Dzień z gigantami jazzu

  Dzień z gigantami jazzu

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wydawałoby się, że od przybytku głowa nie boli. Jednak w tę niedzielę fani jazzu będą mieć twardy orzech do zgryzienia.
  Dzień z gigantami jazzu

  ©Materiały prasowe

  Jednego dnia we Wrocławiu zagra dwóch gigantów gatunku - saksofonista Sonny Rollins i gitarzysta Pat Metheny. Ten pierwszy - 81-letni dziś artysta, twórca takich jazzowych standardów, jak "St. Thomas", "Oleo", "Doxy" i "Airegin", będzie gwiazdą festiwalu Jazztopad, który potrwa w stolicy Dolnego Śląska właściwie do końca miesiąca. Natomiast Metheny przyjedzie do nas promować swój najnowszy album "What's It All About".

  Wrocław to nie Nowy Jork i dwa tak zacne koncerty jednego dnia (sędziwy Rollins zagra we Wrocławiu po raz pierwszy, będzie to jego jedyny koncert w Polsce, a Metheny pojawi się co prawda także w Zabrzu, Poznaniu i Warszawie, jednak nie będzie raczej więcej okazji, żeby w naszym kraju posłuchać kompozycji z jego najnowszego krążka), skierowane do podobnego grona odbiorców, mogą okazać się organizacyjnym samobójstwem.
  A jeśli nawet tak się nie stanie - w sali Regionalnego Centrum Turystyki mieści się około 900 osób, w hali Orbita pięć razy więcej - fani jazzu powinni mieć szansę wyboru, który koncert chcą zobaczyć.

  Metheny z sentymentami

  "What's It All About" to pierwszy album w dyskografii obsypanego nagrodami Grammy amerykańskiego gitarzysty, na którym znalazły się wyłącznie kompozycje innych autorów. Po wymagającym wielu przygotowań projekcie "Orchestron" (specjalna szafa grająca pozwalająca Metheny'emu sterować grą na kilkudziesięciu instrumentach), który zresztą artysta promował znakomitym koncertem w Hali Ludowej rok temu, przyszedł czas na spełnienie innych muzycznych marzeń muzyka. We Wrocławiu usłyszymy więc ulubione popowe i jazzowe utwory gitarzysty, m.in. "And I Love Her" Lennona i McCart-neya czy "Round Midnight" Theloniousa Monka. Wydany w tym roku krążek Metheny'ego zyskał już w Polsce status złotej płyty, a artysta jest w naszym kraju częstym gościem. Amerykanin w czasie swojej, trwającej już ponad 40 lat muzycznej kariery, wziął udział w nagraniu kilkudziesięciu płyt, współpracował z największymi - od Gary'ego Burtona po Charliego Hadena i Joshuę Redmana. Swoją technikę gry na gitarze doskonalił na Uniwersytecie w Miami i w prestiżowej Berklee College of Music w Bostonie. Koncert Metheny'ego i towa-rzyszących mu muzyków zacznie się w Hali Orbita (ul. Wejherowska 34) o godz. 19. Bilety kosztują 50 (wejściówki dla uczestników Gitarowego Rekordu Guinnessa 2011 ważne wyłącznie z Certyfikatem Uczestnika), 100, 130, 160 i 200 złotych. Rollins dla wybrednych

  Jazztopad - konkurencja dla Jazzu nad Odrą - to festiwal, na który przyjeżdżają tuzy gatunku ze specjalnie przygotowanym na tę okazję repertuarem. Znakomitości w poprzednich latach nie brakowało (m.in. Wayne Shorter, Charles Lloyd). W tym roku festiwal też zapowiada się bardzo obiecująco. Do 27 listopada we Wrocławiu zagrają m.in. Fred Hersch i Dave Liebman. Jednak na początek jazzowej uczty posłuchamy kwintetu Rollinsa (Regionalne Centrum Turystyki, ul. Wystawowa 1, godz. 19, bilety: 200, 250, 300 zł).

  Laureat nagrody National Medal of Arts - ważnego wyróżnienia przyznawanego artystom ze Stanów Zjednoczonych przez tamtejszego prezydenta, laureat nagrody Grammy, jest uważany za jednego z najbardziej wpływowych muzyków jazzowych na świecie.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   orzech

   Dexter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 22

   Orzesznica wyniosła
   Owoc
   Kulista lub wydłużona torebka o masie 1-2 kg, okryta brązową, zdrewniałą owocnią zawierająca 18-24 nasion podobnych z kształtu do segmentów pomarańczy. Same...rozwiń całość

   Orzesznica wyniosła
   Owoc
   Kulista lub wydłużona torebka o masie 1-2 kg, okryta brązową, zdrewniałą owocnią zawierająca 18-24 nasion podobnych z kształtu do segmentów pomarańczy. Same trójkanciaste nasiona są pokryte cienką, twardą, zdrewniałą łupiną.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   orzech

   czytelniczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 21

   orzech Pani Marto jest twardy a nie ciężki!!!! trochę wstyd

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rewelacja!

   Heniutek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 26

   o Methenym we Wrocławiu słychać od pół roku. Naprawdę nie można wymienić się informacjami i unikać dublowania koncertów gigantów tego samego dnia?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama