Otwierają bramki na A4, a później każą płacić karę! Kolejny...

  Otwierają bramki na A4, a później każą płacić karę! Kolejny absurd na autostradzie

  Ewa Wilczyńska, JEW

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Bramki na autostradzie A4
  1/4
  przejdź do galerii

  Bramki na autostradzie A4 ©Fot. Tomasz Holod / Polskapresse

  Kolejny absurd na autostradzie A4 pod Wrocławiem. W sytuacji awaryjnej podniesiono szlabany na bramkach wjazdowych, zgodnie z nowymi zaleceniami rządowymi. Kierowcy wjechali bez biletu, a przy wyjeździe naliczono im karę... za brak biletu! - Takie są procedury - twierdzi Dorota Prochowicz z firmy Kapsch, która odpowiada za pobór opłat. I dodaje, że kierowcy mogą złożyć reklamację. Właśnie tak politycy i zarządca drogi ułatwił nam przejazd autostradą... Brakuje słów!
  Przypomnijmy, że nowa procedura działająca od kilku tygodni umożliwia otwarcie bramek na autostradzie A4 w wyjątkowych sytuacjach, na przykład wtedy, gdy miał miejsce wypadek. Kierowcy nie otrzymują nawet biletu, ale zapłacić i tak muszą. I to kilkunastokrotnie więcej niż "normalnie".

  - Okazuje się, że kierowcy, nie dość, że muszą płacić za stanie w korku, to jeszcze ponoszą ok. kilkunastrokrotnie wyższy koszt przejazdu autostradą A4 tylko dlatego, że infrastruktura poboru opłat jest niesprawna - denerwuje się nasz Czytelnik Paweł Grabowski, którego ojciec w piątek musiał zapłacić karę za brak biletu. Na wjeździe na węźle Brzezimierz nie wydano mu biletu, bo otwarto bramki z powodu wypadku. Później, w Karwianach pod Wrocławiem, zamiast złotówki, musiał zapłacić 15 złotych!

  Oto treść mejla, którego Pan Paweł wysłał do naszej redakcji:


  Dzień dobry,

  drodzy Państwo, może już czas abyście zainteresowali się tym, co się dzieje na autostradzie A4. Niemal każdego dnia słyszy się o wypadkach, natomiast zupełnie zanikł temat nieprawidłowości związanych z opłatami za wrocławski odcinek A4.

  Po pierwsze, piętnowania wymaga praktyka pobierania opłat za stanie w korku, co obecnie jest na A4 normą. Zarządca ma prawo do podniesienia szlabanów i niepobierania opłat, jednak nie korzysta z tego uprawnienia, przez co tysiące kierowców płaci (niemało!) za stanie w korku, a zarządca zaciera ręce.

  Rzeczą jednak bardziej oburzającą i stanowiącą przedmiot mojego zgłoszenia jest przekazana przez mojego ojca informacja z piątku. Otóż ojciec (jak co tydzień) jechał z Brzegu do Wrocławia i wjeżdżał na ostatnich bramkach przed Wrocławiem od strony Opola. Bramki wjazdowe były otwarte, biletów nie wydawano. Tymczasem na bramkach we Wrocławiu okazało się, że za brak biletu należy uiścić opłatę za cały odcinek (czyli nie 1,10 zł tylko ok 14 zł). Rozumiem, że kwota może nie powala na kolana, jednak chodzi o samą praktykę, którą należy ocenić jako naganną i bulwersującą.

  Okazuje się zatem, że kierowcy, nie dość, że muszą płacić za stanie w korku, to jeszcze muszą ponosić ok. dwunastokrotnie wyższy koszt przejazdu autostradą A4 tylko dlatego, że infrastruktura poboru opłat jest niesprawna.

  Podsumowując - 1,30 zł/km, lub jak to woli - około 30 eurocentów. Mamy chyba najdroższą autostradę na świecie.

  pozdrawiam,
  Paweł Grabowski

  Dorota Prochowicz, rzeczniczka firmy Kapsch która odpowiada za pobór opłat na autostradzie przyznaje, że takie są procedury i kasjerce nie można nic zarzucić. - Jest to dla nas nowa sytuacja - zaznacza, ale przyznaje też, że nic nie wskazuje na to, by miała zostać zmieniona.

  To już kolejny absurd dotyczący poboru opłat na A4. Podczas karambolu, który miał miejsce w czwartek, dopiero po kilku godzinach pozwolono kierowcom zawracać. A wtedy okazało się, że muszą zapłacić 15 zł, bo taką opłatę przewiduje system, jeżeli wjeżdża się i zjeżdża na tym samym węźle. Kolejne wypadki miały miejsce w piątek i to wtedy właśnie zdecydowano się na otwarcie bramek na węźle Brzezimierz i Karwiany. A procedura zakłada, że ten kto nie ma biletu (nieważne z jakiego powodu), ten musi zapłacić jak za cały przejazd.

  Dorota Prochowiak zastrzega, że od niesłusznie naliczonych opłat można się odwołać. Formularz reklamacyjny można znaleźć na stronie viatoll.pl

  Czytaj także

   Komentarze (80)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   skąd biorą się tacy jak w PO?

   Kerto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Nawet na gotowej autostradzie nie potrafi obecny rząd przeprowadzić sprawnie remontu i porządku. A do koryt tak się pchają. Dla mnie członek PO równa się półgłówek. A Dutkiewicz postawił na PO. No no!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   GWr jak Radio Maryja

   pelagia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Napisałam krytyczny tekst o artykule i szybko został usunięty. Oto standardy obiektywnego dziennikarstwa: możecie pisać wszystko o nas, byle pochlebnie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @pelagia

   bob (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   A tak dokładniej, to o co ci chodzi w twoim tytule? Bo równie dobrze możesz napisać: GWr jak: G-wyb, czy GPolska, lub TVN, Fronda, Newsweek itd. Każde medium ma swoją politykę, jesteś dzieckiem we...rozwiń całość

   A tak dokładniej, to o co ci chodzi w twoim tytule? Bo równie dobrze możesz napisać: GWr jak: G-wyb, czy GPolska, lub TVN, Fronda, Newsweek itd. Każde medium ma swoją politykę, jesteś dzieckiem we mgle, że tego nie pojmujesz, czy po prostunjesteś niemądra? Nie przypinaj komuś łatki jak to robiła SB za komuny, nie hejtu tylko wypowiadaj się merytorycznie, to cię nie będą wycinaćzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jestem rasistą

   prosze mnie uszanowac (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   dlaczego nie mozna komentowac arykulow o cyganach ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   obsługa z A1 powinna się uczyć od tych z A4 by zarobić

   elti (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Oj marudzicie. Obsługa na A1 powinna się uczyć od tych z A4. Tutaj jeszcze ładnie zarobią na otworzeniu bramek. Także rząd się ucieszy bo nie muszą dopłacać do otwartych bramek.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Elżbieta

   Bieńkowska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

   Wy złodzieje co pracujecie za mniej niz 6000 jesteście chyba podludzmi. Za 6000 pracuja tylko zlodzieje. Macie glosowac na herr Tuska, frau Kopacz i innych z PO. To jest wasz podludzki obowiązek.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bądźmy realistami

   blah (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Kim jest osoba, która wybiera robotę za 6000PLN zamiast 30000PLN? Taka kasa się płynie na kierowniczych stanowiskach w dużych korpo.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dw

   dw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   Ale to nie powód aby gardzić innymi ludźmi... Szczegolnie siedzac na stolku rzadowym.
   Tam u nikogo nie widac pasji... tylko swinskie ryje.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   trzeba było

   xx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 14

   trzeba było nacisnąć przycisk i wziąć bilecik, nie byłoby płaczu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lemingi lemingi

   leiter84 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 1

   pokrzyczycie, pokrzyczycie a potem i tak pokornie zagłosujecie na PO. I będziecie stać w jeszcze większych korkach i płacić coraz więcej :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   musicie sie pchac na A4 ? inne drogi puste

   nix (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   bo wszyscy stoja na A4


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Minister

   Wasiak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14

   Wczoraj Minister Wasiak powiedziała dlaczego autostrady muszą być płatne o to cytat: "Co do zniesienia opłat, to proszę pamiętać, że w istocie byłoby to po prostu przeniesienie kosztów z kierowcy...rozwiń całość

   Wczoraj Minister Wasiak powiedziała dlaczego autostrady muszą być płatne o to cytat: "Co do zniesienia opłat, to proszę pamiętać, że w istocie byłoby to po prostu przeniesienie kosztów z kierowcy na podatnika. A tego nie chcemy. Poza tym gdybyśmy znieśli opłaty za przejazd na A4, to jechałoby nią więcej samochodów i korki byłyby większe.
   Na stwierdzenie dziennikarzy, czy to w takim razie oznacza, że opłaty muszą być, by zniechęcać kierowców do jazdy autostradą, minister odpowiedziała. - Opłaty mają charakter regulacyjny, musimy się z tym pogodzić. Mają zachęcać albo zniechęcać kierowców".

   Bareja wiecznie żywy:)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wiecie,dlaczego tak jest?

   taki_jeden (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 3

   bo nie widzicie związku pomiędzy tym,na kogo głosujecie a tym,że stoicie na autostradzie i jeszcze za to płacicie.Albo,że czekacie LATAMI w kolejkach do lekarza,albo płacicie haracze zamiast...rozwiń całość

   bo nie widzicie związku pomiędzy tym,na kogo głosujecie a tym,że stoicie na autostradzie i jeszcze za to płacicie.Albo,że czekacie LATAMI w kolejkach do lekarza,albo płacicie haracze zamiast podatków,albo...można wymieniać przez tydzień.G***** naród wybiera sobie głupiego nadzorcę.Naród z mentalnością niewolnika nigdy nie będzie miał dobrze.Zatem mordy w kubeł i chwalić przewodniczącego i jego świtę.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a

   ty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   jak naiwny wierzysz że kiedy przyjdzie inna władza to coś się zmieni


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie wierzę

   taki_jeden (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   ale uważam,że jeśli przez pierwszą kadencję władza robi wszystko przeciw społeczeństwu,należy ją pogonić a nie wybierać jeszcze raz.Bo staje się jeszcze bardziej arogancka.To wszystko,co nas...rozwiń całość

   ale uważam,że jeśli przez pierwszą kadencję władza robi wszystko przeciw społeczeństwu,należy ją pogonić a nie wybierać jeszcze raz.Bo staje się jeszcze bardziej arogancka.To wszystko,co nas dzisiaj wku... jest wynikiem tej arogancji.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   123 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   Wołanie na puszczy! W 1989 roku czerwoni i różowi bandyci robili przewałkę, a "słabo poinformowani", mówiąc bardzo kulturalnie, klaskali...Klaszczą do dziś..., bo w żłobie pełno- marketach. Do...rozwiń całość

   Wołanie na puszczy! W 1989 roku czerwoni i różowi bandyci robili przewałkę, a "słabo poinformowani", mówiąc bardzo kulturalnie, klaskali...Klaszczą do dziś..., bo w żłobie pełno- marketach. Do czasu... zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   masz rację

   taki_jeden (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   przygłupy klaszczą do dziś.Pewnie nawet nie wiedzą,ile płacą za tę zabawę.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bojkot

   Gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15

   Bojkotowac A4!
   Lepiej wolniej jechac mala droga niz stac na duzej i jeszcze za to placic.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama