Wpis 28 - komunikacyjno-literacki

  Wpis 28 - komunikacyjno-literacki

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  O Inteligentnym Systemie Transportu miasta Wrocławia czyli e-tramwaju. A może o eeee tramwaju? Ewentualnie o: E! Tramwaju!!! I o nowej książce mojego kumpla Roberta Migdała.
  Marcin Rybak

  Marcin Rybak

  Czytaj pozostałe wpisy na blogu Marcina Rybaka

  Możnaby odnieść złośliwe wrażenie, że najinteligentniejszą częścią Inteligentnego Systemu Transportu, który wprowadza w życie wrocławskie MPK, są sami pasażerowie.

  Na szczęście niektóre fakty (o czym niżej) świadczą, że to bezczelna nieprawda. Na przykład nasi urzędnicy wpadli niedawno na genialny pomysł, by zaapelować do pasażerów, by przychodzili na przystanki na kilka minut przed planowaną godziną wejścia do tramwaju.

  To genialne posunięcie - niechybnie ściśle związane z międzynarodową strategią marketingową Grodu nad Odrą - dowodzi, że i urzędnicy mają niebagatelny udział w inteligencji Inteligentnego Systemu Transportu.

  Ale od początku, by rzecz całą uporządkować i Czytelnikom wyjaśnić. Od pewnego czasu media donosiły, że władze nasze i nasze wrocławskie MPK wprowadzają w życie wspomniany Inteligentny System Transportu. Tak mniej więcej miał on wyglądać, że jedzie sobie tramwaj, a system (ten inteligentny) włącza mu sam światła na zielone, zwrotnice przestawia i w ogóle pyłek sprzed kół zamiata, by opór powietrza zmniejszyć. System ów (inteligentny rzecz jasna) miał równocześnie załączać czerwone światła dla aut, przechodniów i wszystkiego co nie jest tramwajem.

  Kilka dni temu na własne oczy zobaczyłem obrazek - taki mniej więcej: jest skrzyżowanie, na skrzyżowaniu czerwone światło; tramwaj zatrzymuje się, wysiada motorniczy, przestawia zwrotnicę wajchą (taką jak za Króla Ćwieczka). Po czym biegnie kilka (góra kilkanaście) metrów by nadusić guzik na słupku, co stoi na wysepce. No i po naduszeniu wyżej wymienionego, motorniczy biegnie do tramwaju. Wsiada. Rusza i jedzie.

  Dalejże ja biegiem do redakcji i do mojego kumpla Marcina Torza, z pytaniem fachowym czy to co widziałem to właśnie ów Inteligentny Stystem Transportu? Redaktor Torz - którego traktuję ostatnio jak moje osobiste zagłębie intelektualne, bo godzien tego po stokroć - obiecał rzecz całą wyjaśnić.

  No bo może na przykład wspomniana wajcha wykonana jest z jakichś najnowszych stopów? Superlekkich i superwytrzymałych? Może projektowana była przy użyciu najnowszych programów komputerowych? Opracowanych na potrzeby amerykańskiego programu rozwoju broni jądrowej? A miasto Wrocław jest pierwszym cywilnym użytkownikiem wyżej wymienionego systemu? A może ów słupek i guzik są pod kontrolą supernowoczesnego systemu satelitarnego, przy którym GPS to nierasowy szczeniaczek? A połączenie Inteligentnego Systemu Transportu z elementem kultury fizycznej to najnowsze osiągnięcie badawcze wrocławskich naukowców z Polskiej Doliny Krzemowej zwanej EIT Plus?

  Czytaj pozostałe wpisy na blogu Marcina Rybaka

  Tak czy siak, redaktor Torz wyjaśnił mi, że zaobserwowany przeze mnie system to jeszcze nie jest ten całkiem inteligentny. Że inteligentny to jest jakiś inny a ten (z superwajchą i naduszaniem satelitarnego guziczka), obowiązywał tylko na jednym skrzyżowaniu i to na przez dwa dni.

  A zaraz potem napisał tekst o tym apelu, by pasażerowie wcześniej przychodzili na tramwaj. Wtedy wreszcie zrozumiałem na czym naprawdę polega ów Inteligentny System Transportu. No bo przecież - w ramach przygotowań Wrocławia do Europejskiej Stolicy Kultury 2016 - kulturę gdzieś trzeba by upowszechniać.

  A przystanek to fantastyczne miejsce na pogadanki, spotkania z ciekawymi ludźmi czy superszybkie panele dyskusyjne. Jak również na przykład na spotkania autorskie czytelników z autorami.

  Taki na przykład Migdał Robert - mój redakcyjny kolega - napisał ostatnio książkę. Jest ona zbiorem wywiadów z ludźmi z pierwszych stron gazet. Ale takich fajnych, niebanalnych i bajeranckich. Ludzi i wywiadów. No więc mógłby ów Migdał Robert udawać się na przystanki, by książki podpisywać i krótko o treści rzeczonych opowiadać.

  A następnie przyjechanym tramwajem - w towarzystwie świeżo upieczonych fanów - czytelników - mógłby się udawać na następny przystanek i następny i tak dalej.

  I to właśnie byłby ten najbardziej inteligentny z inteligentnych systemów transportu.

  A Migdał Robert obiecał, że da mi swój egzemplarz książki z dedykacją. Bo ja mam auto i na przystankach rzadko bywam, więc na spotkanie autorskie się nie załapię.

  Czytaj także

   Komentarze (17)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Weszlo!

   Wyszlo! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 32

   Co tam polski postrachu kiboli? naprawde komiczna/tragiczna z ciebie(specjalnie z male) postać.
   ta fotka tez wiele mowi :)
   bez pozdrowień.
   W K S
   !! !! !!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   debil do potęgi

   hahahaha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 25

   http://www.weszlo.com/news/9058-Zamieszanie_wokol_Slaska_czyli_walka_o_stolki_pod_fotelem_lidera...rozwiń całość

   http://www.weszlo.com/news/9058-Zamieszanie_wokol_Slaska_czyli_walka_o_stolki_pod_fotelem_lidera RYBAK CO ZA IDIOTA. ładnie z ciebie cisną głąbie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   inteligentny system

   Renia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 25

   Trzeba mieć masę kompleksów,by zrobic sobie ,taaakie zdjecie p.Rybak!!!BONZO!!!Hi,hi,hi. Pańskie wypociny w gazecie,to osobny temat-tak samo nieciekawy,jak i pan!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bez tyt.

   czyjanek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 32

   W każdej szkole, od zawsze, był taki jeden jajcarz, co się właśnie tak przebierał jak ten typ na zdjęciu. Jak życie pokazuje, "dowcip" i charakteryzacja rodem z "części artystycznej" rożnych...rozwiń całość

   W każdej szkole, od zawsze, był taki jeden jajcarz, co się właśnie tak przebierał jak ten typ na zdjęciu. Jak życie pokazuje, "dowcip" i charakteryzacja rodem z "części artystycznej" rożnych szkolnych akademii zaczyna opanowywać każdy fragment przestrzeni…zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   System działa!

   Magda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 32

   Inteligentny system moim zdaniem działa... Działa od Gaju do ulicy Zielińskiego- jeżdżę tamtędy codziennie 2 razy ( 32plus) i nie narzekam, fakt nie jeździ się płynnie bo tramwaj czasem staje...rozwiń całość

   Inteligentny system moim zdaniem działa... Działa od Gaju do ulicy Zielińskiego- jeżdżę tamtędy codziennie 2 razy ( 32plus) i nie narzekam, fakt nie jeździ się płynnie bo tramwaj czasem staje jednak nie ma co narzekać.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po co zdjęcie tego pajac chyba się lansuje !!!

   kasta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 28

   Po co zdjęcie tego pajac chyba się lansuje !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...mozna odczuc, ze uznawany, za jednego z najlepszych dziennikarzy nie ma pojęcia o czym pisze!!!

   Kamil Gryka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 30

   Panie Marcinie, stwierdzenie "Inteligentnego Systemu Transportu, który wprowadza w życie wrocławskie MPK" jest bardzo nieprawdziwe ponieważ MPK, orpócz udostępnienia swoich autobusów i tramwajów z...rozwiń całość

   Panie Marcinie, stwierdzenie "Inteligentnego Systemu Transportu, który wprowadza w życie wrocławskie MPK" jest bardzo nieprawdziwe ponieważ MPK, orpócz udostępnienia swoich autobusów i tramwajów z tym systemem nie ma nic wspólnego a na pewnoe nie wprowadza go w życie
   Szkoda, że elita dziennikarska w tym mieście nie ma elementarnej wiedzy na temat jego funkcjonowaniazwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a przepraszam

   Kamil (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 27

   Już wszytsko wiem, reszta tekstu mi wyjaśniła: Pana zagłębie intelektualne to redaktor TORZ-i wszytsko jasne!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skromne to zagłębie...

   cx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 29

   Pan Torz jako ostoja wiedzy pewnie wie że ITS to algorytm uczący się oparty o sieci neuronowe. Żeby znaleźć optymalne wartości trzeba niestety osiągnąć ekstrema lokalne (ekstrema lokalne funkcji)....rozwiń całość

   Pan Torz jako ostoja wiedzy pewnie wie że ITS to algorytm uczący się oparty o sieci neuronowe. Żeby znaleźć optymalne wartości trzeba niestety osiągnąć ekstrema lokalne (ekstrema lokalne funkcji). Żeby to zrobić, trzeba mieć odpowiednio dużą próbkę statystyczną, którą zdobyć można tylko w jeden sposób. Taki algorytm na początku zawsze jest nieefektywny. Jeśli skrzyżowania będą ze sobą skoordynowane, to się to będzie jeszcze nie raz sypać. Z każdym podłączeniem nowego skrzyżowania pod system. Po pewnym czasie będzie to działać jak należy. Oczywiście o ile urzędnicy nie wsadzą w to swoich macek. A mają tendencję do pier... dobrych projektów własnymi głupimi pomysłami.
   Co do Pana Torza to albo się umiejętnie kryje ze swoją wiedzą, albo rzeczywiście pisze tyle ile wie. A że wiedza to skromna i w wielu miejscach błędna...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   System

   Maruda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 28

   Tylko żeby ten system pamiętał o przystankach i ludziach bo może być groteska i farsa że system swoje a ludzie swoje,już na nie jednej animcji było cacy a para poszła w gwizdek.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Po pewnym czasie ..."

   inżynier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 31

   Ważne, żeby ten czas był mniejszy niż sto lat, bo nikt jakoś nie chce wyraźnie i jasno powiedzieć KIEDY system będzie działał już dobrze. Warto byłoby znać konkretną DATĘ tego dnia. W przeciwnym...rozwiń całość

   Ważne, żeby ten czas był mniejszy niż sto lat, bo nikt jakoś nie chce wyraźnie i jasno powiedzieć KIEDY system będzie działał już dobrze. Warto byłoby znać konkretną DATĘ tego dnia. W przeciwnym wypadku może być tak samo jak z wieloma innymi nośnymi hasłami, tóre obiecywały nam że będzie : podatek liniowy 15%, jedno okienko, mieszkania dla młodych, odtajnienie archiwów SB-eckich, system autostrad, szybka kolej, walka z CO2, ekologia, szybki tramwaj, itd. itp. ... można by wymieniać w nieskończoność. Jedo co łączy te nośne hasła to możlowość wyciągnięcia kolejnych pieniędzy od podatników pod pretekstem kolejnej "słusznej" sprawy.
   A pan Bareja już nam objaśnił, że chodzi o "drogie, słomiane misie", od których ktoś ma te 20%.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   cx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 39

   Ale głupoty piszesz... Nie znając przestrzeni potrafisz określić ekstrema? Trzeba czasu na to żeby się algorytm ustabilizował. Kilka miesięcy. Nikt ci nie poda konkretnej daty, jeśli jej nie zna!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rewelacyjny filmik o mistrzu Dynamiczności

   xxx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 35

   Śmiech gwarantowany!!!http://www.youtube.com/watch?v=ZpzCumG8pzY

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A to juz naprawde chamstwo...

   # (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 35

   www.youtube.com/watch?v=ZpzCumG8pzYpolecam!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama