Ważne
  Legnica: Rudery w centrum mogą runąć

  Legnica: Rudery w centrum mogą runąć

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Ruder przy ul. Kartuskiej nie można wyburzyć, bo miastu brak na to pieniędzy

  Ruder przy ul. Kartuskiej nie można wyburzyć, bo miastu brak na to pieniędzy

  Ulica Kartuska w pobliżu mostu na Kaczawie. Dwie opuszczone poniemieckie kamienice. Wy-rwane framugi okien, zapadnięty dach. Parter zamurowany, by nikt tam nie wchodził.
  Ruder przy ul. Kartuskiej nie można wyburzyć, bo miastu brak na to pieniędzy

  Ruder przy ul. Kartuskiej nie można wyburzyć, bo miastu brak na to pieniędzy

  - Te ruiny stoją przy ulicy, która jest fragmentem drogi krajowej nr 94 - mówi Ryszard Fraszczyk, mieszkaniec tej dzielnicy. - Co sobie pomyślą mieszkańcy innych miast przejeżdżający tą ulicą? Rudery chluby miastu nie przynoszą. A jak się zawalą na chodnik albo ulicę? - martwi się legniczanin.

  Kilkaset metrów dalej, po drugiej stronie rzeki, stoją pięknie odrestaurowane kamienice. Jeszcze niedawno też swoim wyglądem przypominały slumsy. Teraz to dwa różne światy w centrum miasta.
  - Te dwa budynki przy ul. Kartuskiej, ze względu na fatalny stan techniczny, zostały przeznaczone do rozbiórki - wyjaśnia Ryszard Lisiecki, zastępca dyrektora Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej. - To prawda, że szpecą miasto. Nie mamy jednak pieniędzy, by je rozebrać. Mogliśmy je tylko je zabezpieczyć.

  Podobna rudera stoi przy ul. Wrocławskiej przy drugim moście nad Kaczawą. To także centrum miasta i bardzo ruchliwa arteria. Kolejna ruina szpeci zabytkowy Tarninów przy ulicy Roosevelta, gdzie w podwórzu są zabudowania gospodarcze. Sytuacja jest podobna - nie ma pieniędzy, by je rozebrać.
  Dyr. Lisiecki wylicza, że rozebranie takiego budynku może kosztować nawet 100 tys. zł.

  - Pieniądze na naszą działalność przyznaje miasto - dodaje Ryszard Lisiecki. - Nie wiemy, jaki będziemy mieli budżet. Na pewno w tym roku tych kamienic nie rozbierzemy. Może zrobimy to w przyszłym roku. Ale może się zdarzyć, że dopiero za kilka lat.
  O działkę przy ul. Wrocławskiej, przy której stoi opuszczony budynek, zabiega urząd skarbowy. Miasto w zamian otrzymałoby siedzibę skarbów-ki przy ul. Najświętszej Marii Panny. Ale czy te plany zostaną zrealizowane, na razie nie wiadomo. Z kolei na zagospodarowanie terenu przy ul. Kartuskiej nie ma dotąd chętnych.

  - W obecnej sytuacji finansowej nie ma środków na rozbiórkę - nie ukrywa Arkadiusz Rodak, rzecznik prezydenta miasta. - I trudno przewidzieć, kiedy się znajdą. Jest opracowywana koncepcja sprzedaży tych terenów wraz z budynkami deweloperom, którzy by je rozebrali i zagospodarowali.
  - Te rudery trzeba wyburzyć - uważa radny Platformy Obywatelskiej Jan Szynalski. - A pieniądze można znaleźć, przesuwając je z innych zadań. O to trzeba zabiegać, bo rudery szpecą Legnicę.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Re

   Mieszkanka zakaczawia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 31

   Trzeba zburzyć . Nie chciała bym któregoś dnia oberwac po głowie jak bd przechodzić. bo to jest kompletna ruina. Można zrezygnować z innych rzeczy z wystroju na rzecz bezpieczenstwa mieszkańców.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo