Proszę Pana brzmi fajnie

  Proszę Pana brzmi fajnie

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Dawid Sobczyk ze Świdnicy najpierw uczył w zerówce, a teraz jest jednym z nielicznych panów od nauczania zintegrowanego.
  Przyzwyczaił się już do tego, że dzieci mówią do niego "proszę pani". Nie dziwi się również, gdy w pokoju nauczycielskim pani dyrektor zapomina o tym, że wśród uczących najmłodsze klasy jest jeden rodzynek. Lubi dzieci i pracę z nimi, a z tego, że jest nauczycielem mężczyzną uczynił atut.

  W drzwiach klasy staje uśmiechnięty chłopak z dużymi, radosnymi oczami. Rozwichrzone włosy, sympatyczny, w koszulce polo i z gitarą na ramieniu wygląda bardziej jak starszy kolega siedzących w ławkach dzieci niż nauczyciel nauczania zintegrowanego.
  - Najważniejsze, by dzieci czuły, że nauczyciel lubi z nimi pracować, by zaakceptowały go i zaufały mu. To ważne, zwłaszcza w tych najmłodszych klasach, gdy mają lekcje tylko z nim - mówi Dawid Sobczyk jakby tłumacząc swoją otwartość i sposób bycia.

  Ma 24 lata i jest pełen zapału i pasji. Z dziećmi pracuje blisko 10 lat. Najpierw był wolontariuszem w harcerstwie, a potem zdecydował się na studia pedagogiczne. Świadomie wybrał kierunek wychowanie przedszkolne i kształcenie zintegrowane. Już wtedy wiedział, że mimo iż zawód nauczyciela klas I - III jest bardzo sfeminizowany, to i dla mężczyzny znajdzie się miejsce.
  Pierwsza praca w szkole to trochę przypadek. Na praktyki trafił do "zerówki" przy Szkole Podstawowej nr 68 we Wrocławiu i działającej przy niej Fundacji Edukacyjnej "Primo Loco". Miał być tam cztery tygodnie, a został dwa lata. Mówi, że praca w tej szkole dała mu duży bagaż doświadczenia i chęci do pracy w zawodzie.
  - Chyba spodobało się moje podejście do dzieci, bo zaraz po zakończeniu praktyk zaproponowano mi pracę w tej szkole - mówi.

  W 2007 roku został nauczycielem w klasie zerowej. Od razu polubił tę pracę.
  - Dzieci, które przychodzą do szkoły po raz pierwszy, są przerażone nowym miejscem, nowymi obowiązkami. Czasem trzeba je przytulić, czasem pogłaskać. Pewnie kobiecie jest prościej, ale i ja nie miałam problemów z okazywaniem troskliwości. To potrzebne, choć oczywiście mężczyzna musi uważać bardziej na wszystkie czułe gesty względem dzieci, bo podejście wielu osób do tego tematu jest dosyć drastyczne - mówi Dawid Sobczyk.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama