.

   Pytanie do...rozwiń całość

   Wystarczy wyzwisk, jak facet by to zrobil to bylo by oky? Stare przyslaowie " tonacy brzytwy sie chwyta " Jest duzo ludzi w ojczyznie ktorzy " tona". Nie to ze popieram, ale rozumiem.

   Pytanie do p.Rybki - czy Nigeryjczycy beda deportowani ? Jaka oni beda ponosic odpowiedzialnosc za dawanie w lape?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama