Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okolice Hali Ludowej mają być nowym rynkiem Wrocławia

Marcin Torz
Paweł Relikowski
Urzędnicy chcą utworzyć nowe rynki Wrocławia. Jeden obok Hali Ludowej, a drugi przy stadioniena Pilczycach. Ten pierwszy właściwie już jest gotowy i przyciąga tłumy. Latem i zimą.

Hala Ludowa ma być nowym rynkiem Wrocławia odciążający Stare Miasto, które - jak słusznie zauważyli urzędnicy - po prostu się dusi od nadmiaru turystów i spacerujących wrocławian. W porównaniu z okolicami stadionu na Pilczycach (tam ma powstać trzeci "rynek". Na razie jest tylko stadion) teren przy Hali Ludowej praktycznie jest już gotowy. Przedstawmy miejsca, które tworzą drugi rynek naszego miasta.

* Hala Ludowa. Dla okolicy jest tym, czym dla Rynku ratusz. Hala to jedyny wrocławski zabytek, który znajduje się na prestiżowej liście UNESCO. W budynku odbywają siękoncerty muzyczne (grał tu jużJoe Cocker czy zespół Deep Purple), wystawy, targi czy też zawody sportowe (na przykład mecze koszykówki). Już przyciąga wrocławian i turystów spoza miasta. Jest zresztą magnesem sama w sobie. Budynek ma wyjątkową architekturę. Powstał w 1913 roku, a autorem projektu był znany niemiecki architekt Max Berg.

* Fontanna multimedialna. Instalacja jest tuż obok budynku Hali, na pergoli. O kosztach tej inwestycji powstały już legendy. Mówiło się nawet, że z miejskiej kasy wyłożono aż 20 milionów złotych. W rzeczywistości było to dwa razy mniej. Inna sprawa, że tak czy inaczej inwestycja się opłaciła. Pokazy fontanny przyciągają bowiem prawdziwe tłumy liczone w tysiącach. W sezonie zimowym zamiast fontanny funkcjonuje lodowisko. Doświadczenia z poprzedniej zimy pokazały, że ślizgawka cieszy się wielkim zainteresowaniem.

* Park Szczytnicki. To jeden z największych i najstarszych parków we Wrocławiu. Idealne miejsce dla tych, którzy lubią długie spacery. W parku można obejrzeć ciekawy kościół. Drewniany budynek z XVI wieku został tutaj... sprowadzony na czas targów pogrzebowych. W parku Szczytnickim znajduje się także Ogród Japoński. Tworzyli go (na początku XX wieku) fachowcy sprowadzeni z Kraju Kwitnącej Wiśni.

* Ogród zoologiczny. Nasze zoo samo w sobie już jest jedną z największych atrakcji Wrocławia. Pod dyrekcją Radosława Ratajszczaka ogród co roku zmienia się na lepsze. Powstają nowe inwestycje, coraz więcej osób przyjeżdża je zwiedzać. Wśród nich jest wielu zagranicznych turystów, w tym z Berlina. Wszystko dlatego, że zoo w stolicy Niemiec od lat się nie zmienia, natomiast nasze jest coraz bardziej atrakcyjne.

* Co jeszcze powstanie? Przede wszystkim afrykarium. To wielki budynek (wielkości Leclerka), który stanie na terenie ogrodu zoologicznego. Będzie tam można podziwiać zwierzęta mieszkające naCzarnym Lądzie, w tym groź-ne rekiny czy wesołe foki. Afrykarium powstanie zamniej więcej 3 lata.
Drugą inwestycją jest podziemny parking. Ten powstanie za około 30 miesięcy, tuż obok Hali Ludowej. I nie da się ukryć, że kierowcy będą odliczali dni do jego otwarcia - dzisiaj, w czasie targów czy koncertów, trudno znaleźć tu wolne miejsce. W sumie zmieści się tam prawie 800 samochodów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska