Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Dlaczego remont Przejścia Świdnickiego trwa nocami?

Weronika Skupin, fot. Marcin Luraniec
Budowa Przejścia Świdnickiego, 28 lipca 2015
Budowa Przejścia Świdnickiego, 28 lipca 2015 Marcin Luraniec
- Dlaczego remont Przejścia Świdnickiego odbywa się w godzinach nocnych? Mieszkam w pobliżu tego miejsca i od ok. 3 tygodni nie mogę spać, ani spokojnie wypocząć w swoim mieszkaniu po pracy, ponieważ cały czas słyszę wiercenie i walenie młotami pneumatycznymi – pisze do nas Czytelniczka Natalia Kozłowska.

- Prace trwają praktycznie cały czas i słychać to nawet przy zamkniętych oknach, a remont ma podobno trwać aż trzy miesiące. Chciałabym się dowiedzieć, kto wydał zgodę na zakłócanie ciszy nocnej okolicznym mieszkańcom? Przecież gdybym ja zaczęła sobie remontować mieszkanie o 1 czy 2 w nocy, to zaraz przyjechałaby policja i dostałabym za to mandat! - dodaje nasza Czytelniczka.

Odpowiedzi szukała reporterka Gazety Wrocławskiej Weronika Skupin:

Nocne prace w rejonie Przejścia Świdnickiego związane są z ruchem tramwajowym. Jak tłumaczą nam robotnicy, mają tylko cztery godziny, podczas których nie kursują tramwaje - wtedy można prowadzić remont na torowisku. Spod szyn zniknęły zniszczone drewniane podkłady, pojawiła się betonowa wylewka.

Pierwsza wersja organizacji ruchu zakładała, że na czas remontu Przejścia Świdnickiego tramwaje ominą ul. Kazimierza Wielkiego i pojadą objazdami. Ich trasy opisaliśmy na naszych łamach. Wykonawca, firma Pro-Tra Building, zmieniał organizację, gdyż brak tramwajów na tak ważnej ulicy nie spodobał się wrocławianom. Tramwaje kursują zgodnie z rozkładem cały czas, jednak teraz prace muszą być prowadzone w nocy. Zgodę na taką organizację ruchu wydali urzędnicy magistratu.

Przejście Świdnickie szybko się zmienia. Postawiono już część betonowych ścian. Zejścia przedzielono na pół: połowę szerokości zajmują szalunki schodów, a druga połowa to przyszła galeria sztuki. Już teraz widać, że schody będą miały węższe niż wcześniej stopnie. Stare przejście były rozpoznawalne m.in. właśnie z powodu mało ergonomicznych schodów.

Po likwidacji dotychczasowego Przejścia Świdnickiego, jego miejsce zajmie galeria artystyczna i podziemny korytarz: węższy o połowę niż poprzednie przejście. Z podziemi będzie wyjście na drugą stronę ulicy Kazimierza Wielkiego, ale nie przewidziano możliwości dojścia stamtąd na perony. Na przystanek dostaniemy się naziemnymi przejściami: przy skrzyżowaniu z ul. Widok oraz w ciągu ul. Świdnickiej. Przebudowa ma się zakończyć do 30 listopada 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska