Wrocław: Puste działki na Ostrowie Tumskim

  Wrocław: Puste działki na Ostrowie Tumskim

  Marta Gołębiowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ostrów Tumski to zabytkowy rejon Wrocławia, który ma szansę stać się jeszcze piękniejszy. Wrocławska kuria rozpoczęła właśnie odbudowę kamienicy przy Kanonii 9, którą w lipcu 2010 r. wyburzyła bez zgody inspektoratu budowlanego.
  Wrocław: Puste działki na Ostrowie Tumskim

  ©Janusz Wójtowicz

  Rzecznik prasowy archidiecezji wrocławskiej, ks. Stanisław Jóźwiak tłumaczy, że wyburzenie kamienicy było konieczne ze względów bezpieczeństwa. - Już w maju zawaliły się trzy kondygnacje, a miasto zwlekało z wydaniem zgody na wyburzenie. Nie mieliśmy wyboru - mówi ks. Jóźwiak. Dodaje, że kuria już w październiku 2008 roku zwróciła się do miasta o zgodę na wyburzenie niszczejącego budynku. Teraz archidiecezja nie chce informować o kosztach odbudowy kamienicy, ale nieoficjalnie mówi się o kwocie 10 mln zł. Budynek ma być gotowy za około 3 lata.

  Ale to niejedyne plany budowlane wrocławskiej kurii. Działka przy ul. Katedralnej 1 stoi pusta, choć kiedyś również była tam kamienica. Rzecznik archidiecezji mówi, że po zakończeniu inwestycji przy Kanonii 9, ruszy odbudowa i w tym drugim miejscu.

  Jednak w przyszłym roku arcybiskup Marian Gołębiewski kończy 75 lat i obchodzi 50-lecie święceń kapłańskich. Jeżeli papież wyrazi zgodę, jego urzędowanie we Wrocławiu przedłuży się o rok lub dwa. W przeciwnym razie wrocławska archidiecezja będzie miała nowego arcybiskupa, a jego decyzję wobec kamienicy przy ul. Katedralnej 1 trudno przewidzieć.

  Niestety, wciąż nie wiadomo, co dalej z działką po budynku Zakładu Opieki Zdrowotnej Szkół Wyższych przy pl. Katedralnym, który zupełnie nie pasował to otoczenia. Wyburzyła go warszawska firma Mot, która w to miejsce miała postawić pięciogwiazdkowy hotel Rialto.

  Zgodnie z umową z miastem, firma powinna była postawić fundamenty hotelu do 25 lutego 2010 r., a budowę zakończyć (w stanie surowym zamkniętym) 25 sierpnia 2011 r. Ale na działce nr 8-9 wykonano tylko prace archeologiczne i od tamtej pory poza wykopem nic nie zrobiono.

  Rialto miało być jednym z hoteli obsługujących gości, którzy przyjadą do Wrocławia na mistrzostwa Euro 2012. Do ich dyspozycji miało być 116 pokoi o powierzchni 45 mkw., trzy apartamenty 80-metrowe i 150-metrowy apartament prezydencki. Dwukondygnacyjny parking miał pomieścić nawet 100 aut.

  Na razie firma Mot musi zapłacić miastu 4 mln zł kary: 2 miliony za to, że nie rozpoczęła budowy w terminie, a kolejne 2 mln - za to, że nie oddała budynku w stanie surowym zamkniętym zgodnie z umową.

  Julia Wach z biura prasowego magistratu mówi, że zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, musi tam powstać hotel. Prezes firmy Mot odmówił skomentowania tej sprawy.

  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ulica nazywa się Kanonia.

   Anna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 23

   Nie że jakiegoś człowieka który się nazywał Kanoń tylko ulica Kanonia. Przymiotnik. Pozdrawiam :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Medale Gloria Artis Gołębiewskim.

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 25

   "Ostrów Tumski to zabytkowy rejon Wrocławia, który ma szansę stać się jeszcze piękniejszy. Wrocławska kuria rozpoczęła właśnie odbudowę kamienicy przy Kanonii 9, którą w lipcu 2010 r. wyburzyła bez...rozwiń całość

   "Ostrów Tumski to zabytkowy rejon Wrocławia, który ma szansę stać się jeszcze piękniejszy. Wrocławska kuria rozpoczęła właśnie odbudowę kamienicy przy Kanonii 9, którą w lipcu 2010 r. wyburzyła bez zgody inspektoratu budowlanego."
   Pani Redaktor, to tak jakby napisać, że panorama Karkonoszy ma szansę stać się jeszcze piękniejsza, bo inny Gołębiewski (Tadeusz) łaskawie zgodził się obniżyć swój niezgodnie z prawem wybudowany hotel w Karpaczu.
   Pani Redaktor Gołębiowska, może zawnioskuje Pani o przyznanie obu Panom Gołębiewskim (Marianowi, arcybiskupowi i Tadeuszowi, biznesmenowi) medali Zasłużony Kulturze Gloria Artis? W dziedzinie ochrony kultury i dziedzictwa narodowego, oczywiście. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Księza się znają na bezpieczeństwie?

   Zmal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 44

   Może trzeba było się sumiennie modlić o to bezpieczeństwo, a nie łamać Polskie prawo. W końcu w Polsce obowiązuje Polskie prawo nie konkordat, ani prawo niebios.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ta jasne

   ppp (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 26

   taaa jasne, zawaliły się trzy kondygnacje? Na hydralu można znaleźć zdjęcia na których widać jak kamienica jest rozbierana kondygnacja po kondygnacji.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sie k**** kler panoszy!

   mafia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 40

   robi co chce bez zgody wyburza dzieci dotyka i tu i tam! Wy k**** zboki w sukienkach,wielka firma się zrobiła kler-co łaska ale min 800zł. Co prawda nie wszyscy ale większość za 1 zł dupsko szkłem...rozwiń całość

   robi co chce bez zgody wyburza dzieci dotyka i tu i tam! Wy k**** zboki w sukienkach,wielka firma się zrobiła kler-co łaska ale min 800zł. Co prawda nie wszyscy ale większość za 1 zł dupsko szkłem podciera!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   za 3 lat

   ak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 52

   Budynek ma być gotowy za około 3 lat.

   Gdzie korekta, skoro na gramatykę dziennikarzy nie można liczyć?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a co z hotelem

   o!o (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 34

   przy Hlonda-Wyszyńskiego-Kominka?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to nigdy nie miał być hotel tylko apartamenty

   v (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 36

   inwestycja właśnie rusza. troszeczkę zmienił sie projekt http://trinityresidence.pl/


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie pasuje

   ww (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 20

   "Trinity Residence stylowo łączy urok zabytkowego Wrocławia z nowoczesną, wielkomiejską wygodą" - co to za bełkot?
   Sam projekt nie jest zły, podobne budynki od dawna stoją w wielu pięknych...rozwiń całość

   "Trinity Residence stylowo łączy urok zabytkowego Wrocławia z nowoczesną, wielkomiejską wygodą" - co to za bełkot?
   Sam projekt nie jest zły, podobne budynki od dawna stoją w wielu pięknych miastach Europy Zachodniej, ale nie wśród zabytków.
   Jeśli p. Maćków chce zobaczyć w jaki sposób połączyć nowoczesność z zabytkami, by współgrały i się nie "gryzły", no i żeby wszyscy podziwiali, to niech odwiedzi choćby Drezno.
   Jedno jest pewne - w tym miejscu projekt proponowany przez jego pracownię nie powinien dostać zgody na realizację. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jakie zabytki??

   ren (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 34

   rozejrzyj się dookoła. zółte 11-piętrowe bloki pokryte blachą falistą, marne pozostałości po klasztorze, jedna kamienica bez wartości architektonicznej z którą nowy kompleks będzie połączony. w...rozwiń całość

   rozejrzyj się dookoła. zółte 11-piętrowe bloki pokryte blachą falistą, marne pozostałości po klasztorze, jedna kamienica bez wartości architektonicznej z którą nowy kompleks będzie połączony. w NAJBLIŻSZEJ okolicy NIE MA NIC wartościowego. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   apartamentowce

   jet (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 27

   jeśli to Cię dziwi, to poczytaj inne bełkoty ze stron internetowych deweloperów...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama