Ile Wrocław wyda na Euro? Zobacz projekt budżetu

  Ile Wrocław wyda na Euro? Zobacz projekt budżetu

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ile Wrocław wyda na Euro? Zobacz projekt budżetu
  Wrocławscy radni już dyskutują nad projektem budżetu miasta na przyszły rok. W czwartek na sesji było pierwsze czytanie tego dokumentu, który ma być przegłosowany w grudniu. Obaw, że nie zyska on akceptacji radnych, nie ma. Prezydent Rafał Dutkiewicz wprowadził do rady aż 19 swoich ludzi, którzy na pewno podniosą ręce za.
  Ile Wrocław wyda na Euro? Zobacz projekt budżetu
  - Ten projekt jest na miarę naszych możliwości - podkreślał wczoraj Jarosław Krauze, szef prezydenckiego kubu. - Być może za parę tygodni będziemy musieli go modyfikować. Życie jest dynamiczne, a kryzys stawia wiele znaków zapytania.

  W budżecie zapisano, ile pieniędzy i na co chce przeznaczyć magistrat. Rok 2012 r. upłynie pod znakiem Euro. Na organizację tych mistrzostw piłkarskich w budżecie zapisano 10,5 mln zł. Ta kwota zostanie przeznaczona m.in.
  na urządzenie strefy kibica na Rynku, ale także na wizyty kierownictwa UEFA. Promocja piłkarskiego wydarzenia pochłonie niemal 4,5 mln zł. Te pieniądze zostaną wydane m.in. na billboardy, reklamy w mediach, przygotowanie, produkcję gadżetów.

  Niewiele ponad 19 mln zł urzędnicy zapisali w przyszłym roku na remonty budynków komunalnych.
  Choć to o milion zł więcej niż w roku bieżącym, to i tak kropla w morzu potrzeb. Zarząd Zasobu Komunalnego oszacował, że remont 20 gminnych kamienic będzie kosztować 35 mln zł. Na takie kwoty nie ma co jednak liczyć - na inwestycje będzie jedynie 625 mln zł. Pieniądze znajdą się m.in na: przebudowę Capitolu, Narodowe Forum Muzyki, budowę wału przeciwpowodziowego na Kozanowie. Ponad 27 mln zł będzie m.in. na przebudowę ul. Kuźniczej oraz ul. Kamieńskiego od ul. Starościńskiej do granic miasta.

  326 mln zł zapisano na transport zbiorowy, 1,5 mln zł na remont sieci trakcyjnej, a 38,5 mln zł na utrzymanie dróg gminnych. Na ich oświetlenie jest ponad 27 mln zł
  . W tej kwocie mieści się też świąteczna iluminacja, którą już zamontowano w mieście.

  52 mln zł będzie na oczyszczanie miasta, czyli m.in. na zamiatanie, odśnieżanie, opróżnianie koszy na śmieci.

  Kultura dostanie ponad 7,6 mln zł. Wiadomo, że miasto przeznaczy na Przegląd Piosenki Aktorskiej 2,2 mln zł, na Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty - ponad 3 mln zł, Brave Festiwal - milion. Znajdą się też pieniądze na przygotowanie obchodów Święta Wrocławia (800 tys. zł) oraz organizacji uroczystych gal wręczenia Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS (260 tys. zł) i Poetyckiej Nagrody SILESIUS (250 tys. zł).

  Miasto w przyszłym roku będzie prowadziło też działania kulturalno-promocyjne związane z przyznaniem mu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Za 2,6 mln zł zobaczymy w 2012 roku m.in. Kino Letnie - w ramach wątku tematycznego "Piękno w polu widzenia" - oraz Trochę Inny Festiwal Fotografii.

  W projekcie budżetu Wrocławia na 2012 rok na realizację zadań oświatowych zaplanowano kwotę ponad 871 mln zł, czyli 25 proc. wydatków budżetu miasta. Wynagrodzenia nauczycieli oraz administracji i obsługi pochłoną niemal 600 mln zł, czyli 66 proc. całego budżetu na oświatę.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A polityka rowerowa będzie miałą fiansowanie czy to tylko ściema ?

   benek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 20

   Na MPK 326 mln, a ile na dokończenie systemu dróg rowerowych skoro rowerem jeździ 6 razy mniej osób niż w MPK ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   1 osoba

   Obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 21

   Z moich obserwacji wynika, źe rowerem jedzie zwykle 1 osoba. Tandemy widuje się rzadko.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gyby...

   Z kiełbachą na tacce (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 26

   ... redakcja była tak miła i opublikowała projekt wydatków na sport z wyszczególnieniem na dyscypliny. Dzięki

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   uchwałę budżetową trzeba umieć czytać gazeto.........

   faraon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 31

   Co za sciema-miliony sa pochowane w innych paragrafach i pozycjach budżetowych-rafał dobrze wie że wydatki na euro nie przynosza mu juz chluby więc kombinuje się-euro to organizacja ruchu,...rozwiń całość

   Co za sciema-miliony sa pochowane w innych paragrafach i pozycjach budżetowych-rafał dobrze wie że wydatki na euro nie przynosza mu juz chluby więc kombinuje się-euro to organizacja ruchu, bezpieczeństwo, doradztwo i inne takie i na to wszystko tez jest kasa zabezpieczona tam gdzie trzeba-propaganda ma wielką siłe jednakzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama