Nie wyrzucaj telewizora, szanuj ekologię

  Nie wyrzucaj telewizora, szanuj ekologię

  Marta Gołębiowska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Na strychu stoi zakurzona, stara lodówka? A może wyrzucasz baterie do kubła na śmieci? Paweł Karpiński, pełnomocnik marszałka ds. odnawialnych źródeł energii, tłumaczy, że nasza świadomość ekologiczna jest wciąż niska.
  Nie wyrzucaj telewizora, szanuj ekologię

  ©Piotr Krzyżanowski

  - Niewiele osób wie, że za wyrzucenie telewizora na śmietnik grozi grzywna. Jeśli kupujemy nowy, mamy prawo oddać w sklepie stary. Sztuka za sztukę - mówi Karpiński.

  Już od 2005 roku powinniśmy segregować tzw. elektrośmieci, czyli lodówki, telewizory, magnetowidy, mikrofalówki, baterie, akumulatory i żarówki elektrooszczędne. - Ale punktów zbiórki odpadów elektrycznych jest w mieście tylko kilka, a większość wrocławian nie wie, gdzie one są - dodaje Karpiński.

  Przypomina, że mieszczą się m.in. przy ul. Krakowskiej i Szczecińskiej.

  Piotr Łyszczak, koordynator ds. ekologii i właściciel firmy Wastes Service, wyjaśnia, że nawet jeśli ktoś wie, gdzie może oddać zużyty sprzęt, problemem jest dla niego transport. Przede wszystkim dla starszych ludzi.

  - My zabieramy sprzęt za darmo. Miesięcznie we Wrocławiu mamy ok. 50 zgłoszeń, ale wciąż niewiele osób o nas wie - mówi Łyszczak.

  Zbiórki zużytych baterii lub starego, zepsutego sprzętu RTV i AGD są organizowane dość regulanie w ramach Sprzątania Świata lub akcji ekologicznych. Tak będzie w centrum handlowym Bielany już jutro w godz. 10-18. Hasło: "Recykling przynosi owoce". Bo każdy, kto przyniesie elektrośmieci, dostanie... gruszki, śliwki i jabłka. Będzie można spotkać tam ekologa Dominika Dobrowolskiego.

  A jeśli sprzęt, którego już nie chcemy, wciąż działa, warto go oddać biedniejszym. Marian Borowski, kierownik jadłodajni Caritas przy ul. Słowiańskiej, przekonuje, że dzięki takim darom jej klienci mają meble i sprzęt elektroniczny.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pomysl na smieci

   luks (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 55

   rozwiązanie problemu śmieciowego jest bardzo proste - wprowadzic oplate smieciowa i zwracac ja przy oddaniu "smiecia" do skupu. Od wielu lat taki podatek funkcjonuje doskonale przy tzw. PET-ach w...rozwiń całość

   rozwiązanie problemu śmieciowego jest bardzo proste - wprowadzic oplate smieciowa i zwracac ja przy oddaniu "smiecia" do skupu. Od wielu lat taki podatek funkcjonuje doskonale przy tzw. PET-ach w Chorwacji. Kupując napój opłata jest wliczona w cenę napoju, a po oddaniu butelki PET do skupu, jest zwracana - sami Chorwaci zbieraja buterlki po turystach i wielu z nich dzięku temu ratuje domowy budzet. Spróbujcie u nas we Wrocławiu oddać butelki szklane, stłuczkę do sklepu czy znaleźć jakiś skup... porażka 100%. W sklepach żądają paragon, niezgodnie z prawem a skupów nie widać...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szanuj ekologię czy przyrodę?

   ,./ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 56

   Pani wie, co pisze?
   Ekologia (gr. oíkos (οἶκος) + -logia (-λογία) = dom (stosunki życiowe) + nauka) – nauka o strukturze i funkcjonowaniu...rozwiń całość

   Pani wie, co pisze?
   Ekologia (gr. oíkos (οἶκος) + -logia (-λογία) = dom (stosunki życiowe) + nauka) – nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, zajmująca się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami a ich środowiskiem oraz wzajemnie między tymi organizmami.
   To mamy szanować naukę o strukturze przyrody czy przyrodę?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo