Gdy strach rodzić

  Gdy strach rodzić

  Eliza Głowicka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na Dolnym Śląsku przy porodach umiera najwięcej dzieci. W środę 500 lekarzy i położnych będzie radzić, jak to zmienić.
  Dolny Śląsk od siedmiu lat zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w kraju pod względem śmiertelności okołoporodowej noworodków. Niestety, ale to w naszym regionie podczas porodów i niedługo po nich umiera najwięcej dzieci, a wiele z nich na skutek komplikacji jest do końca życia ciężko chorych. Jednocześnie, jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (za 2006 r.), nasz region zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem liczby cesarskich cięć. Mało tego, co roku jest ich więcej o 2 proc.

  Dr. hab. Mariusz Zimmer, konsultant wojewódzki ds. ginekologii i położnictwa, nie zaprzecza, że wyniki są złe.
  - To wciąż jest problem, ale gonimy resztę kraju. W ciągu 4 lat poprawiliśmy wyniki o 4 promile - przekonuje. Jednak, zdaniem wielu lekarzy, to śladowa poprawa, a opieka nad ciężarnymi i rodzącymi pozostawia wiele do życzenia.

  - Standardy w dolnośląskich szpitalach są przestarzałe - uważa dr Preeti Agrawal, przez wiele lat związana z wrocławską Akademią Medyczną, propagująca w ginekologii metody naturalne i prowadząca szkołę rodzenia. - Podejście położników do rodzących jest takie, jak w XIX wieku. Kobiety są traktowane przez nich przedmiotowo - grzmi lekarka.

  Agrawal jest jedną z organizatorek rozpoczynającego się w środę we Wrocławiu międzynarodowego sympozjum "Świadome i nowoczesne podejście do porodu", na którym 500 lekarzy, położnych i psychologów z kraju i zagranicy, m.in. z USA, Anglii i Szwecji, będzie rozmawiało o tym, jak zmienić podejście do porodu, by nie był koszmarem dla rodzącej i nie zagrażał zdrowiu i życiu dziecka.

  A że wciąż tak jest, potwierdzają relacje kobiet. Agnieszka Wilk kilka lat temu rodziła dziecko w klinice przy ul. Chałubińskiego.
  - To był koszmar. Najpierw opryskliwa lekarka z izby przyjęć zrobiła mi bardzo bolesne badanie. Podczas porodu nikt mnie o nic nie pytał. Kazali się kłaść i tyle. Co prawda, była wanna do porodów w wodzie, ale tylko dla kobiet, które chodziły do szkół rodzenia - wspomina Wilk. Wynajętej położnej nie miała.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama