Senat AWF radzi, co zrobić z kanclerzem

  Senat AWF radzi, co zrobić z kanclerzem

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Senat wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego ma wątpliwości, czy kanclerz uczelni zachował się etycznie. Senatorowie zajęli się opisaną przez nas kilka dni temu historią spółki dzierżawiącej hotel od uczelni. Jej wspólnikiem jest od niedawna syn kanclerza AWF-u Zdzisława Paligi.
  Materiały podobne
  Historię ujawniliśmy w ubiegłym tygodniu. Nadzwyczajne posiedzenie senatu, poświęcone tej sprawie, zwołano na miniony wtorek. Na razie jednak żadne decyzje nie zapadły.
  Jak powiedział nam sekretarz rektora dr Ryszard Bartoszewicz, obrady przerwano do 9 października. Senatorowie uznali, że potrzebują więcej czasu na analizę.

  Przypomnijmy. Rzecz dotyczy hotelu na wrocławskim Stadionie Olimpijskim. Nie jest on najwyższej klasy. Na dwóch piętrach jest 20 pokoi. Od 2003 roku dzierżawi go spółka Anmag, która została wybrana po ogłoszonym przez AWF konkursie.
  Jej właścicielkami były Anna Tercjak i Magdalena Wierzbołowska. Pod koniec ubiegłego roku AWF wypowiedział spółce umowę dzierżawy.
  Jako powód podano konieczność znalezienia inwestora, który pomógłby sfinansować generalny remont i rozbudowę obiektu. Akademia planowała utworzyć na terenie stadionu olimpijskiego centrum pobytowe dla piłkarskich drużyn, które będą uczestniczyć w Euro 2012.

  Inwestora jednak nie znaleziono. Jak tłumaczył nam kanclerz Zdzisław Paliga, jedyna oferta wpłynęła dopiero w kwietniu i była dla uczelni nieatrakcyjna. Na dodatek okazało się, że firma przygotowująca Euro 2012 niechętnie widzi urządzanie centrów pobytowych w miastach, gdzie będą rozgrywane mecze. Choć ostateczną decyzję, gdzie mieszkać i trenować podejmują same drużyny - uczestnicy finałów Euro.

  Pod koniec czerwca, dosłownie kilka dni przed upływem terminu półrocznego wypowiedzenia, kanclerz Paliga wycofał je. Spółka Anmag pozostała dzierżawcą hotelu. Jednocześnie podniesiono jej czynsz. Miesiąc później syn kanclerza, Damian Paliga, przystąpił do spółki Anmag w miejsce Magdaleny Wierzbołowskiej.
  - Rektor zarządził zbadanie sprawy przez audytorów i niezależną kancelarię prawną - mówi Ryszard Bartoszewicz. - Opinie są jednoznaczne. Nie doszło do złamania prawa. Uczelnia nie straciła też finansowo. Pozostaje do oceny kwestia pewnej obyczajowej zręczności. I to w tej sprawie 9 października wypowie się senat.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama