Od budy pasterskiej do hotelu

  Od budy pasterskiej do hotelu

  Arkadiusz Franas

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  NASZA AKCJA - wybieramy symbol Dolnego Śląska. Dziś karkonoskie schronisko Strzecha Akademicka, które służy turystom już ponad 350 lat.
  - Katedry, kościoły, zamki. Wszystko to piękne i cenne obiekty. Ja mam jednak inną propozycję do tytułu Symbol Dolnego Śląska. Dla mnie ten region to góry i cudowne schronisko Strzecha Akademicka - napisał Adam Buła z Kalisza.
  Strzecha Akademicka leży na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, na jednym ze szlaków prowadzących z Karpacza na Śnieżkę. Uważana jest za najstarsze schronisko w Karkonoszach.

  Buda pasterska stojąca na Polanie Złotówka służyła wędrowcom już w I połowie XVII wieku. Wspomniał o niej już w 1645 r. niemiecki pisarz Andreas Gryphius. W 1758 r. trafiła w ręce rodziny Hamplów i od ich nazwiska uzyskała nazwę Hampelbaude, do dziś znaną i używaną w języku niemieckim.
  W schronisku wykładane były pamiątkowe księgi i stąd wiemy, że we wrześniu 1790 roku nocował tam J. W. Goethe.

  W 1896 r. w miejscu drewnianej budy wybudowano nowy, duży obiekt, który spłonął 1 kwietnia 1906 r. Już 8 września tego samego roku uruchomiono po odbudowie hotel górski, rozbudowany jeszcze w 1912 r., który w mało zmienionej postaci dotrwał do dziś.

  Był nowocześnie urządzony - posiadał elektryczne oświetlenie, centralne ogrzewanie, wygodnie urządzone pokoje z bieżącą wodą oraz łazienki. Służył turystom latem i zimą.
  Po wojnie schronisko przejęte zostało przez YMCA z Krakowa, a po jego likwidacji prowadzili je studenci wyższych uczelni krakowskich, z tego okresu pochodzi dzisiejsza nazwa schroniska. Od 1957 r. Strzecha jest własnością Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

  Jak głosować?
  Co może być symbolem? Na pewno nie człowiek. Ale na przykład góra, zabytek lub jakieś wspaniałe miejsce. Nawet miasto, które zdaniem Państwa jest jednoznacznie kojarzone z naszym regionem. Jest chlubą Dolnego Śląska. Najkrócej mówiąc: obiekt, który kojarzymy z naszym regionem. W myśl zasady - myślę Dolny Śląsk, przed oczami mam... I tu wpisujemy nazwę.

  Głosować można na kuponie (drukujemy go w piątkowym wydaniu"Polski-Gazety Wrocławskiej"), albo esemesem o treści: gw.symbol.nazwa symbolu.imie nazwisko (bez polskich znaków) na numer 7101. Koszt: 1,22 zł z VAT.
  Co miesiąc do wygrania są nagrody.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama