Poprawić los rodzących kobiet

  Poprawić los rodzących kobiet

  Eliza Głowicka

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z dr Preeti Agrawal, ginekolog pochodzącą z Indii, pracującą od wielu lat we Wrocławiu.
  Materiały podobne
  Lekarze i położne na organizowanym przez Panią międzynarodowym sympozjum zastanawiają się, jak poprawić opiekę nad ciężarną i rodzącą. Zagorzałym przeciwnikiem sympozjum był prof. Mariusz Zimmer, konsultant wojewódzki ds. położnictwa i ginekologii.

  To konflikt idei, nie ludzi. Ale ja wolę skupiać się nie na walce z tym, co negatywne, tylko na tym, co można dobrego zrobić dla kobiet. A trzeba, bo umieralność okołoporodowa noworodków na Dolnym Śląsku jest najwyższa w kraju.

  Konsultant w liście do urzędu miejskiego skrytykował sens sympozjum i to, co robi Pani Fundacja.

  Cóż, to różnica poglądów i metod.
  Ja jestem zwolenniczką ludzkiej strony porodu, w którym kobieta może współdecydować np. o pozycji, w której chce rodzić, gdzie jest traktowana z godnością, a nie jak przedmiot. Tymczasem w naszych szpitalach panują skostniałe, staroświeckie zasady. A może być inaczej, tak jak w Anglii, Szwecji. Tylko trzeba zmienić podejście do porodu. Nie wszystkim się to podoba.

  Stąd pomysł sympozjum?


  Warto pokazać, że można rodzić naturalnie, po ludzku i nowocześnie. Gdy na początku roku zastanawiano się, jak poprawić fatalne statystyki, prof. Zimmer radził, by kupić nowoczesną aparaturę do szpitali, a nie wydawać pieniędzy na edukację. Jednak aparatura to nie wszystko. Zainteresowanie sympozjum jest ogromne, zabrakło miejsc. To o czymś świadczy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama