Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Który klub Ekstraklasy najodważniej stawia na wychowanków?

Piotr Janas
Fot. PIOTR KRZYZANOWSKI
Postanowiliśmy sprawdzić, ilu wychowanków zagrało na początku sezonu w barwach swoich macierzystych klubów w ekstraklasie. Wyniki są co najmniej zaskakujące.

Prawie na każdym kroku Zagłębie Lubin chwali się swoją akademią, która kształtowana jest według najlepszych zachodnich wzorców. I nie jest to czcze gadanie. Od początku sezonu beniaminek ekstraklasy skorzystał już z usług ośmiu wychowanków lub piłkarzy, którzy co prawda trafili do Lubina z innych klubów, ale przechodzili przez kolejne etapy szkolenia w Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie.

Podstawowymi piłkarzami Zagłębia są Konrad Forenc, który na dodatek pełni rolę kapitana, Arkadiusz Woźniak i Sebastian Bonecki lub Adrian Rakowski (w dwóch pierwszych kolejkach grał Bonecki, ale w trzeciej zastąpił go Rakowski i był jednym z najlepszych zawodników na boisku). Bliski miejsca w składzie jest także napastnik Krzysztof Piątek, ponieważ trener Piotr Stokowiec rozważa możliwość gry dwójką napastników, a w hierarchii napastników Zagłębia urodzony w Dzierżoniowie Piątek ustępuje tylko Czechowi Michalowi Papadopulosowi.

Żaden inny klub na starcie rozgrywek nie może pochwalić się taką liczbą wyszkolonych przez siebie piłkarzy, którzy dostali już swoje szanse. Co ciekawe, bardzo daleko w klasyfikacji wychowanków są na razie słynące z dobrego szkolenia Lech Poznań i Legia Warszawa. Zarówno mistrz, jak i wicemistrz Polski w tym sezonie ekstraklasy skorzystali tylko z dwóch wychowanków (odpowiednio Marcin Kamiński i Tomasz Kędziora oraz Michał Żyro i Dominik Furman). Nie bierzemy pod uwagę piłkarzy, którzy zdążyli zadebiutować w seniorskich zespołach klubów, a z których zostali w młodym wieku pozyskani, dlatego nie liczymy występów m.in. Michała Kucharczyka z Legii.

Na drugim miejscu pod tym względem po 3. kolejce najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce plasuje się Jagiellonia Białystok. Znany z wprowadzania dużej ilości młodych piłkarzy Michał Probierz w tym sezonie dał szansę sześciu piłkarzom ukształtowanym w młodzieżowych zespołach "Jagi". Wśród nich jest co najmniej dwóch, którzy najprawdopodobniej będą stanowić o sile pierwszego zespołu, czyli Bartłomiej Drągowski i Karol Świderski. W odwodzie jest jeszcze wracający do zdrowia Karol Mackiewicz, który już w poprzedniej rundzie przebojem wdarł się do składu.

A jak wygląda sytuacja w pozostałych klubach? Delikatnie rzecz ujmując - nie najlepiej. Na trzecim miejscu ex aequo są Ruch Chorzów i Wisła Kraków. Trenerzy Fornalik i Moskal dali pograć czterem wychowankom, ale im dalej w las, tym ciemniej. Są zespoły, w których nie zagrał jeszcze ani jeden piłkarz ukształtowany w klubie. Są też takie jak np. Śląsk, który co prawda dał szansę dwóm wychowankom, ale jednym z nich jest Kamil Biliński, który dopiero co powrócił z zagranicznych wojaży.

Można by powiedzieć, że tworzenie takiego rankingu teraz nie ma sensu, ponieważ sezon dopiero się rozpoczął. Owszem, ale z drugiej strony ci, którzy grają teraz, są piłkarzami, którzy wywalczyli sobie miejsce w wyjściowych jedenastkach i mają stanowić o sile swoich zespołów, a nie tylko czekać, aż któremuś konkurentowi powinie się noga.

Ranking klubów korzystających z wychowanków w ekstraklasie w sezonie 2015/2016:
1. Zagłębie Lubin - 8 (Konrad Forenc, Arkadiusz Woźniak, Adrian Błąd, Sebastian Bonecki, Adrian Rakowski, Eryk Sobków, Krzysztof Piątek, Jarosław Jach).
2. Jagiellonia Białystok - 6 (Bartłomiej Drągowski, Karol Świderski, Emij Gajko, Przemysław Mystkowski, Emil Łupiński, Jonatan Straus).
3. Ruch Chorzów - 4 (Martin Konczkowski, Maciej Urbańczyk, Patryk Lipski, Marek Szyndrowski), Wisła Kraków - 4 (Łukasz Burliga, Krzysztof Mączyński, Alan Uryga, Paweł Brożek). 4. Korona Kielce - 3 (Piotr Malarczyk, Michał Przybyła, Marcin Cebula).
5. Lech Poznań - 2 (Marcin Kamiński, Tomasz Kędziora), Śląsk Wrocław - 2 (Kamil Biliński, Kamil Dankowski), Pogoń Szczecin - 2 (Łukasz Zwoliński, Robert Obst), Legia Warszawa - 2 (Dominik Furman, Michał Żyro).
6. Górnik Zabrze - 1 (Marcin Urynowicz), Lechia Gdańsk - 1 (Rafał Janicki), Cracovia - 1 (Bartosz Kapustka), Piast Gliwice - 1 (Radosław Murawski).
7. Górnik Łęczna, Podbeskidzie Bielsko-Biała i Termalica Bruk-Bet Nieciecza - 0.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Który klub Ekstraklasy najodważniej stawia na wychowanków? - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska