Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Kolejne programy cyfrowej telewizji za darmo

Piotr Kanikowski, ZOE
Na ul. Piastowskiej w Legnicy od kilku tygodni trwają prace przy nadajniku telewizyjnym
Na ul. Piastowskiej w Legnicy od kilku tygodni trwają prace przy nadajniku telewizyjnym
Po TVN, Polsacie, TV 4 i TV Puls, Polsacie Sport News, TVN 7 i TV6, w cyfrowej jakości można juz oglądać we Wrocławiu także telewizje należące do tzw. multipleksu MUX-3, czyli TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVP Historia i TVP Kultura. To na razie tylko testy, ale od czwartku wszystko będzie działało już oficjalnie.

Zgodnie z zapowiedziami spółka Emitel uruchomiła emisję programów publicznej telewizji cyfrowej jakości z nadajników przy ul. Piastowskiej w Legnicy i w podwrocławskiej Żórawinie.

- Obiecaliśmy uruchomić emisję 27 października. Wszystko już działa, ale na razie w fazie testowej. Raczej nie będziemy już niczego zmieniać, jednak wolę to podkreślić, gdyby pojawiły się jeszcze jakieś przerwy przed czwartkiem - zapewnia Waldemar Sromek z Emitela.

Niestety, przez trzy lata odbiór cyfrowej wersji kanałów TVP będzie ograniczony do obszaru Wrocławia i Legnicy oraz otoczenia tych miast. Emitel nie znalazł wystarczającej liczby wolnych częstotliwości, by wdrożyć MUX-3 w pozostałej części województwa. - Dla reszty obszaru uruchomimy emisję po wyłączeniu sygnału analogowego, do 2014 roku - tłumaczy Sromek.

Cyfryzacja kraju, czyli przechodzenie z telewizji analogowej na cyfrową, dokonuje się etapami. Większość Dolnego Śląska (bez Jeleniej Góry i południowo-zachodniej części województwa) od dwóch miesięcy może odbierać z nadajników naziemnych cyfrową wersję siedmiu kanałów tworzących MUX-2, czyli Polsat, TVN, TVN 7, TV 4, TV Puls, TV 6 i Polsat Sport News. Region jeleniogórski do systemu dołączy do 31 grudnia 2013 r. - Obraz jest doskonały - chwali Andrzej Mosarski ze Złotoryi. - W niektórych filmach mogę wybrać ścieżkę dźwiękową lub wersję z napisami. Rewelacja.

Żeby cieszyć się cyfrową telewizją, należy sprawdzić, czy nasz telewizor obsługuje standard DVB-T MPEG-4 (H.264/AVC), rozdzielczość SDTV oraz wysoką rozdzielczość HDTV i dekodować dźwięk zgodnie ze standardem MPEG-2 Warstwa II oraz AC-3 (Dolby Digital) i E-AC-3 (Dolby Digital Plus). Jeśli nie, a nie stać nas na wymianę odbiornika, można dokupić set-top-box (STB), zwany dekoderem (200-250 zł).

Oto fragmenty poradnika firmy Emitel, jak odbierać cyfrową telewizję

Co trzeba zrobić, aby móc oglądać naziemną telewizję cyfrową?
Do odbioru telewizji cyfrowej niezbędny jest dedykowany dekoder/odbiornik. W najnowszych telewizorach jest integralną częścią składową urządzenia,. W przypadku starszych telewizorów konieczne jest zakupienie zewnętrznego urządzenia - "set top box". Urządzenie instaluje się pomiędzy anteną (instalacją antenową) a odbiornikiem telewizyjnym. Do odbioru telewizji cyfrowej DVB-T stosuje się takie same anteny na pasmo UHF jak do odbioru telewizji analogowej.
Zalecane jest stosowanie anten wieloelementowych i w miarę możliwości rezygnacja ze wzmacniaczy antenowych. Anteny pokojowe mogą być stosowane tylko w miejscach o dużym natężeniu sygnału. Antenę należy skierować na najbliższy obiekt nadawczy emitujący telewizję cyfrową DVB-T a następnie zaprogramować odbiornik, zgodnie z instrukcją użytkownika, na odbiór kanałów cyfrowych.
W Polsce do kompresji obrazu wybrano standard MPEG-4 więc nie wszystkie dekodery dostępne na europejskim rynku będą w stanie odebrać programy emitowane w Polsce. Szczegółowe wymagania dla odbiorników telewizji cyfrowej zostaną opublikowane wkrótce w przygotowywanym obecnie Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury.

Jak odbierać naziemną telewizją cyfrową?
Do odbioru telewizji cyfrowej niezbędny jest dedykowany dekoder/odbiornik.
W najnowszych odbiornikach telewizyjnych (telewizorach) jest on integralną częścią składową urządzenia.
W przypadku starszych telewizorów konieczne jest zakupienie zewnętrznego urządzenia - tzw. "set top box". Urządzenie instaluje się pomiędzy anteną (instalacją antenową), a odbiornikiem telewizyjnym.
Do odbioru telewizji cyfrowej DVB-T stosuje się takie same anteny na pasmo UHF, jak do odbioru telewizji analogowej. Zalecane jest stosowanie anten wieloelementowych i w miarę możliwości rezygnacja ze wzmacniaczy antenowych. Anteny pokojowe mogą być stosowane tylko w miejscach o dużym natężeniu sygnału. Antenę należy skierować na najbliższy obiekt nadawczy emitujący telewizję cyfrową DVB-T, a następnie zaprogramować odbiornik, zgodnie z instrukcją użytkownika, na odbiór kanałów cyfrowych.
W Polsce do kompresji obrazu wybrano standard MPEG-4 (H.264).

Mam stary, kineskopowy, telewizor. Czy będę mógł odbierać naziemną telewizję cyfrową?
W tym wypadku konieczny jest zakup odpowiedniego dekodera do odbioru DVB-T, czyli set-top boxa.
Musi on być zgodny ze standardem MPEG-4, jaki jest obowiązujący dla Polski.


Czy potrzebuję specjalnej anteny, żeby móc odbierać cyfrową telewizję?

Nie ma specjalnych anten do telewizji cyfrowej. Do obioru telewizji cyfrowej stosuje się te same anteny, co do odbioru telewizji analogowej.
Nie ma więc potrzeby zmieniania instalacji antenowej.
Warto jednak sprawdzić jakość i stan instalacji, która do tej pory była wykorzystywana do odbioru telewizji analogowej.
Problemy z odbiorem mogą być w przypadku starych podniszczonych instalacji antenowych, anten siatkowych, w szczególności w połączeniu z silnymi wzmacniaczami szerokopasmowymi.
Te, przypominające suszarki do bielizny, konstrukcje metalowe są tak skonstruowane, aby wzmacniały moc praktycznie wszystkich sygnałów, jakie trafią w ich sieć. Niestety współcześnie poza telewizją, wiele innych usług wykorzystuje zbliżone częstotliwości radiowe, w związku, z czym anteny te nie zawsze gwarantują możliwość odbioru sygnału bez zakłóceń.

Choć zasady korzystania z cyfrowej telewizji nie są skomplikowane, warto znać najważniejsze terminy:

DVB-T - to standard cyfrowej telewizji nadawanej drogą naziemną.
MPEG-4 - standard kodowania telewizji naziemnej obowiązujący w Polsce. Tylko sprzęt wyposażony w tuner umożliwiający dekodowanie MPEG-4, będzie w stanie odbierać DVB-T.
Multipleks (w skrócie mux) - zestaw kilku programów, które w przypadku telewizji cyfrowej można odbierać na jednym kanale (większa liczba programów w obrębie jednego kanału).
HD - obraz wysokiej jakości. Rozdzielczości zaczynające się od 1280×720, a kończące na 1920×1080. Dla porównania obraz w standardowej jakości cechuje się zazwyczaj rozdzielczością 720×576.
Dolby Digital - wielokanałowy (przestrzenny dźwięk), którego odbieranie będzie umożliwione w DVB-T. KAM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska