Dolny Śląsk jeszcze za mało nowoczesny

  Dolny Śląsk jeszcze za mało nowoczesny

  Ryszard Żabiński

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Pod względem innowacyjności Dolny Śląsk znajduje się dopiero na 151. miejscu wśród 208 najbardziej innowacyjnych regionów Europy.
  Tak wynika z raportu przedstawionego we wtorek przez ekspertów z wrocławskiego oddziału międzynarodowej firmy doradczej Ernst&Young. Raport, na zlecenie tej firmy, przygotowali naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
  Tamtejsi ekonomiści przyjęli, że o innowacyjności decydują: wykształceni ludzie, szkoły wyższe, inne jednostki naukowe, postęp w przedsiębiorstwach, instytucje wspierające rozwój gospodarki opartej na wiedzy, wydatki na badania i rozwój.


  Analizowano przede wszystkim dane statystyczne dotyczące tych dziedzin.
  - Dolnośląska gospodarka nie jest jeszcze oparta na wiedzy - twierdzi Ewa Kowalczuk z Ernst&Young. - Jesteśmy jednak na dobrej drodze, by to osiągnąć.
  Nasz region przoduje, nawet w Europie, pod względem tzw. kształcenia ustawicznego osób w wieku 25-64 lat. Z drugiej jednak strony, bardzo mało wydajemy pieniędzy na badania i rozwój. Oceniono też, że Wrocław zajmuje zaledwie czwartą pozycję w Polsce pod względem pozycji szkolnictwa wyższego.

  Najbardziej jednak niepokojące jest to, że spośród 100 najbardziej innowacyjnych polskich firm zaledwie 6 ma siedzibę na Dolnym Śląsku.
  - Ale Dolny Śląsk ma też bardzo wiele atutów - dodaje Ewa Kowalczuk. - Chodzi o bliskość dużych aglomeracji, atrakcyjne tereny inwestycyjne, rozwój centrów przemysłowych, np. motoryzacyjnych, duży potencjał demograficzny.
  To wszystko jednak okazało się zbyt mało, aby znaleźć się na wyższym miejscu w Europie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Moja żona jest najładniejsza

   czytacz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   Moja żona jest najładniejsza kiedy ja zrobię badania na atrakcyjność żon. Małopolska firma robi badania by co udowodnić?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama