Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk jeszcze za mało nowoczesny

Ryszard Żabiński
Fabryki Toyoty na Dolnym Śląsku to przykład działalności innowacyjnej przemysłu motoryzacyjnego
Fabryki Toyoty na Dolnym Śląsku to przykład działalności innowacyjnej przemysłu motoryzacyjnego Bartosz Sadowski
Pod względem innowacyjności Dolny Śląsk znajduje się dopiero na 151. miejscu wśród 208 najbardziej innowacyjnych regionów Europy.

Tak wynika z raportu przedstawionego we wtorek przez ekspertów z wrocławskiego oddziału międzynarodowej firmy doradczej Ernst&Young. Raport, na zlecenie tej firmy, przygotowali naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Tamtejsi ekonomiści przyjęli, że o innowacyjności decydują: wykształceni ludzie, szkoły wyższe, inne jednostki naukowe, postęp w przedsiębiorstwach, instytucje wspierające rozwój gospodarki opartej na wiedzy, wydatki na badania i rozwój.

Analizowano przede wszystkim dane statystyczne dotyczące tych dziedzin.
- Dolnośląska gospodarka nie jest jeszcze oparta na wiedzy - twierdzi Ewa Kowalczuk z Ernst&Young. - Jesteśmy jednak na dobrej drodze, by to osiągnąć.
Nasz region przoduje, nawet w Europie, pod względem tzw. kształcenia ustawicznego osób w wieku 25-64 lat. Z drugiej jednak strony, bardzo mało wydajemy pieniędzy na badania i rozwój. Oceniono też, że Wrocław zajmuje zaledwie czwartą pozycję w Polsce pod względem pozycji szkolnictwa wyższego.

Najbardziej jednak niepokojące jest to, że spośród 100 najbardziej innowacyjnych polskich firm zaledwie 6 ma siedzibę na Dolnym Śląsku.
- Ale Dolny Śląsk ma też bardzo wiele atutów - dodaje Ewa Kowalczuk. - Chodzi o bliskość dużych aglomeracji, atrakcyjne tereny inwestycyjne, rozwój centrów przemysłowych, np. motoryzacyjnych, duży potencjał demograficzny.
To wszystko jednak okazało się zbyt mało, aby znaleźć się na wyższym miejscu w Europie.
Eksperci zalecają, by Dolnoślązacy wzorowali się na francuskim regionie Rhone-Alpes, którego stolicą jest Lyon. Ma podobne warunki jak Dolny Śląsk, przygraniczne położenie, duży potencjał demograficzny. I zaliczany jest do czołówki najlepiej rozwiniętych regionów w Europie.
- Jeśli chodzi o kształcenie, to z tym na Dolnym Śląsku nie jest najgorzej - podkreśla prof. Piotr Wrzecionarz z Politechniki Wrocławskiej. - Powołaliśmy Dolnośląską Radę Przedsiębiorczości i Nauki, która ma rozwijać współpracę nauki z biznesem. I byliśmy z tą inicjatywą pierwsi w kraju. Musimy iść drogą innowacyjności, bo na tym polu konkuruje się teraz w świecie.

Przedsiębiorcy są bardziej krytyczni.
- Zbyt słaba jest jeszcze współpraca pomiędzy przedsiębiorcami a wyższymi uczelniami - narzeka dr inż. Krzysztof Gardeła, prezes wrocławskiego Eldosu. Firma produkuje obwody drukowane dla elektroniki i uważana jest za jedną z najbardziej innowacyjnych w Polsce.

Najlepsi
Najbardziej innowacyjne regiony w Europie to zdaniem ekspertów:
1. Sztokholm
2. Zachodnia Szwecja
3. Górna Bawaria (Niemcy)
4. Etela Suomi (Finlandia)
5. Karlsruhe (Niemcy)
...
65. Mazowieckie
134. Małopolskie
151. Region Południowo-Zachodni, w tym Dolnośląskie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska