Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zatrzymajmy gigantów

Joanna Micyk
Podwrocławskie LG to potentat  elektroniki
Podwrocławskie LG to potentat elektroniki Janusz Wójtowicz
Dolny Śląsk przez ostatnie lata przyciągnął wielu potentatów branży elektronicznej. Największe firmy decydują się na lokalizacje w specjalnych strefach ekonomicznych oraz we Wrocławiu i jego okolicach.

To właśnie fabryki i zakłady takich gigantów, jak LG i Toshiba Television w Kobierzycach czy SKC Eurodisplay w Dzierżoniowie (na terenie należącym do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej) sprawiły, że nasz region postrzegany jest jako prawdziwe zagłębie tego przemysłu.
Wspomniany wyżej koreański koncern LG, produkujący m.in. telewizory i komponenty LCD, uruchomił olbrzymi (liczący 275 ha) park technologiczny, w którym otworzył swoje fabryki.

Jak twierdzi Stefan Kamiński, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji, Dolny Śląsk jest dobrym obszarem gospodarczym, który rządzi się przede wszystkim prawem popytu i podaży.
- Giganci, którzy tu zainwestowali, tacy jak np. LG, zrobili to z czysto rynkowych pobudek, bo był odpowiedni popyt i warunki ku temu, a w tym przypadku chodziło o zapotrzebowanie na telewizory LCD w Europie - dodaje.

We Wrocławiu ulokowała się też spółka AB, która należy do największych dystrybutorów branży IT. Jak mówi prezes zarządu firmy Andrzej Przybyło, głównym powodem lokalizacji przedsiębiorstwa w stolicy Dolnego Śląska było to, że Wrocław położony jest w dobrym strategicznie miejscu, blisko Czech i Słowacji, skąd pochodzi zakupiony przez spółkę holding AT Computers.
- Poza tym jest to miasto przyjazne dla prowadzenia biznesu i ma świetnie wykształconych ludzi, chętnych do pracy - dodaje.
Paweł Czuma, rzecznik prasowy Politechniki Wrocławskiej, zgadza się z tą opinią.
- Nasz program nauczania jest elastyczny i dostosowany do zmieniającego się rynku pracy. Ściśle współpracujemy też z jednostkami badawczymi na całym świecie. Do Krzemowej Doliny w USA jeszcze nam daleko, ale jesteśmy na najlepszej drodze, by osiągnąć światowy sukces w dziedzinie elektroniki - dodaje i podkreśla, że Wrocław wciąż walczy o lokalizację węzła wiedzy i innowacji, który miałby swoją siedzibę na Praczach Odrzańskich.
- Jeśli to się uda, powstanie tam centrum badawczo-innowacyjne i to będzie wielki sukces - mówi z nadzieją.

W stolicy Dolnego Śląska mamy również niemieckiego Siemensa, światowego lidera w elektronice. We Wrocławiu firma ma, oprócz biura regionalnego, centrum badawczo-rozwojowe Siemens Development Center. Na tle kraju, jako region, przodujemy też w produkcji sprzętu AGD. Firma Electrolux posiada fabryki w Żarowie, Świdnicy i Oławie. We Wrocławiu siedzibę mają m.in. Polar i Fagor Mastercook. Natomiast General Electrics, przedsiębiorstwo założone przez samego Thomasa Edisona, produkuje w Kłodzku m.in. elektryczną aparaturę rozdzielczą.

Wyżej wymienione inwestycje znacznie obniżyły bezrobocie na Dolnym Śląsku.
- Jednakże należy teraz odpowiednio zadbać o ich utrzymanie i dalszy rozwój - przestrzega Stefan Kamiński z KIGEiT. - Chciałbym zaznaczyć, że głównym problemem nie jest już pozyskanie inwestora, tylko sprawienie, by zechciał on pozostać na danym obszarze - dodaje. Tu, według prezesa Kamińskiego, dużą rolę odgrywają władze lokalne, rząd i wspólna polityka prowadzona przez Unię Europejską, bo wszystkie kraje do niej należące stanowią jeden rynek.

- Władze lokalne powinny więc skupić się na otwieraniu nowych szkół kształcących specjalistów i wprowadzać odpowiednie zachęty do zagospodarowania swoich terenów - radzi. Teraz pod ostrzałem gigantów jest Europa Środkowo- -Wschodnia, ale być może niedługo granica przesunie się jeszcze bardziej na wschód lub na południe. Biznes prywatny oparty jest na racjonalnym działaniu, więc inwestycje będą tam, gdzie to się będzie najbardziej opłacało samym inwestorom.

- Opłacalność to: tanie koszty produkcji, niskie podatki lub ich brak oraz niskie koszty eksploatacji danej lokalizacji. Zaznaczam, że rynek globalny to bardzo trudny rynek i powinniśmy dbać o to by jako kraj być na nim konkurencyjni - podsumowuje prezes KIGEiT.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska