Mariusz Wiatr, rektor WSOWL z Wroclawia z nominacją...

  Mariusz Wiatr, rektor WSOWL z Wroclawia z nominacją generalską

  WSK

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mariusz Wiatr, rektor WSOWL z Wroclawia z nominacją generalską
  1/2
  przejdź do galerii

  ©archiwum WSOWL

  Dziś prezydent Bronisław Komorowski nada ośmiu oficerom Sił Zbrojnych RP pierwszy stopień generalski, a dziesięciu awansuje na kolejne stopnie generalskie oraz admiralski. Pierwszą gwiazdkę generalską (generał brygady) dostanie prof. dr hab. Mariusz Wiatr, rektor - komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.
  Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, przeszedł "ciernistą drogę" w 11 Dywizji Pancernej, zajmując stanowiska dowódcy plutonu i kompanii, a następnie szefa sztabu i dowódcy batalionu zmechanizowanego w 42 pułku zmechanizowanym.
  Do roku 1986 był dowódcą batalionu zmechanizowanego w Związku Taktycznym 11 Dywizji Pancernej.

  Kunszt zawodowy, ówczesny kpt. Mariusz Wiatr, rozwijał w latach 1986-1990 w Akademii Wojskowej w Dreźnie.
  Po pomyślnym jej ukończeniu, kolejne trzy lata były etapem, w którym zaczął poznawać tajniki pracy naukowej. W 1993 roku uzyskał stopień naukowy doktora na Wydziale Wojsk Lądowych w Akademii Obrony Narodowej, a w 1999 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk wojskowych w AON. Jest autorem wielu prac naukowych, wielokrotnie wyróżniany za swoją działalność dydaktyczno-naukową. Zwieńczeniem działalności naukowej było otrzymanie w 2007 roku, tytułu naukowego profesora nauk wojskowych.

  Prof. płk Mariusz Wiatr zastąpił na stanowisku rektora komendanta gen. Kazimierza Jaklewicza w grudniu 2010 roku. Specjalizuje się w strategii bezpieczeństwa i sztuce operacyjnej. Urodził się 13 grudnia 1955 roku, w malowniczej górskiej miejscowości - Pobiedna na Dolnym Śląsku, co tłumaczy jego hobby: wędrówki po górach i narty biegowe. Rektor ceni też dobrą literaturę. Jest żonaty, ma dwie córki.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale

   wieśniak, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama