Dlaczego przez dwie godziny centrum tonęło w ciemności?

  Dlaczego przez dwie godziny centrum tonęło w ciemności?

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W lokalu Mleczarnia przy ul. Włodkowica na brak światła z żarówek odpowiedziano światłem ze świeczek.

  W lokalu Mleczarnia przy ul. Włodkowica na brak światła z żarówek odpowiedziano światłem ze świeczek. ©Paweł Relikowski

  Przez dwie godziny w sporej części Starego Miasta zapanowały egipskie ciemności. Działo się tak w niedzielę, od ok. godz. 19 do godz. 21. - Takie awarie notujemy nawet kilka razy w roku - mówi Ewa Mruk, szefowa Mleczarni, popularnej kawiarni przy ul. Włodkowica.
  W lokalu Mleczarnia przy ul. Włodkowica na brak światła z żarówek odpowiedziano światłem ze świeczek.

  W lokalu Mleczarnia przy ul. Włodkowica na brak światła z żarówek odpowiedziano światłem ze świeczek. ©Paweł Relikowski

  - Dlatego też jakiś czas temu postanowiliśmy, że znajdujący się obok nasz hostel będzie osobno zasilany, aby goście nie byli narażeni na nieprzyjemności. Natomiast w samej Mleczarni jakoś sobie poradziliśmy i żeby nie było kompletnie ciemno, zapaliliśmy świeczki - uśmiecha się Ewa Mruk. Różnica była taka (bo w Mleczarni świeczki nastrojowe palą się prawie zawsze), że zamiast muzyki panowała klimatyczna cisza.


  Na wysokości zadania stanęła też obsługa klubogalerii Szajba w pasażu Pokoyhoff (pod naszą redakcją, w której też prądu nie było). Barmani rozstawili świeczki na barze, a muzykę puszczano z laptopa. Bateria przez dwie godziny na szczęście wytrzymała.

  Prądu nie było m.in. na pl. Jana Pawła II, ul. Świętego Mikołaja, Odrzańskiej, św. Antoniego, Kiełbaśniczej, w Rynku i wspomnianej już ul. Włodkowica. Lokale gastronomiczne jakoś sobie poradziły, gorzej mieli mieszkańcy. - Musiałem uczyć się przy latarce - opowiada Marek Szpak, student, który mieszka przy ul. Włodkowica. - W poniedziałek miałem kolokwium, na szczęście zdałem. Choć nauka w takich warunkach była dość trudna. No, ale nie poddałem się - podkreśla Marek.

  Jaki był powód awarii? Mieszkańcy Dzielnicy Czterech Świątyń wskazują, że prądu mogło nie być, bo w synagodze Pod Białym Bocianem akurat trwał koncert. - A wiadomo, że wtedy pobór energii jest o wiele większy, bo jest mocne oświetlenie, no i nagłośnienie - opowiadają. - Tak było już kilka razy. Nie ma prądu wtedy, gdy tam są koncerty - mówił nam napotkany w Dzielnicy Czterech Świątyń mężczyzna.

  Anna Wojcieszczyk, rzeczniczka prasowa spółki Tauron Dystrybucja, stanowczo zaprzecza. - To nieprawda, koncert w synagodze nie miał nic wspólnego z awarią - tłumaczy Anna Wojcieszczyk. - W centrum Wrocławia prądu nie było, ponieważ doszło do awarii kabla średniego napięcia na ulicy Odrzańskiej. Teraz część Starego Miasta zasilana jest awaryjnie, ale niebawem naprawimy tę usterkę.
  Anna Wojcieszczyk dodaje, że bezpośrednim powodem awarii było przepalenie się kabla. Aby go naprawić konieczne będzie rozkopanie kawałka jezdni lub chodnika w tym miejscu.

  Jesienią zakończona została ważna inwestycja energetyczna w Biskupicach Podgórnych koło autostrady A4. Powstała tam stacja rozdzielcza "Wrocław". Dzięki niej miasto jest zasilane w prąd lepiej niż dotychczas. I dzięki temu nie grozi nam taka poważna awaria, jaka wydarzyła się trzy lata temu w Szczecinie. Wtedy doszło do blackoutu i przez kilka dni kilkadziesiąt tysięcy osób pozbawionych było energii, a straty gospodarcze wyceniono na prawie 60 milionów złotych.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szukamy źródła awarii

   vb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 28

   Trzeba było wyjść z lokalu i policzyć ile jest nowych tramwajów - może one zżarły prąd?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W Mleczarni zawsze siedzi się przy świeczkach

   AB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

   Swieczki, stare graty, ciasne wc i smród to wizytówka tego lokalu ale i tak lgnie do niego masa osób. Ile razy tam mam iść na jakąś imprezkę zmywam się jak najszybiej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wkrótce będzie nowy kabel

   misieq (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   A jak postanowiono wreszcie pociągnąć nowy kabel zasilający przy okazji budowy NFM (choć powinien być już wcześniej) to portale lokalne zrobiły wielkie halo, że rozkopią chodniki w centrum......rozwiń całość

   A jak postanowiono wreszcie pociągnąć nowy kabel zasilający przy okazji budowy NFM (choć powinien być już wcześniej) to portale lokalne zrobiły wielkie halo, że rozkopią chodniki w centrum... Proponuję podłączyć Gazetę pod osobne zasilani i im od czasu do czasu prewencyjnie wyłączać zasilanie, to może wtedy pomyślą dwa razy zanim coś napiszą.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego przez dwie godziny centrum tonęło w ciemności?

   PLUS i MINUS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 19

   Proste. Ponieważ się coś zepsuło. Tak samo jak psuje się coś u was i robicie literówki już nawet w tytułach "Dlaczego przed dwie ..."

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama