Nagroda Wielkiego Kalibru dla Gai Grzegorzewskiej

  Nagroda Wielkiego Kalibru dla Gai Grzegorzewskiej

  Jacek Antczak

  Aktualizacja:

  "Nowy nos, nowy nos !!!" - skandowali przyjaciele Gai Grzegorzewskiej, gdy w sobotę wieczorem podczas organizowanego we Wrocławiu Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, okazało się, że Nagroda Wielkiego Kalibru trafiła do krakowskiej pisarki.
  Gaja Grzegorzewska z Ireneuszem Grinem, szefem festiwalu

  Gaja Grzegorzewska z Ireneuszem Grinem, szefem festiwalu ©Piotr Warczak

  Zdziwionej publiczności, która myślała, że to jakiś makabryczny wątek z "Topielicy"- najlepszej powieści kryminalnej roku, ujawniono, że nieskrywaną przed światem tajemnicą jest marzenie autorki o zafundowaniu sobie… ładniejszego nosa.
  - Często myślałam sobie, że będę jak Martin Scorsese i pod koniec życia napiszę jakiś słaby, dwudziesty kryminał, za który dostanę tę nagrodę. Jestem wzruszona i zaskoczona, że nowym nosem będę się cieszyć trochę dłużej - żartowała absolwenta filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, miłośniczka capoeiry i autorka nagrodzonej powieści.


  Janina Paradowska, publicystka "Polityki", jedyna kobieta w jury konkursu, ujawniła, że współczesna "Topielica" do końca walczyła o zwycięstwo z rozgrywającym się w czasach Juliusza Słowackiego "Julem" Pawła Goźlińskiego. - To było jak spór romantyków z pragmatykami z kryminałami w tle. Szkoda "Jula", ale wybraliśmy świetnie napisaną powieść współczesną, której bohaterką jest kobieta-detektyw. - Paradowska mówiła, że nie miało to nic wspólnego z parytetem, choć wiele wątków książki Grzego-rzewskiej wpisuje się w to, o czym obecnie debatują Polacy.

  - W "Topielicy" jest świetnie zarysowana intryga kryminalna, ale znajdziecie w niej też odważne wątki obyczajowo- erotyczne, w tym męsko-damskie, męsko-męskie, a pewnie i damsko-damskie. Świetnie się to czyta, bo ma w sobie wszystko, co powinna mieć dobra powieść kryminalna - dodawała Janina Paradowska.

  "Topielica" to czwarty kryminał 31-letniej Grzegorzewskiej. Wcześniej były "Żniwiarz", "Noc z czwartku na niedzielę" o przygodach Julii Dobrowolskiej i napisana z Irkiem Grinem i Marcinem Świetlickim "Orchidea", również nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru. Akcja nagrodzonej powieści rozgrywa się na Mazurach, gdzie Julia z przyjacielem Bergenem prowadzą kurs dla przyszłych detektywów. W pewnym momencie pani detektyw spotyka byłego kochanka, policjanta Arona Goldenthala…

  Drugą bohaterką festiwalowej gali była owacyjnie przyjęta laureatka Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru - Maj Sjöwall, która wraz z partnerem Perem Wahlöö, na przełomie lat 60. i 70. napisała dziesięć powieści o śledztwach inspektora Becka. Ten cykl uznano za wzorzec gatunku współczesnego kryminału, do którego nawiązywali najpopularniejsi skandynawscy pisarze z Larsonem na czele.

  - O co chodzi z tym fenomenem szwedzkiego kryminału? Czy Szwedzi potrzebują dreszczyku w swoim sielskim życiu?- pytał pisarkę wrocławski czytelnik, który mieszkał w okolicach Ystad, gdzie swoje śledztwa prowadzi komisarz Wallander.

  - To się Pan słabo rozglądał. Ystad to najbardziej kryminogenny region Szwecji, w którym dochodzi do czternastu morderstw w miesiącu - opowiadała Maj Sjöwall. - Niestety, Szwedzi zamykają się w domach i pasjami czytają kryminały o tym, co dzieje się… za oknem. Mamy wszystkie negatywne zjawiska, o jakich jest głośno na świecie: rozboje, pedofilię, zabójstwa.

  Pytana, dlaczego niektórzy z bohaterów jej książek - policjanci - byli przedstawieni w sposób karykaturalny, Sjöwall zaskoczyła. - Bo oni byli głupi. Gdy z Perem pisaliśmy kryminały, nie było szkół policyjnych, w których uczono by psychologii czy estetyki - opowiadała królowa kryminału, dodając, że w ich kraju nie ma szans, by przeczytać jakąś polską powieść z dreszczykiem. - Szwecję zalała taka fala powieści rodzimych autorów, że w ogóle nie tłumaczy się innych kryminałów, może od czasu do czasu trafi się jakiś amerykański - wyjaśniała Sjöwall, która sama przetłumaczyła 50 książek.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   anna.maria

   anna.maria.wesołowska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 26

   Ta nagroda jest wyłącznie środowiskowa. Grzegorzewska jest pisarką słabą.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   uśmiech

   woda_sodowa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 43

   dyrektora Grina priceless

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama