Ważne
  We Wrocławiu zaśpiewa gwiazda jazzu Patricia Barber

  We Wrocławiu zaśpiewa gwiazda jazzu Patricia Barber

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław ma szczęście do fantastycznych jazzowych, kobiecych głosów. Stolicę Dolnego Śląska odwiedziły już Diana Krall, Cassandra Wilson, Stacey Kent. Teraz czas na Patricię Barber.
  Wtorkowy koncert Amerykanki w Centrum Sztuki Impart będzie jej drugim wrocławskim występem (po tym, który odbył się w 2004 roku na festiwalu Jazz nad Odrą).

  Pierwsza dama chicagowskiej sceny jazzowej śpiewa od ponad 20 lat i ma na swoim koncie 12 długogrających płyt. Barber urodziła się w rodzinie z tradycjami jazzowymi. Jej ojciec był saksofonistą, członkiem słynnej orkiestry Glenna Millera. Zanim zajęła się śpiewaniem, skończyła psychologię na uniwersytecie stanowym Iowa. W 1984 roku wróciła do Chicago i zaczęła śpiewać w klubie Gold Star Sardine Bar.

  Cztery lata później wystąpiła ze swoim triem na Chicago Jazz Festival, a potem na North Sea Jazz Festival w Hadze. Debiutancki album - "Split" (1989) - dziś towar pilnie poszukiwany przez kolekcjonerów, wydała za własne pieniądze. Jednak dopiero kolejny krążek artystki uważany jest za jej debiut z prawdziwego zdarzenia. "Distortion of Love" ukazał się w 1992 roku. Wraz w wydaniem następnego krążka - "Cafe Blue", Barber została uznana przez wpływowy magazyn "Down Beat" najbardziej utalentowaną wokalistką młodego pokolenia. Otrzymała też sporo nagród i zaczęła koncertować na całym świecie. Kolejne albumy - "Modern Cool" (1998), "Companion" (1999), "Nightclub" (2000) i "Verse" (2002) - ugruntowały pozycję Patricii Barber na światowej scenie jazzowej. Album "Mythologies" Amerykanka nagrała z gościnnym udziałem polskiej piosenkarki jazzowej Grażyny Auguścik.

  Od początku kariery Patricia Barber nagrywa dla najważniejszej w świecie jazzu wytwórni płytowej Blue Note. Ostatni album artystki to wydany trzy lata temu "The Cole Porter Mix".

  Koncert Patricii Barber w Imparcie (ul. Mazowiecka 17) we wtorek (15 listopada) zacznie się o godz. 20. Bilety kosztują 40, 70, 90, 120 i 150 zł. Artystka zaśpiewa we Wrocławiu w ramach Ethno Jazz Festivalu.

  Dodatkowe informacje o koncercie znajdziesz w serwisie naszemiasto.pl

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uzupełnienie

   Dexter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

   Patricia Barber (ur. 24 marca 1956 w Chicago) – amerykańska wokalistka i pianistka jazzowa.

   Urodziła się w rodzinie z tradycjami jazzowymi. Jej ojciec był saksofonistą, członkiem orkiestry...rozwiń całość

   Patricia Barber (ur. 24 marca 1956 w Chicago) – amerykańska wokalistka i pianistka jazzowa.

   Urodziła się w rodzinie z tradycjami jazzowymi. Jej ojciec był saksofonistą, członkiem orkiestry Glenna Millera. Wychowała się w South Sioux City. Skończyła psychologię na uniwersytecie stanowym Iowa.

   W 1984 powróciła do Chicago i zaczęła pracę w zespole klubowym Gold Star Sardine Bar. W 1988 wystąpiła ze swoim triem na Chicago Jazz Festival, a rok później na haskim North Sea Jazz Festival. W tym samym roku własnym kosztem wydała swój pierwszy album – Split (dzisiaj praktycznie niedostępny w sprzedaży i poszukiwany przez kolekcjonerów).

   Debiut płytowy z prawdziwego zdarzenia – album A Distortion of Love – nastąpił dopiero w 1992. Dwa lata później artystka wydała drugą płytę – Café Blue. Był to przełomowy moment w jej karierze. Barber dostała za niego szereg nagród, została też uznana przez wpływowy magazyn Down Beat za najbardziej utalentowaną wokalistkę młodego pokolenia. Od 1994 regularnie występuje w słynnym Green Mill Club.

   Kolejne albumy, Modern Cool (1998), Companion (1999), Nightclub (2000) i Verse (2002), ugruntowały pozycję Patricii na światowej scenie jazzowej.

   W 2004 nagrała swoją pierwszą płytę koncertową, Live:A Forthnight in France, będącą zapisem koncertów w trzech francuskich klubach: La Cigale w Paryżu, L'Arsenal w Metz i La Coursive w La Rochelle. Znajdują się na niej zarówno własne kompozycje artystki jak i covery (m.in. piosenka Norwegian Wood pierwotnie wykonywana przez The Beatles).

   Album Mythologies został nagrany z gościnnym udziałem polskiej piosenkarki jazzowej, Grażyny Auguścik. Jest to zbiór piosenek opartych na Metamorfozach Owidiusza.

   Muzykę Patricii Barber cechuje nastrojowy śpiew, niski ton głosu, melancholijność, liryczność i prostota w aranżacji większości kompozycji.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i tui nikogo

   Dexter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 19

   ludzie to ja pies się interesuję a wy tylko polityką!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O matko!

   olo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 14

   Ta kultura masowa zrobiła z mojej głowy sieczkę...Przeczytałem nagłówek: We Wrocławiu zagra gwiazda Justin Bieber. Ufff, dobrze, że to tylko zmęczenie wieczorne

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prawie środek tygodnia

   :( (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

   w piątek, sobotę lub niedzielę bardzo chętnie bym poszła, ale w tygodniu niestety nie mogę

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo