Sobiesiak zarabiał na

  Sobiesiak zarabiał na nielegalnym parkingu w Karpaczu

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Nielegalny parking na nartostradzie działał w Karpaczu do początku października

  Nielegalny parking na nartostradzie działał w Karpaczu do początku października ©fot. Rafał Święcki

  Winterpol Karpacz, firma kojarzonego z aferą hazardową biznesmena z Zieleńca - Ryszarda Sobiesiaka, zarabiała na nielegalnie urządzonym parkingu. Pracownicy spółki kasowali od kierowców po 15 zł za postój na stoku narciarskim przy wyciągu Biały Jar.
  Nielegalny parking na nartostradzie działał w Karpaczu do początku października

  Nielegalny parking na nartostradzie działał w Karpaczu do początku października ©fot. Rafał Święcki

  Budowę kolei linowej w Karpaczu już zakończono. Od lata wozi ona turystów. Prace na nartostradzie jeszcze trwają. Nielegalny parking urządzono w górnej jej części. Ponad setkę stojących tam aut można było zobaczyć jeszcze na początku października.

  Parkingiem zainteresowali się ekolodzy, którzy od lat obserwują narciarskie inwestycje w Karkonoszach. Krzysztof Okrasiński z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot poinformował o nim Inspekcję Nadzoru Budowlanego oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
  - To poważne naruszenie decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. Jest w niej mowa o nartostradzie. W tym miejscu nie może powstać nic innego - podkreśla Krzysztof Okrasiński.

  Na parkowanie samochodów na stoku narciarskim nie zgadza się także Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. - Przed rozpoczęciem budowy uzgodnienia były inne. Nikt nas nie informował, że powstanie tu parking. Jest to obszar otuliny parku narodowego i Natury 2000. Nigdy bym nie wyraził zgody na powstanie parkingu. Auto zostawić można wyżej, na ulicy - tłumaczy Raj.
  Dyrekcja parku powiadomiła o samowoli inspekcje: budowlaną i środowiskową. Poprosiła też o wyjaśnienia burmistrza Karpacza, który wydawał decyzję środowiskową. - Nic w tym dokumencie się nie zmieniło. Nie ma w nim zgody na parking - przyznaje burmistrz Bogdan Malinowski.
  Jednocześnie broni inwestora. Według niego nic złego się nie stało, bo zmotoryzowani turyści sami zajęli nartostradę. - Teraz nikt już tam nie parkuje - dodaje samorządowiec. Rzeczywiście, wjazd na nartostradę uniemożliwiają teraz wykopy.

  Właściciel wyciągu przy Białym Jarze ma problem z miejscami parkingowymi. Ma ich zaledwie 17.
  - To był tylko czasowy parking. Ludzie sami na niego wjeżdżali - twierdzi Sławomir Popławski, dyrektor firmy Winterpol Karpacz.
  Trudno mu jednak wyjaśnić, dlaczego spółka pobierała opłaty za pozostawienie tam samochodu. Kartka z ceną wisiała w barze, a po placu krążyły osoby inkasujące od każdego właściciela auta 15 zł.
  - Po prostu w pewnym momencie zdecydowaliśmy, że będziemy pobierać opłaty. Nie będzie już jednak postoju w tym miejscu - dodaje po chwili dyrektor spółki.

  Inwestycję należącą do Ryszarda Sobiesiaka czekają teraz kolejne inspekcje. Na budowę wybiera się powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Jacek Radwan. - Jeśli potwierdzą się te doniesienia, możemy ukarać kierownika budowy mandatem. Jeśli parkingu nie można zalegalizować, będzie on musiał być zlikwidowany - tłumaczy.

  Winterpol Karpacz przed rozpoczęciem sezonu zimowego będzie musiał zapewnić dla swoich klientów parkingi w innych częściach Karpacza. Chce wydzierżawić miejską łąkę w pobliżu. Jeśli uda się przed zimą zrobić na niej postój, będzie mogło się tam zatrzymać ok. 150 samochodów.
  Burmistrz Bogdan Malinowski podpowiada też, że w razie potrzeby udostępni spółce półtorahektarową dział-kę przy skoczni narciarskiej Orlinek.
  - Poza tym Tadeusz Gołębiewski zadeklarował, że przy jego hotelu będzie dostępny bezpłatny parking na około 400 samochodów - dodaje burmistrz Bogdan Malinowski.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama