"Pałac Kultury to pomnik polskiego serwilizmu". Spór o...

  "Pałac Kultury to pomnik polskiego serwilizmu". Spór o obchody 60. rocznicy otwarcia PKiN

  Damian Dragański (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Pałac Kultury i Nauki od 60 lat jest nieodłącznym elementem panoramy Warszawy
  1/13
  przejdź do galerii

  Pałac Kultury i Nauki od 60 lat jest nieodłącznym elementem panoramy Warszawy ©Fot. Sylwia Dąbrowa

  Rozpoczęły się imprezy towarzyszące 60. rocznicy otwarcia Pałacu Kultury i Nauki. Organizatorzy chcą odczarować pałac, który został powstał "jako dar od narodu radzieckiego". Nie brakuje jednak przeciwników "urodzin", którzy uważają PKiN na symbol uległości Polski wobec ZSRR.
  22 lipca 1955 roku otwarto Pałac Kultury i Nauki. 60 lat po tym wydarzeniu w budynku a także na Placu Defilad mają miejsce rocznicowe obchody związane z wydarzeniem sprzed kilku dekad. W Pałacu będą miały miejsce wernisaże, okazjonalne spektakle czy pokazy kronik filmowych związanych z budynkiem. Dodatkową atrakcją będzie m.in. aukcja foteli z Sali Kongresowej, goszczącej podczas koncertów m.in. The Rolling Stones czy Marlenę Dietrich.

  PKiN ma 60 lat | Tak wyglądało otwarcie 22 lipca 1955 r. | Co myślą dziś o nim warszawiacy?  Źródło: AIP/Agencja TVN/Kronika PKiN/x-news


  Organizatorzy przedstawiają 60-lecie otwarcia jako powód do rozmów nie tylko o Pałacu Kultury, ale i Warszawie. - Dla mnie to święto Warszawy, to pretekst, żeby się tutaj spotkać - powiedziała w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press (AIP) Marta Bartkowska z projektu Plac Defilad, jednego z organizatorów obchodów 60-lecia.

  Chociaż od otwarcia Pałacu minęło 60 lat wciąż nie milkną emocje związane z okolicznościami, w jakich budynek pojawił się w centrum stolicy. Jego pomysłodawcą był Józef Stalin.Również data jego oddania do użytku nie jest przypadkowa. To dnia 22 lipca przypada rocznica uchwalenia manifestu PKWN. Otwarcie PKiN właśnie w tym dniu miało umocnić znaczenie komunistycznego święta. Dlatego zdaniem przeciwników trwających obchodów ich data jest niewłaściwa. - Rocznica powstania PKiN to rocznica aktu zniewolenia Polski, czego ten budynek jest dowodem. Pałac został nam dany na siłę, to pomnik rosyjskiego ekspresjonizmu i polskiemu serwilizmu - skrytykował pomysł obchodów warszawski architekt Czesław Bielecki. Jego zdaniem równie dobrze moglibyśmy obchodzić rocznicę powstania obozu w Oświęcimiu lub urodziny członków NKWD, którzy wywozili Polaków na Sybir.

  CZYTAJ TEŻ: 22 LIPCA, DAWNIEJ E. WEDEL. KOMUNISTYCZNE ŚWIĘTO MIAŁO KOJARZYĆ SIĘ SŁODKO


  - Powinniśmy obchodzić święto zrzucenia jarzma, czyli np. śmierci Stalina, 5 marca 1953 roku. To wtedy rodzice z tego powodu upijali się, a dzieciom wmawiali, że są chore, żeby nie poszły do szkoły i nie wygadały, co było przyczyną alkoholowej radości mamy i taty. W obecnych obchodach brak jakiejkolwiek logiki historycznej - dodaje w rozmowie z AIP Czesław Bielecki.

  - Nie ustanowiliśmy żadnego święta. Chcemy, żeby 60-lecie było otwarcia Pałacu Kultury było pretekstem do rozmowy. Urodziny Pałacu to nie tylko wznoszenie toastów na jego cześć. To także spacery po nim, po jego zakamarkach, a także opowieści historyczne o tym miejscu - argumentuje Marta Bartkowska. Organizatora dodaje, że 22 lipca, jest jedynie częścią tygodniowych obchodów, w dodatku najbardziej symboliczną ze wszystkich dni, podczas których mają miejsce okolicznościowe wydarzenia.

  Bartkowska dodaje, że 60. rocznica otwarcia nie służy świętowaniu komunistycznego święta. - Szanujemy historię, ale jesteśmy także mieszkańcami, którzy korzystają z tej przestrzeni. Chcemy zdjąć z niej fatum - dodaje. Nie zgadza się z tym Czesław Bielecki. Architekt, który swego czasu krytykował pomysł zburzenia Pałacu Kultury, argumentuje, że jego obecna funkcja nie zmieni tragicznej historii, która ma związek z powstaniem "daru od narodu radzieckiego". - To, że w Pałacu znajduje się basen czy Teatr Dramatyczny, które pełnią użyteczną rolę nie zmienia faktu, że budynek jest symbolem sowieckiego zniewolenia. Ta feta rocznicowa jest dowodem ignorowania naszego zwycięstwa nad komuną - argumentuje były kandydat na prezydenta Warszawy.

  Co jakiś czas powraca temat dyskusji, czy należy zburzyć Pałac Kultury. Jeszcze niedawno Radosław Sikorski jako poseł każde swoje wystąpienie w Sejmie kończył słowami: - Panie Marszałku, uważam, że Pałac Kultury powinien zostać zburzony - przekonywał. Kolejny wniosek o zburzenie PKiN wpłynął do władz Warszawy w poniedziałek. Stoi za nim Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych. "Niech przykładem będzie dla Was likwidacja w latach 20. ubiegłego wieku soboru Świętego Aleksandra Newskiego na placu Saskim" - napisał dr Jerzy Bukowski, rzecznik POKiN.

  W lutym 2007 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Również ta decyzja wywołała kontrowersje. 70 osób ze świata kultury i mediów w marcu 2007 roku wystosowało do prezydenta RP list protestacyjny. Decyzji sprzeciwiali się również eksperci z Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN. Tłumaczyli, że budynek jest "zaprzeczeniem architektonicznej racjonalności".

  Czytaj także

   Komentarze (26)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   symbol stolicy.

   zdz. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Warszawę kojarzy się niemal od zawsze z pałacem kultury i dziwne są niektóre pomysły zburzenia tego czego sami nie zbudowali.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oj Wania, Wania ...

   ~~~~ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   https://www.youtube.com/watch?v=ju2rh-2Pkac

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co ten bufon zbudował ? Nie zacznie budować a później niech se burzy

   dożynacz.watah (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   ....Jeszcze niedawno Radosław Sikorski jako poseł każde swoje wystąpienie w Sejmie kończył słowami: - Panie Marszałku, uważam, że Pałac Kultury powinien zostać zburzony - przekonywał. ....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Opcja narodowo-watyklańska chce innym narzucić, co im ma się podobać

   beznadziejne państwo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Trza było zostawić warszawkę taką jaka była 17 stycznia 1945 roku.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ten postrach, architektury i dewizowych turystów, należałoby zabudować drapaczami chmur!

   holdek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

   Wówczas nie będzie sterczał ani nikogo prowokował! I zapytam: skąd, no na „świętowanie” głupoty i nonsensu, jest kasa? Zapewne część z budżetu od HGW. A ja dotychczas myślałem, że ci Warszawiacy to...rozwiń całość

   Wówczas nie będzie sterczał ani nikogo prowokował! I zapytam: skąd, no na „świętowanie” głupoty i nonsensu, jest kasa? Zapewne część z budżetu od HGW. A ja dotychczas myślałem, że ci Warszawiacy to i taki łebski ludek. Ale już nic z tego, zmieniam zdanie!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   apel do psełdopatriotów

   prrrr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   moja uwaga do tych psełdopatriotów-idiotów, picie coca-coli to przejaw serwilizmu wobec USA. zatem należy zakazać picia coca-coli. ulżyło wam???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prosimy Warsraczkę o niezawracanie głowycałemu krajowi tym całym "problemem"

   Blee (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Czymś o wiele koszmarniejszym jest gargamelowaty mall obok z idiotycznym dachem (nazywa się chyba Złote Tarasy).

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pałac

   karol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   symbol uległości ?
   co teraz można powiedzieć o dzisiejszej polskiej gospodarce znajdującej się obcych rękach bankach , sklepach, fabrykach, cementowniach , ciepłowniach ogrzewających stolicę 38...rozwiń całość

   symbol uległości ?
   co teraz można powiedzieć o dzisiejszej polskiej gospodarce znajdującej się obcych rękach bankach , sklepach, fabrykach, cementowniach , ciepłowniach ogrzewających stolicę 38 milionowego państwa , gazetach, telewizjach, wywozem odpadów komunalnych też zajmują się niemieckie firmy , bo to jest kosmiczna technologia . do tego wykonywanie poleceń Nowego Wielkiego Brata i to się nazywa teraz suwerennośćzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gargamel Złote Tarasy

   To jest koszmar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Stolec, stolnica, rozwolnienie. Nic nas stolnica nie obchodzi.
   Czy stolnica interesuje się bardzo złym stanem Starego Miasta w Lublinie? Nie!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomalować go na tęczowo, przerobić dawną świątynie komunistów

   na klub dla gejów (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   i postawić przed wejściem pomnik Bronka z Ruskiej Budy.
   W ten sposób tradycja zostanie zachowana.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ci "przeciwnicy" PKiN

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   w latach socjalizmu gorliwie działali w PZPR.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama