Wrocław: Richard Bona będzie promować najnowszą płytę

  Wrocław: Richard Bona będzie promować najnowszą płytę

  MW

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław: Richard Bona będzie promować najnowszą płytę
  Ulubieniec wrocławskiej publiczności po raz kolejny wystąpi w stolicy Dolnego Śląska w ramach cyklu Ethno Jazz Festival - Muzyka Świata. Tym razem usłyszymy repertuar z jego najnowszej solowej płyty "The Ten Shades Of Blues". Muzyka wybrzmi w sobotę o godz. 20.30 w synagodze Pod Białym Bocianem.
  Wrocław: Richard Bona będzie promować najnowszą płytę
  Urodzony w Kamerunie Richard Bona, nazywany też "afrykańskim Stingiem", już od piętnastu lat śpiewa i gra na gitarze. Pochodzi z rodziny muzyków, śpiewakami byli m.in. jego dziadek i matka. Już jako pięciolatek występował wraz z nią w kościelnym chórze. W wieku 11 lat rozpoczął naukę gry na gitarze, a w 1980 roku po raz pierwszy pojawił się na scenie w jazzowym klubie w Douala. Jazzowe albumy, które dostał od właściciela klubu, ukształtowały jego zainteresowania muzyczne.
  Duży wpływ wywarły na niego nagrania Jaco Pastoriusa, które spowodowały, że skoncentrował się na grze na gitarze basowej. W 1989 roku wyemigrował do Niemiec, a następnie przeniósł się do Francji, gdzie podjął studia muzyczne, a także grywał w klubach współpracując z takimi muzykami, jak: Jacques Higelin, Didier Lockwood, Manu Dibango i Salif Keita.

  W 1995 roku wziął udział w nagraniu płyty "My People" Joe Zawinula, po czym wyruszył wraz z nim na światowe tournée. W tym samym roku przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie brał udział jako muzyk sesyjny w nagraniach takich gwiazd, jak: Larry Coryell, Mi-ke Stern, Pat Metheny, Herbie Hancock, Chick Corea, Jacky Terrasson, Bob James, Sadao Watanabe, Branford Marsalis, Regina Carter i Bobby McFerrin.

  Jego styl sytuuje się gdzieś między jazzem, bossa novą, popem, afro-beatem i funkiem. "The Ten Shades Of Blues" to ósmy album w dyskografii Bony (a 7 solowy, bo jeden krążek artysta nagrał w towarzystwie Lokuy Kanzy i Geralda Toto).

  Bilety na koncert w synagodze (ul. Włodkowica 7) kosztują 150 zł - I miejsca, 120 zł - II miejsca, 90 zł - balkon, 50 zł - wejściówki (studenci i uczniowie).

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama