Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tysiące wrocławian mieszkają w ruderach!

RED
Ireneusz Staszak mieszka w centrum Wrocławia w kamienicy przy ul. Komuny Paryskiej. Budynek jest w złym stanie: ze ścian sypie się tynk, w mieszkaniu wilgoć, łazienki nie ma, a do toalety musi wychodzić na korytarz. - Warunki spartańskie, a wszystko to w nowoczesnym i bogatym mieście - mówi.

Powody do niezadowolenia mają też tysiące innych wrocławian. Toalet w mieszkaniach nie ma wciąż w 100 budynkach w mieście (w 2007 roku nie było ich w 212), a setki innych wymagają remontów. - Co roku remontujemy naprawdę sporo kamienic, ale mamy też świadomość tego, że wciąż wiele jest jeszcze do zrobienia - mówi Julia Wach z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Z opublikowanego właśnie raportu Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącego mieszkań wynika, że aż 12 proc. mieszkańców dolnośląskich miast nie ma w mieszkaniu łazienek, a 9 proc. choćby toalety. We wsiach jest jeszcze gorzej. Łazienki nie ma w co 20. mieszkaniu, a lokatorzy co 12., by załatwić swe potrzeby, muszą pójść do wychodka na podwórku.

Polska nam ucieka. W województwach mazowieckim czy wielkopolskim jest lepiej (tam w miastach bez łazienek jest tylko 7 proc. mieszkań, a bez WC - 4 proc.). W tyle jesteśmy też pod względem dostępu do gazu z sieci. Na terenach wiejskich ma go 12 proc. mieszkań. GUS wytknął nam również, że w fatalnym stanie jest ponad połowa komunalnych budynków. Pilnych remontów wymaga co druga kamienica. Mniejsze od innych regionów jest też u nas statystyczne mieszkanie. Jego metraż to 67 mkw. (3,5 izby). W Opolskiem czy Mazowieckiem mieszkanie jest większe średnio o 10 mkw.

Na szczęście, buduje się u nas dużo nowych mieszkań. W 2010 roku dolnośląskie samorządy przekazały pod budownictwo jednorodzinne 105 hektarów terenu, a pod wielorodzinne 30 hektarów, zostawiając w tyle inne regiony (dla porównania, na Mazowszu było to odpowiednio zaledwie 47 i 10 hektarów).

Szymon Jungiewicz, socjolog, pracujący w agencji Emmerson, tworzącej raporty dla rynku nieruchomości, twierdzi, że choć przybywa nowych mieszkań, to sytuacja tysięcy lokatorów starych kamienic nie zmieni się szybko.

- Na remonty nie stać zarządców, bo pieniądze z czynszu ledwo starczają na bieżące wydatki - mówi Jungiewicz. Dodaje, że agencja przeprowadziła badania, z których wynika, że aż 18 proc. lokatorów w Polsce ma problemy z cieknącym dachem i wilgocią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska