Noworoczny kalendarz ustaw premiera Tuska

  Noworoczny kalendarz ustaw premiera Tuska

  Witold Głowacki

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Jeszcze niedługo przed świętami Donald Tusk mówił, że prowadzi szeroki przegląd zobowiązań wyborczych Platformy, który ma się zakończyć publikacją kalendarza prac rządu na rok 2012.
  Brzmiało to trochę tak, jakby premier sugerował, że prócz zapowiadanych w exposé cięć i oszczędności myśli także o realizacji mniej bolesnych projektów PO sprzed wyborów - jak choćby o planie wprowadzenia ulg podatkowych dla osób oszczędzających regularnie na emeryturę.

  "Wykaz prac rządu na 2012 rok" przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów leczy jednak skutecznie z tego rodzaju złudzeń. Dokument, który w całości zostanie opublikowany jeszcze przed Nowym Rokiem, skupia się głównie wokół kwestii zawartych w exposé. I jest rozpisanym na miesiące i kwartały harmonogramem prac nad wprowadzaniem reform. W dodatku harmonogramem bardzo napiętym.

  - Oczekiwaniem pana premiera jest, by zdecydowana większość zapowiedzi z exposé została przyjęta przez Radę Ministrów w pierwszym, najpóźniej drugim kwartale nowego roku - mówi Tomasz Arabski, szef kancelarii premiera.

  Jak dowiadujemy się w kancelarii premiera, już w pierwszym kwartale nowego roku Rada Ministrów ma więc przyjąć projekty ustaw dotyczące między innymi:

  - ograniczenia prawa do becikowego dla najlepiej zarabiających,
  - zmian w prorodzinnych ulgach podatkowych na dzieci,
  - likwidacji 50 proc. kosztów uzyskania przychodu dla twórców powyżej progu 85 tys. zł,
  - zmian w emeryturach mundurowych,
  - składki zdrowotnej dla rolników,
  - opodatkowania wydobycia miedzi i srebra.

  W styczniu do konsultacji międzyresortowych i społecznych ma trafić projekt ustawy zrównującej i podwyższającej wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 lat. Również w styczniu mają zapaść decyzje dotyczące podwyżki od połowy roku uposażeń policjantów o średnio 300 zł.

  Także jeszcze w styczniu Rada Ministrów ma się zająć projektem zmieniającym na jeden rok zasadę waloryzacji emerytur z procentowej na kwotową.

  W pierwszym kwartale ma powstać projekt zmian w ustawie o finansach publicznych oraz plan wyjścia z procedury nadmiernego deficytu.

  Do końca drugiego kwartału natomiast Rada Ministrów ma zadecydować o przyszłości systemu ubezpieczeń rolników w KRUS i deregulacji dostępu do niektórych zamkniętych zawodów, nad czym pracują ministerstwa Sprawiedliwości oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niech żyje bezrobocie

   Realista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 13

   Przy 12% bezrobociu, wydłużanie wieku emerytalnego do 67 lat to majstersztyk.
   A może chodzi o to, aby mężczyźni nie obciążali ZUS (średnia wieku mężczyzn to 70 lat)?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama