Starcie Tusk - Schetyna. Premier atakuje

  Starcie Tusk - Schetyna. Premier atakuje

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Starcie Tusk - Schetyna. Premier atakuje

  ©Dariusz Gdesz

  Grzegorz Schetyna i Cezary Grabarczyk - dwaj najwięksi rywale Donalda Tuska - po wyborach parlamentarnych stracą dotychczasowe stanowiska. Premier podczas środowego zarządu PO miał zapowiedzieć, że "nie będzie tolerował rywalizacji na szczytach władzy".
  Starcie Tusk - Schetyna. Premier atakuje

  ©Dariusz Gdesz

  Co stanie się ze Schetyną, nie wie nawet jego bliskie otoczenie w PO. Na konferencji prasowej, pierwszej po wygranych przez PO wyborach, Tusk podkreślał, że strzec Polski przed kryzysem musi ekipa, gdzie "nie ma żadnych wątpliwości, że wszyscy służą jednemu celowi". - Interesowi Polski muszą być podporządkowane ambicje wszystkich bez wyjątku - mówił premier. Jak dodał, "w najbliższym czasie instytucje nie mogą ze sobą konkurować". - To jest dla mnie sytuacja bezsporna - oświadczył.

  Wczoraj Ewa Kopacz została rekomendowana na stanowisko marszałka Sejmu przez premiera Donalda Tuska. Oznacza to, że z funkcją żegna się Grzegorz Schetyna.

  - Kopacz od dłuższego czasu rywalizuje ze Schetyną o wpływy u premiera - mówią politycy PO. Minister zdrowia m.in. ostro skrytykowała Schetynę za słowa o spóźnionej reakcji rządu na raport MAK: "W sytuacji, gdy my twardo walczyliśmy w Sejmie, marszałek Grzegorz Schetyna w decydującym momencie uciekł pod skrzydełka pana prezesa Kaczyńskiego" - powiedziała w styczniu.

  Media pisały też, że antagonizmy między Kopacz a Schetyną przybrały na sile, kiedy straciła ona stanowisko szefa mazowieckiej PO (jesień 2008 r.), co miała przypisywać właśnie wpływom Schetyny

  Co będzie zatem z Grzegorzem Schetyną? Donald Tusk na dzisiejszej konferencji nie chciał odpowiedzieć na to pytanie. Propozycje obsadzenia stanowisk w rządzie poznać ma najpierw prezydent Bronisław Komorowski.

  Według nieoficjalnych informacji TVN24, Schetyna może dostać od premiera dwie propozycje do wyboru. - Stanowisko wicepremiera i trudne ministerstwo, np. transportu, bądź łatwe ministerstwo, np. MON, ale bez stanowiska wicepremiera - mówi jeden z ważnych posłów PO.

  W czwartek premier miał spotkać się ze Schetyną, jednak w ostatniej chwili odwołał zaplanowaną na wieczór rozmowę.

  Informację o odwołanym spotkaniu podało Polskie Radio. Nie wiadomo, o czym dokładnie premier miał rozmawiać z marszałkiem Sejmu. Schetyna wieczór spędził grając w piłkę na stadionie stołecznego Bemowa.

  Napięcia między liderami Platformy Obywatelskiej komentowali w czwartek goście "Rozmowy Rymanowskiego" w TVN24.

  - Premier skazał go na banicję, nie będzie marszałkiem, nie będzie miał więc samodzielnej pozycji - skomentował wiadomość o propozycjach dla Schetyny Jacek Sasin z PiS.

  Według niego, odsunięcie Schetyny od Sejmu to wyraz braku zaufania. - Ale Schetyna wiedział, jakim politykiem jest Tusk - skutecznym w odsuwaniu swoich konkurentów. Jest jedynowładcą, to on decyduje o polityce, ma swoje zamierzenia. Dzisiaj PO to armia Tuska, który rozdaje stanowiska jak pan lennikom w dawnych czasach - mówił Sasin.

  Jak podał TVN24, Julia Pitera z PO dodała, że komuś, do kogo nie ma się zaufania, nie daje się teki szefa MON lub transportu. - A premier wymaga olbrzymiej samodzielności od swoich ministrów - powiedziała. Według niej, nie ma wojny między Tuskiem a Schetyną. - To po prostu politycy, którzy mają swoje koncepcje i swoje ambicje. Trzeba oddzielać przyjaźń od spraw zawodowych. To nie hobby, to zawód, a oni są zawodowymi politykami. Można więc się lubić i uprawiać razem sport, ale co innego w polityce, a co innego w sporcie - powiedziała. Według niej, premier ma koncepcję sprawowania władzy, której politycy PO do końca nie znają.

  Jej zdaniem trzeba spokojnie czekać na decyzję premiera, który ma "doskonałą intuicję i rozeznania". - I to on będzie odpowiadał za pracę załogi, którą zbuduje - podkreśliła.

  Wcześniej Grzegorz Schetyna wypowiedział się o sprawie w TVN24. - Minister Kopacz na pewno będzie dobrym marszałkiem, jestem o tym przekonany - skomentował Schetyna. Nie chciał jednak powiedzieć, jakiego stanowiska będzie się domagał dla siebie. - Zobaczymy, wszystko przed nami - powiedział przed wyjazdem na spotkanie z Tuskiem reporterom TVN24. - Na temat mojego nowego miejsca w rządzie będziemy rozmawiać z premierem, ta rozmowa jeszcze przed nami i przed nią nic w tej sprawie nie powiem - podsumował.

  Premier Donald Tusk nie chciał również potwierdzić informacji, że następcą Kopacz w ministerstwie zdrowia będzie Bartosz Arłukowicz, były poseł SLD, który przeszedł do PO. Dzisiaj wiadomo jedynie, że nowy Sejm zostanie zwołany 7 bądź 8 listopada. Najpóźniej 22 listopada zostanie powołany nowy gabinet.

  Czytaj także

   Komentarze (64)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rozwiązać sejm i senat

   Bodie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

   I powołać Króla Donalda! Trzech najbardziej obecnie zaufanych ludzi premiera na królewskich błaznów a resztę na państwowe posady oraz ambasady.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   schetyna kontra tusk

   kaz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

   wedlug zasady kalego , tusk ma prawo do dominacji w swojej partii ale dominacja kaczynskiego wedlug POwcow niedopuszczalna.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Premier Tusk ma rację, to dzięki niemu PO wgrrała wybory.

   Mysz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Schetyna nie jest tak popularmy jak Tusk. Łatwo się krytykowało z Marszałkowskiego fotela.Niech Schetyna weżmie odpowiedzialność za trudny resort i wtedy pokaże co potrafi.Popieram Premiera.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pan Premier Tusk zakazał konkurencji

   komix (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   najpierw w PO, następnie w całym kraju, a wtedy powstanie jedna słuszna partia: Polski Zjednoczony Ruch Popracia Donalda Tuska... na Króla Polski
   uuu cha cha

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sprawa wydaje się bardzo banalna: ZDROJEWSKI PREMIEREM

   skoro już rządzi PO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

   1. Merytoryczny rząd fachowców, a nie skłóconych partyjniaków walczących o wpływy.
   2. Wystarczy spojrzeć na poparcie dla Zdrojewskiego we Wrocławiu - PO ma szczęście, że ma w swoich kręgach taką...rozwiń całość

   1. Merytoryczny rząd fachowców, a nie skłóconych partyjniaków walczących o wpływy.
   2. Wystarczy spojrzeć na poparcie dla Zdrojewskiego we Wrocławiu - PO ma szczęście, że ma w swoich kręgach taką postać i jeśli nie wykorzysta tego faktu na pewno nie zyska.
   3. Wystarczy spojrzeć na dokonania ministerstwa kultury - co za różnica, czy Zdrojewski jest w PO, PiS, czy RP - budowa sal koncertowych, galerii sztuki, muzyka w szkołach, Rok Chopinowski - to są konkretne działania, w innych ministerstwach rządu Tuska nie wiem czy jest tyle osiągnięć.
   4. Opozycja miałaby szansę jedynie konstruktywnej krytyki - chamskie ataki, skupianie się na sprawach nieistotnych potwierdzałoby jedynie słuszność wyboru Premiera Zdrojewskiego.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prezydencie Komorowski!

   (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   Proszę o powierzenie misji formowania Rządu ministrowi Bogdanowi Zdrojewskiemu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MON

   ryszard (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

   to domena Prezydenta,ani Schetyna, ani Zdrojewski tego nie dostani.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Marszałek

   Miklus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 13

   Muszę poczytać, co napisano jest w "Konstytucji", bo nie jestem pewien, czy jest tam paragraf stanowiący, iż marszałka sejmu powołuje premier. A może premierowi sejm jest niepotrzebny, bo i po co?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Donaldzie oczyść proszę dolnośląskie PO!!!

   Marek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

   przegon tych wszystkich człowieczków Schetyny!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Własciwy człowiek na właściwym miejscu.

   też Grześ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

   Pan Grzegorz premierem! Donaldu soltysem!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Grzesiu jest mocny przed słabszymi

   Hubertus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   Poznałem Grzegorza jeszcze w Unii Wolności. Zawsze jest cwany i bojowy przed tymi ,kórzy nie lubią walki, lub są zbyt porządni, by knuć i wykańczać rywali. Grzegorz po prostu jest za słaby dla...rozwiń całość

   Poznałem Grzegorza jeszcze w Unii Wolności. Zawsze jest cwany i bojowy przed tymi ,kórzy nie lubią walki, lub są zbyt porządni, by knuć i wykańczać rywali. Grzegorz po prostu jest za słaby dla Donalda i nie podskoczy. Położy uszy po sobie, podkuli skopany ogon i cicho uroni łezkę. Ot i cały nasz wódz dolnośląskiej PO.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama