Do Oscara krok

  Do Oscara krok

  Krzysztof Kucharski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Dziś wystąpię w skromnej roli proroka. Owo proroctwo, które Państwu objawię, nie wynika z jakiegoś olśnienia, nie kontaktowałem się też z żadnymi siłami nadprzyrodzonymi i nie byłem w kościele. Wykalkulowała to moja kobieca intuicja.
  Całe życie obracam się głównie wśród kobiet, więc się w końcu zaraziłem tą wewnętrzną cechą płci pięknej. Na razie żadna moja przepowiednia się nie sprawdziła. Chciałbym ten impas przełamać.

  Tydzień temu na ekrany wskoczył niezauważenie film Jerzego Skolimowskiego "Cztery noce z Anną". Nakręcił go po siedemnastu latach milczenia, z precyzją największych magów kina. Smutna to konstatacja, że reżyser "Rysopisu", "Bariery" i doświadczonego "półkownika" (18 lat na półce!) pod tytułem "Ręce do góry" zawsze bardziej ceniony był na świecie niż w swojej ojczyźnie. Gra w tym filmie wrocławska aktorka Kinga Preis.

  Film z Anną w tytule został owacyjnie przyjęty na festiwalu w Cannes, otwierał wrocławską Erę Nowe Horyzonty i Międzynarodowy Festiwal Filmowy w La Rochelle oraz festiwal Cinématheque w Paryżu, poświęcony retrospektywie "Wiek w Europie, wiek w kinie". Krytycy się zachwycają...

  Francuski "Le Monde" dostrzegł w filmie Skolimowskiego wpływy Hitchcocka i Daumonda. "Liberation" to precyzuje, porównując bohatera filmu Leona do postaci z hitchcockowskiej "Psychozy". Dla krytyka z "Le Figaro" pobrzmiewają w tym filmie echa "Porozmawiaj z nią" Pedro Almodovara.

  "Najnowszy film Skolimowskiego jest równie inteligentny i poruszający jak "Krótki film o miłości" Krzysztofa Kieślowskiego. W obu obrazach widać fascynację voyeryzmem, ale Skolimowski poszedł dalej" - twierdzi Patrick McGavin ze "Stop Smiling". A nasz największy spec od filmu, Tadeusz Sobolewski, na łamach miesięcznika "Kino" tak się zachwycił: "70-letni Skolimowski w tym filmie jest poetą, jak niegdyś. Używa monumentalnej formy, żeby celebrować najdrobniejsze gesty i przedmioty".

  "Dobre recenzje i to, że obraz otwierał prestiżową sekcję Quinzaine des Réalisateurs (Piętnastka Realizatorów) na tegorocznym festiwalu w Cannes, sprawią zapewne, że odniesie światowy sukces" - przewiduje amerykańskie pismo "Variety".

  Z tych fusów da się łatwo wywróżyć, że po Oscary do Ameryki wybierze się właśnie Skolimowski ze swoim mrocznym, kameralnym filmem.

  Teraz, uwaga, proszę usiąść, będzie proroctwo!
  Gdy polski film dostanie nominację do Oscara, to nominację musi też dostać Kinga Preis. Reżyser mówi o niej tak: "Tylko wybitna aktorka może stworzyć wielką kreację, wypowiadając w filmie zaledwie paręnaście słów".

  Kinga ma już trzy polskie Oscary, czyli Orły (2005, 2002 i 2000). Dwa za role drugoplanowe w "Komorniku" i we "Wtorku" oraz za główną rolę w "Ciszy". Do tego trzeba dodać trzy nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Teraz zaczynają się schody, napięcie będzie rosło.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama