Dzięki naszym pocztówkom poznasz przedwojenny Wrocław

  Dzięki naszym pocztówkom poznasz przedwojenny Wrocław

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Prezentujemy unikatową kolekcję pocztówek z Breslau. Dziś ulica Świdnicka.
  Dziś z naszą gazetą otrzymali Państwo w prezencie drugą z serii wyjątkowych pocztówek, przedstawiających przedwojenne ulice i place Wrocławia. Tym razem prezentujemy dawną ulicę Świdnicką (do 1945 r. - Schweidnitzer Strasse).

  Już w XIV wieku powstały tam dwa kościoły: Bożego Ciała (tuż obok fosy) i św. Doroty (obok przejścia podziemnego). Oba istnieją do dziś.
  Od samego początku Świdnicka przyciągała restauratorów. Powstawały przy niej zajazdy i karczmy. Wszystko przeplatało się z wieloma straganami i innymi obiektami o charakterze handlowym.

  W 1846 r. powstał gmach generalnej komendantury - tuż obok opery (przed wojną Teatr Miejski). Teraz rosną tam drzewa, bo budynek został zniszczony w czasie walk o Festung Breslau w 1945 roku. Niestety, nie tylko ten gmach przestał istnieć w wyniku działań wojennych.
  - Przy skrzyżowaniu z ul. Ofiar Oświęcimskich stał piękny pałac bardzo bogatej rodziny Kornów, wrocławskich drukarzy - opowiada Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia i autor książki "Wrocław na starej karcie pocztowej 1897-1938 ".

  Pałac stał prawie naprzeciwko domu handlowego Merkury. Po jego zburzeniu postawiono w tym miejscu budynek mieszkalny.
  Świdnicka znana też była ze swoich domów towarowych. W 1928 r. wybudowano tu supernowoczesny, jak na tamte czasy, gmach Wertheima. Również po wojnie znajdował się w nim dom handlowy, popularny "Pedet" (w ostatnich latach oficjalna nazwa: Renoma). Obecnie gmach jest restaurowany i rozbudowywany. Kiedyś tuż obok stał pomnik pruskiego cesarza Wilhelma I, dziś stoi tam posąg Bolesława Chrobrego.

  Świdnicka nie zawsze nosiła obecną nazwę. Przez pięć lat, od 1952 do 1957 r., była to ulica Stalingradzka.

  ZOBACZ GALERIĘ POCZTÓWEK

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama