Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kosmas był przed Gustlikiem

Arkadiusz Franas
W 1960 roku Twierdza Kłodzka została oficjalnie uznana za zabytek i udostępniona turystom do zwiedzania
W 1960 roku Twierdza Kłodzka została oficjalnie uznana za zabytek i udostępniona turystom do zwiedzania fot. andrzej sidor/forum
NASZA AKCJA - wybieramy symbol Dolnego Śląska. Dziś Twierdza Kłodzka.

- Wspomina się o niej zazwyczaj przypominając, jak kręcono "Czterech pancernych i psa" na Dolnym Śląsku. A przecież Twierdza Kłodzka ma "nieco" dłuższą historię, niż ten skądinąd sympatyczny film - uważa Paweł Kowal z Wrocławia. - Bardzo cenny zabytek, pokazujący jak przed laty budowano fortyfikacje.

Niewątpliwie nasz Czytelnik ma rację. Twierdza Kłodzka znana jest z przekazów dużo wcześniejszych, niż opowieść o dzielnych pancerniakach z Jankiem Kosem i Gustlikiem Jeleniem na czele.
Pierwsza znana wzmianka o grodzie obronnym w tym rejonie Dolnego Śląska pochodzi z relacji Kosmasa, czeskiego kronikarza z 981 roku. Był to zespół drewnianych budynków otoczonych palisadą - w takiej formie zdobył go i spalił czeski książę Sobiesław w roku 1114. Sobiesław odbudował gród w 1129 roku.

Około 1300 r. gród stał się zamkiem mieszkalnym, siedzibą władcy hrabstwa kłodzkiego. W 1622 r. Austriacy opanowali zamek i nieco go zmodernizowali nadając mu bardziej współczesny kształt. Średniowieczne mury zastąpiono bastionami. W 1742 roku twierdza poddana została Prusakom. Plany króla Fryderyka II obejmowały umocnienie nowo zdobytych terenów poprzez budowę twierdz. W ten sposób powstała linia umocnień: Szczecin, Głogów, Wrocław, Świdnica, Srebrna Góra, Kłodzko, Nysa.
W 1867 roku rząd pruski zdecydował o rozbrojeniu twierdzy jako przestarzałej (podobny los spotkał twierdzę srebrnogórską). Podczas II wojny światowej twierdza służyła za więzienie.

Jak głosować?
Co może być symbolem? Na pewno nie człowiek. Ale na przykład góra, zabytek lub jakieś wspaniałe miejsce. Nawet miasto, które zdaniem Państwa jest jednoznacznie kojarzone z naszym regionem. Jest chlubą Dolnego Śląska. Najkrócej mówiąc: obiekt, który kojarzymy z naszym regionem. W myśl zasady - myślę Dolny Śląsk, przed oczami mam... I tu wpisujemy nazwę.

Głosować można na kuponie (drukujemy go w piątkowym wydaniu"Polski-Gazety Wrocławskiej"), albo esemesem o treści: gw.symbol.nazwa symbolu.imie nazwisko (bez polskich znaków) na numer 7101. Koszt: 1,22 zł z VAT.
Co miesiąc do wygrania są nagrody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska